Tak oddycha las? Brytyjczyk nagrał niecodzienne zjawisko. Eksperci wyjaśniają, jak to możliwe

Brytyjczyk nagrał w Kanadzie dość niecodzienne zjawisko. Na filmie widać, jak ściółka leśna podnosi się do góry i opada, co wygląda, jakby las oddychał. Okazuje się, że nie są to żadne efekty specjalne, a skutek działania silnego wiatru.

Mężczyzna z Wielkiej Brytanii udał się na spacer po jednym z kanadyjskich lasów w prowincji Quebec. Raczej nie przypuszczał, że podczas przechadzki uda mu się uchwycić na nagraniu dość zaskakujące zjawisko - ruchy, które sprawiają, że las zdaje się oddychać.

Na niezwykłym filmiku widzimy, jak cała ściółka leśna i ziemia podnoszą się, a potem opadają razem z drzewami. Nagranie robi piorunujące wrażenie.

Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Brytyjczyk swoim niecodziennym odkryciem podzielił się na Twitterze. Jego filmik robi furorę w sieci - ma już ponad 30 tysięcy udostępnień, a wszyscy zadają sobie jedno pytanie: jak to możliwe, żeby las oddychał?

Reakcje internautów na oddychający las były podzielone. Jedni zachwycali się zaskakującym zachowaniem natury. Część z nich zarzuciła autorowi nagrania, że je zwyczajnie sfałszował. Inni zaś sugerowali, że taki widok zapowiada zbliżające się trzęsienie ziemi. Jeszcze inni podeszli do tematu z przymrużeniem oka i stwierdzili, że to gigantyczne zwierzę, które śpi pod ziemią.

Eksperci wyjaśniają zjawisko

Jak się okazuje, za to niecodzienne zjawisko odpowiada po prostu silny wiatr, który ostatnimi czasy wiał w Kanadzie. Widać jego działanie, jeśli spojrzymy na drzewa, które znajdują się na drugim planie filmu.

Portal Science Alert przyznaje, że otrzymał już kilkanaście podobnych nagrań oddychającego lasu od zaniepokojonych Kanadyjczyków.

Podczas deszczu i wichury mokra gleba traci na spójności, ponieważ porusza się cały system korzenny drzew. Dlatego wiatr może ją podnosić

- wyjaśnia Mark Vanderwouw, certyfikowany arborysta z Shady Lane Expert Tree Care w Ontario.

Co ciekawe, podnoszenie się ściółki leśnej w wyniku silnych podmuchów wiatru nie jest wyjątkowo rzadkim zjawiskiem.

Komentarze (25)
Las oddycha? Byrtyjczyk nagrał zaskakujące zjawisko. Eskperci tłumaczą, że to naturalne
Zaloguj się
 • glean

  Oceniono 31 razy 25

  Piękny przykład wyciągania niewłaściwych wniosków na skutek braku odpowiedniej, elementarnej wiedzy. Jakże to częste w dziesiejszych czasach i to w każdej niemal dziedzinie.... Stąd biorą się właśnie wszytkie teorie spiskowe, urban legends itp. Żeby nie szukać daleko - przykładem mogą być tzw. proepidemicy (znani też jako antyszczepionkowcy).

 • korkodyl_nilowy

  Oceniono 31 razy 25

  Korzenie drzewa
  kolysanego przez wiatr
  unosza sciolke.
  Slepy by zobaczyl.

 • kataryniarski

  Oceniono 23 razy 17

  Jako koneser horrorów, gdybym coś takiego zobaczył na własne oczy, to zamiast nagrywać, zacząłbym spierd...!

 • q-ku

  Oceniono 7 razy 5

  ludzie głupieją w postępie geometrycznym... człowiek wynalazł oto że las ma płuca.
  A nie uczyli na przyrodzie, że owszem rośliny oddychają ale bez machania glebą?
  Z Encyklopedii PWN: "Na poziomie organizmu procesy oddechowe różnią się u roślin i zwierząt sposobem dostarczania tlenu do komórek i usuwania z nich dwutlenku węgla; w roślinach wymiana gazowa między rośliną a środowiskiem zachodzi za pomocą aparatów szparkowych."

 • blasphemy

  Oceniono 3 razy 3

  "jak ściółka leśna podnosi się do góry i opada,". Konsekwentnie proponuję "opada do dołu"

 • wagadudu

  Oceniono 3 razy 3

  To oddech Szyszki...

 • sigm_0

  Oceniono 2 razy 2

  las rzeczywiście oddycha, widać to na zdjęciach satelitarnych półkuli północnej, wiosną i latem przewaga tlenu, jesienią i zimą przewaga dwutlenku węgla z rozkładających się liści

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX