Sklepy wolnocłowe organizują loty donikąd. Chcą zwabić klientów i odrobić straty

Najwięksi operatorzy sklepów wolnocłowych znaleźli sposób na częściowe odrobienie strat spowodowanych pandemią. Organizują darmowe loty donikąd, aby zachęcić pasażerów do skorzystania z oferty duty-free.

Wiele mówi się o tym, jak bardzo pandemia uderzyła w przemysł lotniczy. Przede wszystkim zwraca się uwagę na ogromne straty przewoźników. Tymczasem w fatalnej sytuacji są także sklepy wolnocłowe na lotniskach. Ograniczenia w podróżowaniu spowodowały, że również ta gałąź gospodarki zmaga się z problemami finansowymi. Bloomberg jako przykład podaje szwajcarską firmę Dufry AG, która prowadzi sklepy bezcłowe na całym świecie. Jej roczne dochody spadły aż o 71 procent.

Zobacz wideo Czy powrót do tzw. pełnej normalności jest możliwy jeszcze w 2021?

Niektórzy operatorzy sklepów znaleźli jednak sposób, aby choć częściowo odrobić straty. Organizują loty donikąd, aby zwabić klientów i zachęcić ich do zakupów. Tak zrobiła między innymi firma Lotte Duty Free, która zorganizowała lot południowokoreańskimi liniami Air Busan dla klientów VIP. Pasażerowie nie zapłacili za niego ani grosza. Choć samolot wystartował z tego samego lotniska w Seulu, na którym później wylądował, na krótko opuścił przestrzeń powietrzną Korei Południowej, w związku z czym pasażerowie mogli skorzystać ze strefy wolnocłowej, zwykle zarezerwowanej dla podróży międzynarodowych. Jedna z pasażerek mówi, że widziała wiele osób z torbami pełnymi zakupów ze sklepów bezcłowych. Bloomberg informuje, że Lotte zamierza zorganizować w tym miesiącu jeszcze pięć takich lotów.

Na podobny krok zdecydował się drugi największy po Lotte operator wolnocłowy w Korei Południowej - Hotel Shilla. Firma oferuje 114 miejsc na dwóch lotach donikąd, które odbędą się 23 i 30 maja. Są skierowane do klientów, którzy w sklepach operatora wydali od 3 maja ponad 550 dolarów.

Wkład z lotów donikąd jest niewielki, ale lepsze to niż nic. Wszystko się liczy

- mówi Sung Junewon analityk z firmy Shinhan Investment Corp. w Seulu.

Ciekawym przykładem są też Chiny i tamtejsza wyspa Hajnan, na której zakupy wolnocłowe dla turystów krajowych dozwolone są od 2011 roku. Wyspa stała się popularnym celem podróży turystów z kontynentu stęsknionych za międzynarodowymi podróżami. Pomogło to sklepom bezcłowym - w ubiegłym roku sprzedaż wzrosła tam ponad dwukrotnie. Chiny podniosły więc dozwolony limit wydatków w takich miejscach i rozszerzają możliwość korzystania ze stref bezcłowych krajowym turystom między innymi na Pekin i Szanghaj.

Qatar AirwaysQatar Airways zorganizowały lot tylko dla zaszczepionych. Wkrótce zrobią to Emirates

Z kolei władze Korei Południowej rozważają organizowanie lotów międzynarodowych na lotnisko Seul-Inczon, w ramach których pasażerowie będą mogli spędzić kilka godzin na zakupach w sklepach bezcłowych bez opuszczania lotniska przed powrotem do miejsca, z którego przylecieli.

Źródło: Bloomberg.com

Więcej o: