Kraj wprowadził nowe zasady wjazdu, dzięki którym niektóre grupy podróżnych będą zwolnione z kwarantanny po przyjeździe.
Są to:
Z kolei dzieci powyżej 7. roku życia muszą spełnić jeden z poniższych wymogów:
lub
Skąd można wziąć zaświadczenie o szczepieniu? Informacje o przyjętej szczepionce dostępne są na Internetowym Koncie Pacjenta. Należy wybrać zakładkę "Profilaktyka", a następnie "Szczepienia". Po zaszczepieniu powinna pojawić się tam informacja o podanej dawce szczepionki przeciwko COVID-19. Tam też będzie można znaleźć kod QR potwierdzający szczepienie (dopiero po dwóch dawkach szczepionek Pfizer, Moderna i AstraZeneca oraz po jednej dawce szczepionki Johnson & Johnson). O wydruk kodu QR można poprosić także w punkcie szczepień. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewnia, że zaświadczenie dostępne jest zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Osoby przyjeżdżające do Grecji powinny posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu PCR (zaświadczenie powinno zostać sporządzone w j. angielskim). Test należy przeprowadzić nie później niż 72 godziny przed przybyciem. Test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci powyżej 5. roku życia), niezależnie od sytuacji epidemiologicznej panującej w kraju wyjazdu. Jednak podobnie jak Chorwacja, tak i Grecja zdecydowała się potraktować osoby zaszczepione bardziej ulgowo.
Warto dodać, że Grecja akceptuje nie tylko te szczepionki, które zostały zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków. Preparaty, które zostały uznane przez greckie władze graniczne to: Pfizer BioNtech, Moderna, AstraZeneca - Oxford, Novavax, Johnson & Johnson, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics oraz Sinopharm.
Od 1 maja do kraju mogą wjeżdżać ci turyści, którzy posiadają jeden z poniższych dokumentów:
Podróżni z Unii Europejskiej oraz kilkunastu innych krajów (lista na stronie MSZ) muszą wypełnić formularz elektroniczny oraz zabrać ze sobą zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR. Po trzech dniach od przyjazdu należy wykonać kolejny test PCR na własny koszt. Gruzja złagodziła jednak restrykcje dla większości zaszczepionych. Aby swobodnie wjechać, należy:
Słowenia wciąż wymaga 10-dniowej kwarantanny od osób przyjeżdżających z krajów o wysokim zagrożeniu epidemiologicznym (za taki uważana jest również Polska). Jest jednak kilka wyjątków. Na izolację nie muszą udawać się osoby, które:
Pozostałe osoby przyjeżdżające do Słowenii z Polski muszą odbyć 10-dniową kwarantannę. Od 15 maja ponownie jest możliwość wcześniejszego zakończenia kwarantanny, najwcześniej piątego dnia od jej rozpoczęcia, pod warunkiem negatywnego wyniku testu PCR.
Rumunia przy wjeździe wciąż wymaga posiadania negatywnego wyniku testu oraz 10-dniowej obowiązkowej kwarantanny. Zwolnione z tych restrykcji są m.in. osoby zaszczepione, które:
Z kwarantanny oraz posiadania testu zwolnieni są też ozdrowieńcy, którzy są w stanie udowodnić, że w ciągu ostatnich 90 dni przeszli COVID. Wymagane będą: pozytywny wynik testu PCR, od którego upłynęło min. 14 dni lub stosowny wypis ze szpitala, lub test typu IgG potwierdzający obecność przeciwciał, zrobiony maks. 14 dni przed przyjazdem do Rumunii (wszystkie dokumenty muszą być sporządzone lub przetłumaczone na j. rumuński lub j. angielski) lub inne adekwatne dokumenty.
Podróżni zobowiązani są posiadać negatywny wynik testu na koronawirusa wykonanego nie wcześniej niż 72 godz. przed wylotem lub wykonać test na lotnisku po przylocie (na koszt rządu Madery). Z konieczności wykonania testu zwolnione są trzy grupy osób:
Zaświadczenie o szczepieniu powinno być wydane po angielsku oraz zawierać: imię i nazwisko, datę urodzenia, numer identyfikacyjny pacjenta, rodzaj i datę przyjęcia szczepionek i informację o okresie aktywacji szczepionki.
Aktualnie, aby wjechać z Polski na Litwę, należy posiadać negatywny wynik testu wykonanego 72 godziny przed przyjazdem oraz poddać się 10-dniowej kwarantannie. Kwarantanna może zostać skrócona po siedmiu dniach i kolejnym negatywnym teście wykonanym na własny koszt. Z wymogu posiadania testu oraz odbywania kwarantanny zwolnione są osoby, które:
Choć coraz więcej krajów luzuje obostrzenia i przygotowuje się do zbliżającego sezonu letniego, przed zaplanowaniem podróży zawsze należy pamiętać o sprawdzeniu, jakie restrykcje obowiązują na miejscu (np. gdzie trzeba zasłaniać usta i nos, które miejsca są otwarte, czy obowiązuje godzina policyjna itp.). Ponadto polskie MSZ apeluje o unikanie zagranicznych podróży, które nie są konieczne i przypomina, że jeśli ktoś zdecyduje się na wyjazd, powinien liczyć się z "możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzeniem dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych".
Szczegółowych informacji i komunikatów związanych z sytuacją epidemiologiczną w poszczególnych krajach należy szukać na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, Światowej Organizacji Zdrowia oraz stronach rządowych poszczególnych państw.