Jeżeli myślisz, że to chatka hobbita, jesteś w błędzie. Czym jest bajkowa budowla z "trawy"? [ZDJĘCIA]

Dach tajemniczego budynku całkowicie pokryty jest trawą. Nie służy do mieszkania, a państwo, w którym się znajduje, jest wyspą na dalekiej Północy. Co to za konstrukcja i gdzie można ją zobaczyć?

Pewnie zgadliście, że chodzi o Islandię. Niewielkie państwo, które urzeka swoimi malowniczymi krajobrazami i surową naturą. A bajkowy budynek z dachem wyłożonym trawą to kościółek w Hof. Zabytkowa świątynia została wzniesiona w 1884 roku i jest jedynym tego typu zachowanym obiektem na wyspie.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Spiczasty dach kościółka pokryty w całości bujną murawą sięga aż do ziemi, sprawiając wrażenie zatopionego w morzu zieleni. Cała świątynia zbudowana jest z drewna i kamienia. Dach, który został wykonany w tradycyjnym islandzkim stylu sięgającym XVIII wieku, zrobiono z kamiennych płyt wyścielonych trawą. Dlaczego? Bo to najlepszy sposób na utrzymanie ciepła podczas mroźnych zim.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

Kościół w Hof jest częścią zabytkowych budowli należących do pobliskiego muzeum. Jeżeli kiedyś odwiedzicie Islandię, koniecznie zobaczcie na własne oczy tę niezwykłą budowlę "wrośniętą" w górski krajobraz wyspy. To jedyna w swoim rodzaju architektoniczna perełka.

Zobacz też

Wioska, która za granicą określana jest jako "najpiękniejsza w Polsce". Znasz ją? [ZDJĘCIA]

Zobacz perłę przyrody dalekiej północy z lotu ptaka. Tego nie znajdziesz w żadnym przewodniku [WIDEO]

Więcej o: