Gdzie na grzyby pod Białymstokiem 2021? Najbardziej polecane miejsca na grzybobranie

Gdzie na grzyby pod Białymstokiem w 2021? Grzybiarze zdradzają, gdzie zawsze uda ci się znaleźć piękne okazy borowików, prawdziwków i nie tylko. Sprawdzamy miejsca na grzybobranie pod Białymstokiem.

Grzybobranie to zajęcie, którzy jedni kochają, a inni nie chcą słyszeć o takiej formie spędzania czasu wolnego. Zapaleni grzybiarze czekają z utęsknieniem na ten okres w ciągu roku, kiedy w lesie znaleźć można borowiki, kurki, rydze, maślaki i inne jadalne okazy. Jedna z najważniejszych kwestii to dobre miejsce na grzybobranie. Szukamy sprawdzonych miejsc pod Białymstokiem. 

Gdzie na grzyby pod Białymstokiem? Dekalog grzybiarza

Jeśli zastanawiasz się gdzie na grzyby pod Białymstokiem, to tak naprawdę każdy las w okolicy obfituje w te wyjątkowe dary. Podlasie od zawsze obfitowało w grzyby, a w tym roku dzięki wyjątkowo sprzyjającej aurze grzybiarze donoszą, że w lasach i dąbrowach roi się od zdrowych i apetycznie wyglądających okazów. Aby zebrać jak najwięcej warto udać się do lasu wczesną porą, aby wyprzedzić w wyścigu o najlepsze egzemplarze innych zapaleńców. 

Grzyby jadalne to takie, które odpowiednio przyrządzone mogą być spożywane przez człowieka i nie powodują żadnych dolegliwości. Większość rodzajów grzybów jadalnych w Polsce jest zbierana w lasach, a tylko niektóre rodzaje są uprawiane, Odróżnisz grzyby jadalne od trujących? Przygotujesz je bezpiecznie?

Każdy grzybiarz bez względu na rejon, w którym się porusza, kierować musi się pewnymi zasadami, które ułatwiają zbiory i czynią je przyjemniejszymi. GIS opublikował w swoich mediach społecznościowych swoisty "dekalog grzybiarza", który znacznie ułatwia grzybobranie i sprawia, że jest ono dla nas bezpieczne. 

 

Zbieranie grzybów. Okolice Białegostoku

Zbieranie grzybów w okolicach Białegostoku jest prawdziwą frajdą. Pamiętajmy jednak, że bez ograniczeń możemy zbierać grzyby w Lasach Państwowych. W innych przypadkach warto sprawdzić, czy na danym terenie możemy zbierać je, gdyż jeśli nie jest to dozwolone, wówczas mogą grozić nam kary. I tak np. bezwzględny zakaz zbierania grzybów obowiązuje w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody. Grzybobrania nie wolno także urządzać na terenach wojskowych czy obszarach lasów, które są na stałe zamknięte dla odwiedzających. Również w prywatnych lasach właściciel reguluje to, czy każdy może do nich wejść i zbierać rosnące grzyby. 

Zobacz wideo Wiedzieliście?

Miejsca na grzyby pod Białymstokiem. Lista

Lista miejsc na grzyby pod Białymstokiem i na całym Podlasiu powinna usatysfakcjonować nawet największych fanów grzybobrań. Jest ich tak dużo, że w każdy weekend możemy udawać się w nieco inne, zwiększając tym samym szansę na udane zbiory.

  • lasy w okolicach Gródka, Supraśla i pod Grabówką
  • lasy w okolicach Pańki
  • Puszcza Mielnicka
  • Puszcza Augustowska
  • Puszcza Białowieska
  • lasy w pobliżu Osinek,
  • zagajniki koło Szwajcarii.

Grzybobranie pod Białymstokiem

Grzybobranie pod Białymstokiem, podobnie jak w każdym innym miejscu, nie przyniesie nam satysfakcji jeśli skończy się zatruciem i problemami ze zdrowiem. Dlatego zanim umieścimy grzyba w koszyku należy mieć pewność, że mamy do czynienia z jadalnym gatunkiem. Te często mają bowiem bardzo zbliżone pod względem wyglądu odpowiedniki trujące. W razie wątpliwości lepiej zgłosić się ze swoimi grzybami do Stacji Epidemiologiczno - Sanitarnej, gdzie pracownicy będą w stanie określić z całą pewnością, czy dany egzemplarz nadaje się do spożycia. 

W Polsce występuje ponad 1000 gatunków jadalnych grzybów, a tradycja wybierania się na grzybobranie jest bardzo długa i dobrze ugruntowana, Występowanie grzybów - kiedy i gdzie w Polsce wyruszyć na grzyby?

Mapa grzybów. Białystok

Mapa grzybów Białystok i jego okolice przedstawia potencjał na udane zbiory w bardzo dobrym świetle. Podlasie jest jednym z najlepszych regionów w całym kraju pod tym względem. Duża ilość lasów i miejsc sprzyjających wzrostowi grzybów sprawia, że nawet osoby, które nie znają okolicy i wybierają się do lasu "w ciemno" mają szansę na udane zbiory.

Mapa grzybów w Polsce 2021Mapa grzybów w Polsce 2021 źródło: https://grzyby.pl/wystepowanie.htm

Więcej o: