Grzybobranie to zajęcie, którzy jedni kochają, a inni nie chcą słyszeć o takiej formie spędzania czasu wolnego. Zapaleni grzybiarze czekają z utęsknieniem na ten okres w ciągu roku, kiedy w lesie znaleźć można borowiki, kurki, rydze, maślaki i inne jadalne okazy. Jedna z najważniejszych kwestii to dobre miejsce na grzybobranie. Szukamy sprawdzonych miejsc pod Białymstokiem.
Jeśli zastanawiasz się gdzie na grzyby pod Białymstokiem, to tak naprawdę każdy las w okolicy obfituje w te wyjątkowe dary. Podlasie od zawsze obfitowało w grzyby, a w tym roku dzięki wyjątkowo sprzyjającej aurze grzybiarze donoszą, że w lasach i dąbrowach roi się od zdrowych i apetycznie wyglądających okazów. Aby zebrać jak najwięcej warto udać się do lasu wczesną porą, aby wyprzedzić w wyścigu o najlepsze egzemplarze innych zapaleńców.
Każdy grzybiarz bez względu na rejon, w którym się porusza, kierować musi się pewnymi zasadami, które ułatwiają zbiory i czynią je przyjemniejszymi. GIS opublikował w swoich mediach społecznościowych swoisty "dekalog grzybiarza", który znacznie ułatwia grzybobranie i sprawia, że jest ono dla nas bezpieczne.
Zbieranie grzybów w okolicach Białegostoku jest prawdziwą frajdą. Pamiętajmy jednak, że bez ograniczeń możemy zbierać grzyby w Lasach Państwowych. W innych przypadkach warto sprawdzić, czy na danym terenie możemy zbierać je, gdyż jeśli nie jest to dozwolone, wówczas mogą grozić nam kary. I tak np. bezwzględny zakaz zbierania grzybów obowiązuje w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody. Grzybobrania nie wolno także urządzać na terenach wojskowych czy obszarach lasów, które są na stałe zamknięte dla odwiedzających. Również w prywatnych lasach właściciel reguluje to, czy każdy może do nich wejść i zbierać rosnące grzyby.
Lista miejsc na grzyby pod Białymstokiem i na całym Podlasiu powinna usatysfakcjonować nawet największych fanów grzybobrań. Jest ich tak dużo, że w każdy weekend możemy udawać się w nieco inne, zwiększając tym samym szansę na udane zbiory.
Grzybobranie pod Białymstokiem, podobnie jak w każdym innym miejscu, nie przyniesie nam satysfakcji jeśli skończy się zatruciem i problemami ze zdrowiem. Dlatego zanim umieścimy grzyba w koszyku należy mieć pewność, że mamy do czynienia z jadalnym gatunkiem. Te często mają bowiem bardzo zbliżone pod względem wyglądu odpowiedniki trujące. W razie wątpliwości lepiej zgłosić się ze swoimi grzybami do Stacji Epidemiologiczno - Sanitarnej, gdzie pracownicy będą w stanie określić z całą pewnością, czy dany egzemplarz nadaje się do spożycia.
Mapa grzybów Białystok i jego okolice przedstawia potencjał na udane zbiory w bardzo dobrym świetle. Podlasie jest jednym z najlepszych regionów w całym kraju pod tym względem. Duża ilość lasów i miejsc sprzyjających wzrostowi grzybów sprawia, że nawet osoby, które nie znają okolicy i wybierają się do lasu "w ciemno" mają szansę na udane zbiory.
Mapa grzybów w Polsce 2021 źródło: https://grzyby.pl/wystepowanie.htm