"Ceny wakacji już idą w górę". Wszystko przez liczbę samolotów

"Koszty podróży międzynarodowych wzrosną z powodu przymusowego ograniczenia lotów i mniejszej liczby samolotów" - powiedział w rozmowie z BBC Glenn Fogel, prezes Booking.com. "Ceny wakacji już idą w górę".

Linie lotnicze zmniejszają liczbę lotów. To reakcja na ograniczenia w podróżowaniu. Andrew Flintham, szef brytyjskiego biura podróży TUI stwierdził, że upłynie sporo czasu, zanim branża turystyczna zwiększy swoje zyski.

Zobacz wideo Marta Wierzbicka relacjonuje swoje wakacje na Seszelach

I choć wydaje się, że niemal wszyscy zmęczeni pandemią ludzie chcą wyruszyć w podróż, linie lotnicze nie mogą podjąć zdecydowanych kroków i przywrócić większej liczby samolotów, ponieważ wciąż jest wiele niewiadomych. "Każdy chce podróżować, ale wszyscy chcemy, żeby odbywało się to w sposób bezpieczny" - powiedział Fogel.

Podobnie twierdzi John Grant, analityk z firmy OAG, dostarczającej dane na temat podróżowania. Jego zdaniem mniejsza liczba samolotów wpłynie na podwyżkę cen biletów lotniczych.

Branża turystyczna straciła biliony dolarów

BBC podaje, że Booking.com, a także Booking Holdings, który jest również właścicielem portalu Kayak i rentalcars.com, stracił od początku roku do końca marca 1,1 mld dolarów (4,3 mld zł). Co oznacza, że przychody w porównaniu do ubiegłego roku spadły o 50 proc.

Z danych Międzynarodowej Rady ds. Podróży i Turystyki (WTTC) wyłania się podobny obraz. Branża turystyczna w 2019 roku zarobiła prawie 9,2 biliona dolarów, a w 2020 roku 4,7 biliona dolarów. W gospodarce światowej oznacza to spadek udziału z 10,4 proc. do zaledwie 5,5 proc.

Prezes Booking.com zapewnia, że wciąż jest nadzieja, że sytuacja się poprawi. Szansą są oczywiście szczepienia. Branżę turystyczną niepokoi jednak, że wciąż brak konkretów, w jaki sposób weryfikować u podróżnych fakt, że są zaszczepieni.

Paszporty szczepień od czerwca?

"Premier Włoch mówił, że wkrótce zostaną do Włoch wpuszczeni turyści, pod warunkiem, że udowodnią, że zostali zaszczepieni. Zastanawiam się, jak to udowodnić. Miałem szczepienie. I co dalej? Czy wystarczy mała biała kartka, którą otrzymałem w USA?" - zastanawia się Fogel i dodaje, że aplikacja byłaby dobrym rozwiązaniem.

W Parlamencie Europejskim trwają prace nad wprowadzeniem paszportu szczepień. "Możemy realistycznie przyjmować, że porozumienie polityczne będzie osiągnięte do końca tego miesiąca (maja). Pozwoli to na uruchomienie systemu, tak by ludzie mogli dysponować niepodrabialnym dowodem zaszczepienia lub negatywnego wyniku testu (...) lub obecności przeciwciał" - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, paszporty szczepień na terenie Unii Europejskiej będą obowiązywać od czerwca. 

Źródło: BBC

Więcej o: