Zwiedzaj Paryż jak miejscowy. 10 nieoczywistych miejsc

Zapomnij o Wieży Eiffla, Łuku Triumfalnym, Moulin Rouge i eleganckich sklepach Champs-Elysées. Zamiast tego, poznaj Paryż, jakim go znają i kochają jego mieszkańcy. Przysiądź na chodniku, sącz wino i obserwuj przechodniów albo zgub się w labiryncie wysadzanych kocimi łbami uliczek. Możliwości jest nieskończenie wiele.

1. Napawaj się atmosferą Chez Georges, 11 Rue des Canettes

Nieopodal starego bazarku St-Germain-des-Pres, znajdziesz niewielkie uliczki wypełnione po brzegi kafejkami i restauracjami. Jeśli szukasz typowej paryskiej brasserie, koniecznie zajrzyj do niewielkiej Chez Georges. Drewniana fasada, kelnerzy ubrani na czarno (ale bardzo przyjaźni) i kieliszek wina za trzy euro - w takich okolicznościach można spędzić czas na rozmowie z przyjaciółmi, albo rozegrać partyjkę gry planszowej. Na przystawkę zamów ślimaki lub foie gras, a na danie główne stek entrecete. Pójdź tam na obiad, na drinka - wszystko jedno. Ważne, żeby tam zajrzeć.

2. W nocy potańcz w Café Charbon, 109 Rue Oberkampf

Po kilku kieliszkach wina za trzy euro wypitych w Ches Georges, kiedy już zauważysz, że ramiona same kiwają się w rytm muzyki, skieruj się do Oberkampf. To artystyczna dzielnica Paryża, w której za przyciemnianymi drzwiami znajduje się Café Charbon. To idealne miejsce, żeby potańczyć, szczególnie latem i wczesną jesienią, kiedy otwierany jest taras.

3. Poobserwuj ludzi na Quai St. Bernard, Quai St Bernard

Dawna brama w murach miasta i miejsce bazaru winiarskiego, Quai St Bernard została niedawno poddana renowacji i dziś służy mieszkańcom uroczym parkiem miejskim. To genialne miejsce na podglądanie codziennego życia Paryżan, poczytania książki albo poopalania się. Jeśli trudno ci funkcjonować bez internetu, możesz podłączyć się do bezpłatnego Wi-Fi. Rozłóż się na trawniku i oglądaj pokazy ulicznych artystów, tancerzy popisujących się swoimi umiejętnościami albo zwiedź działające przez cały rok muzeum rzeźby pod gołym niebem.

4. Zrelaksuj się w ogrodzie muzeum Rodin, 79 Rue de Varenne

Jeśli potrzebujesz wyciszenia, odwiedź oazę spokoju w ogrodach Rodin: zielonego raju z pięknymi drzewami i krzewami. Wstęp jest tu bezpłatny dla osób poniżej dwudziestego szóstego życia, dla innych kosztuje tylko jedno euro. To przyjemne miejsce na spacer, czy piknik o niemal każdej porze dnia.

Paryż zabytki - Luwr, FrancjaParyż zabytki - Luwr, Francja Shutterstock

5. Unikaj Mona Lisy, Louvre

Ok, jeśli już musisz iść do Luwru, to zrób to ze względu na szklaną piramidę wychodzącą na Jardin des Tuileries po prawej stronie Sekwany. A jeśli jednak wejdziesz do galerii, żeby przedrzeć się przez tłum zwiedzających i podumać nad zagadkowym podbródkiem Mony Lisy, zajrzyj też do skrzydła Richelieu. Tutaj jest dużo spokojniej, a zaprezentowane eksponaty równie interesujące, jak repliki apartamentów Napoleona III, czy artefakty z Mezopotamii i starożytnego Iranu. Pamiętaj, żeby z wyprzedzeniem kupić bilet. Dzięki temu unikniesz długich kolejek do kas.

6. Pokręć się w okolicy sceny w Ogrodach Luksemburskich, Jardin de Luxembourg

Zajmujące obszar sześćdziesięciu hektarów Ogrody Luksemburskie mają do zaoferowania nie tylko fontanny, trawniki, klomby kwiatowe i stoły do ping-ponga, ale i bezpłatne koncerty podczas festiwalu Kiosques en Musique (od maja do października). Można podczas nich posłuchać zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, od muzyki Chopina, po chóry gospel. Aby się tu dostać, złap metro do stacji Odéon.

Ogród LuksemburskiOgród Luksemburski fot. Sascha Erni, .rb (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

7. Idź do opery i zapłać za bilet pięć euro, 120 Rue de Lyon

Aby niedrogo pójść na spektakl w drugiej, najważniejszej operze w Paryżu, Bastille, najpierw przejrzyj program na jej stronie internetowej. W dzień wybranego przedstawienia, weź ze sobą książkę, żeby móc czytać w kolejce i idź do kas (najlepiej około 16). Pierwsze trzydzieści biletów po otwarciu kas o 18 sprzedawanych jest za pięć euro (jedna osoba może kupić maksymalnie dwa takie bilety). Jeśli wczujesz się w rolę wytrawanego Paryżanina, dogadasz się z osobami w kolejce i zdążysz nawet pójść na kawę. Ponieważ masz tańszy bilet, przed spektaklem zostaniesz poproszony o poczekanie w najwyżej położonej części teatru. W międzyczasie, możesz jednak upatrzyć sobie wolne miejsce bliżej sceny.

8. Zwiedź paryską pagodę, 57 Bis Rue de Babylone

Ukryta pomiędzy drzewami na Rue Babylone, znajduje się paryska pagoda-kino, znana jako La Pagode. Zanim rozsiądziesz się wygodnie w obitych welurem krzesłach sali kinowej, zrelaksuj się, sącząc herbatę owocową w niewielkim ogródku. W tym studyjnym kinie można zobaczyć wszystkie najnowsze francuskie produkcje, a bilet kosztuje niecałe dziewięć euro. Zrezygnuj z popcornu podczas filmu, bo po seansie warto się wybrać do Au Pied de Fouet, typowej francuskiej restauracji, położonej na końcu tej ulicy. można tam skosztować doskonałej francuskiej kuchni i zamknąć rachunek w dziesięciu euro.

Restauracja Au Pied de FouetRestauracja Au Pied de Fouet fot. Everton Zanella Alvarenga (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

9. Złap autobus

Autobus to niedoceniony środek transportu w Paryżu, a nieprzejechanie się nim to naprawdę duża strata. Nie tylko można podziwiać ulice za oknem, ale i ludzi wewnątrz. Dobrą przejażdżkę gwarantuje na przykład linia 84, do Panteonu, przez Ogrody Luksemburskie, Boulevard St. Germain, Plac Concorde do kościoła Św. Augustyna.

10. Zgub się

Niezależnie od tego, jaką formę zwiedzania Paryża wybierzesz, to miasto nigdy Cię nie zawiedzie, nawet jeśli po prostu się zgubisz i będziesz włóczyć bez mapy i planu zwiedzania. Zawsze natrafisz na ciekawą knajpkę, rodzinną piekarnię albo galerię. Kieruj się do Dzielnicy Łacińskiej, żeby podsłuchać intelektualnych rozmów (co z tego, że po francusku), do Les Invalides, żeby podziwiać imponującą architekturę, czy Monmartre dla artystycznej atmosfery.

Więcej o: