Francuzi chcą (ręcznie!) przemalować wieżę Eiffla na bardzo wyrazisty kolor. Bo tak wyglądała kiedyś

Francuskie Ministerstwo Kultury i władze Paryża planują tej jesieni rozpocząć renowację symbolu "miasta świateł". Wieża Eiffla ma zostać pomalowana i urzędnicy poważnie rozważają, by użyć do tego... czerwonej farby.

Wybór koloru jest nieprzypadkowy - wieża, która stanęła w okolicy Pól Marsowych specjalnie z okazji paryskiej wystawy światowej w 1889 roku, oryginalnie była właśnie czerwona. 

Wtedy zadecydowały o tym względy praktyczne. Czerwona farba miała pomóc ochronić żelazną wieżę przed rdzą. Teraz, po 129 latach od jej budowy, znów ma być pomalowana - dokładnie po raz dwudziesty (jest odnawiana co siedem lat).

Maszt radiowy pod Płockiem był kiedyś najwyższą konstrukcją na świecie. Weszli na jego szczyt

Przez wzgląd na tę okrągłą liczbę władze stolicy Francji chcą, by renowacja była wyjątkowa. Stąd pomysł na powrót do oryginalnego koloru "żelaznej damy". 

Ostatecznie o tym, czy symbol Paryża faktycznie stanie się czerwony, dowiemy się w dopiero w październiku. Wtedy mają się rozpocząć prace remontowe, w tym (ręczne!) malowanie, które potrwa aż trzy lata.

Nie tylko czerwony

W swojej historii wieża Eiffla przybierała już różne barwy. Serwis The Telegraph przypomina, że po trzech latach od budowy zyskała odcień ochry (pomarańczowo-brązowy).

Na przełomie XIX i XX wieku została znów przemalowana - tym razem na żółty, który okazał się dla ówczesnych paryżan "zbyt optymistyczny", więc już w 1907 wieża stała się żółto-brązowa. Później brąz i rudości stały się standardem, który może się zmienić dopiero w tym roku.

Pozwoliliśmy sobie stworzyć wizualizację tego, jak może wyglądać "żelazna dama" w nowej, czerwonej odsłonie. Co sądzicie o takiej metamorfozie?

Czy wieża Eiffla zalśni czerwienią? Była już ochrowa, rudawa, brązowa, a nawet żółtaCzy wieża Eiffla zalśni czerwienią? Była już ochrowa, rudawa, brązowa, a nawet żółta Fot. AG/Shutterstock.com

Zobacz też: 

Zwiedzaj Paryż jak miejscowy. 10 nieoczywistych miejsc

Tajemnicze blokowiska Paryża, jak z filmów science-fiction. Fotograf wyciągnął je z niebytu

Więcej o: