Boliwijskie ciekawostki

Jednym z pretendentów do fotela burmistrza La Paz był Miguel de Cervantes Saavedra. Jego kandydaturę odrzucił król, dzięki temu Cervantes został w Hiszpanii i. napisał "Don Kichota".

We wsi San Vicente koło Tupizy w Południowej Boliwii w listopadzie 1908 r. zginęli słynni rabusie Butch Cassidy i Sundance Kid rozsławieni w kultowym westernie G.R. Hilla z Paulem Newmanem i Robertem Redfordem. Stoi tu murowany dom, w którym się ukrywali i gdzie osaczyła ich policja. Na cmentarzu znajdziemy grób z tabliczką: "Here death's Butch Kasidy Sudance the Kid".

W 1966 r. do Boliwii przybywa Ernesto Ché Guevara, by stworzyć oddziały partyzanckie i podburzyć lud do rewolucji. Misja kończy się fiaskiem. Rok później zostaje pojmany przez oddział boliwijskiej armii i rozstrzelany w miasteczku La Higuera (departament Santa Cruz, środkowa Boliwia). Jego ciało zostaje przetransportowane do pobliskiego Vallegrande i pochowane w nieznanym miejscu.

Wybrany w 1993 r. wiceprezydent Boliwii Victor Hugo Cárdenas był pierwszym rdzennym mieszkańcem Ameryki Południowej na tak wysokim stanowisku.

Boliwia ma dwie stolice: konstytucyjną jest Sucre, rzeczywistą - La Paz; tutaj rezydują wszystkie władze i mają siedziby najważniejsze instytucje.

Język ajmara jest tak precyzyjny, że informatycy japońscy użyli go jako modelu dla języka komputerowego.

Więcej o: