Wioska, która za granicą określana jest jako "najpiękniejsza w Polsce". Znasz ją? [ZDJĘCIA]

Mowa o Zalipiu, niewielkiej wsi położonej na Powiślu Dąbrowskim (woj. małopolskie), która słynie z tradycji ozdabiania domów i przedmiotów codziennego użytku oryginalnymi ludowymi motywami.

Po lewej słona, po prawej słodka. Niesamowite zjawisko "podzielenia" wody uchwycone na Bałtyku

Zalipie (około półtorej godziny jazdy samochodem z Krakowa) nie bez powodu nazywane jest najbardziej kolorową polską wsią. Ręcznie malowane, kwiatowe motywy zdobią każdą wolną przestrzeń: domy, okiennice, ściany, studnie, piece, talerze, ławy, miski, a nawet psie budy i kurniki. Królują wiecznie kwitnące kwiaty.

ZOBACZ ZDJĘCIA NAJPIĘKNIEJSZEJ POLSKIEJ WSI

Kolorowa tradycja narodziła się w Zalipiu na przełomie XIX i XX wieku i, pielęgnowana z pokolenia na pokolenie, przetrwała do dzisiaj. Skąd pomysł na kolorowe malunki? Powód jest prosty: ówczesne kobiety chciały odnowić swoje domostwa i ożywić je kolorami.

Najbardziej znaną przedstawicielką zalipskiej tradycji malowania jest Felicja Curyłowa. Pani Felicja od dziecka ozdabiała swój rodzinny dom malowidłami - "ściany, powały, okna, wszystko, co tylko było w izbie". Po śmierci artystki jej dom stał się muzeum.

W Zalipiu jest również Dom Malarek, w którym możemy nie tylko zgłębić wiedzę na temat malowanek zalipińskich, lecz także wypocząć, wziąć udział w warsztatach plastycznych, obejrzeć wystawę i kupić pamiątki.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Tradycja malowania jest wciąż żywa. Co roku w Zalipiu odbywa się konkurs pod nazwą "Malowana Chata", podczas którego jury przyznaje nagrody w kategorii: za malatury nowe, wykonane specjalnie na konkurs, za malatury zachowane z poprzednich lat, odnowione i prezentujące wysokie walory artystyczne oraz za popieranie sztuki ludowej.

Zalipie na ustach całego świata

Na oryginalność i piękno Zalipia zwracają uwagę zachodnie portale, m.in.: amerykański Huffington Post, Atlas Obscura (przewodnik po najpiękniejszych, ale mało znanych miejscach na świecie), Lonely Planet (portal podróżniczy) i Mental Floss (ciekawostki naukowe z całego świata).

Zobacz też:

Już od oglądania nogi się uginają: marynarz nagrał moment, w którym żywioł atakuje jego statek [WIDEO]

Dron uchwycił rzadki widok. Czym jest ten gigantyczny cień? Wątpliwości rozwiała... samotna foka [WIDEO]

Komentarze (78)
Wioska, która za granicą określana jest jako "najpiękniejsza w Polsce". Znasz ją? [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • kika9900

  Oceniono 137 razy 101

  Ja bardzo przepraszam ,,panów redaktorów'' ale kto z dorosłych Polaków nie słyszał o Zalipiu? :P

 • madznun

  Oceniono 98 razy 70

  "Wioska w Polsce, o której mało kto słyszał..."? Znów pajac od tytułów zabłysnął.

 • sprawazlewa

  Oceniono 58 razy 50

  "W Polsce mało kto słyszał o Malowniczej Wiosce." A w Krakowie chodziło się na herbatę do "Zalipianek"

 • Ewa Leszczuk

  Oceniono 39 razy 33

  Ale kto pracuje u was skoro twierdzicie że mało kto słyszał o Zalipiu ?? boje sie pomyśleć o co jeszcze dziwnego podejrzewacie społeczeństwo ...

 • haslotrzy

  Oceniono 65 razy 33

  Co za bęcwał to pisał? "Mało kto słyszał" o Zalipiu? To może szanowny autor jest półgłówkiem, bo mnie o tej wsi w szkole uczyli. A w Warszawie była kiedyś restauracja "Zalipie", o wlotu Filtrowej w pl. Narutowica.

 • tadestades

  Oceniono 35 razy 27

  W czasach (nie)słusznie minionych o Zalipiu mówiono bardzo wiele. Po reformach - znacznie mniej a, jak widać, w gimnazjach - już się nie wspomina.

 • kkokos

  Oceniono 44 razy 24

  naprawdę, to, że niedouczony stażysta w gazeta.pl o czymś nie słyszał nie oznacza, że o tym czymś słyszał mało kto!

  gazeto droga, naprawdę musisz się tak podkładać na każdym kroku i dawać pożywkę swoim wrogoma??? ja wiem, że gimnazjaliści są tani, ale są pewne granice głupoty.

 • borman60

  Oceniono 27 razy 19

  Znałem ,ale bardzo chętnie pooglądałem piękne chaty .Po co autora krytykować ?Nasze chaty i nasze krytykanctwo .Polska w ruinie .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX