Stop rezerwowaniu leżaków za pomocą ręcznika! Europejscy urlopowicze oburzeni skandalicznym procederem

Jest coś, co potrafi zmącić spokój długo wyczekiwanych wakacji w letnim kurorcie. To lęk, że kiedy rano dotrzemy na basen, nasz ulubiony leżak będzie już zajęty. Niektórym ta myśl spędza sen z oczu i jeszcze przed świtem biegną zarezerwować miejsce. Powszechne na wakacjach rezerwowanie leżaków i krzeseł przy basenach zaczyna coraz bardziej irytować wczasowiczów. Według badań przeprowadzonych przez wakacyjny portal opiniotwórczy Zoover ponad 73% turystów ma dosyć przywłaszczania sobie leżaków.

Jak widać, turyści potrafią być zdeterminowani. Wszystkie narodowości łączą się w porannym biegu do leżaka. Jak słusznie zauważa narratorka filmu, zdobycie upragnionego miejsca wcale nie jest takie proste. Liczy się przede wszystkim technika, szybkość i spryt. Należy być dobrze przygotowanym, wszystkie swoje rzeczy mieć spakowane do jednej torby, a przed startem w wyścigu warto też poćwiczyć rzut ręcznikiem. Do wygranej mogą przyczynić się także dzieci, wypoczywające razem z nami. Nie zapomnijcie tylko o wydaniu odpowiednich instrukcji. Jak pokazuje filmik, ważne są także nieszablonowe rozwiązania, jak pójście na skróty przez wodę. Niektórzy z kolei stawiają na wytrwałość i przygotowanie, leżaki zajmują sobie jeszcze nad ranem, by zaskoczyć wszystkich rezerwujących sobie siedziska dopiero po śniadaniu. I chyba nie myślicie, że przesunięcie ręcznika ujdzie Wam na sucho.
Brzmi to jak żart, a jednak, w wielu hotelach pewien obraz powtarza się co rano: turysta po przybyciu na basen widzi, że ponad połowa leżaków i krzeseł jest nieużywana, jednak zarezerwowana ręcznikiem. Leżaków jest wystarczająco dużo, ale i tak nie da się z nich skorzystać, bo są pozajmowane. Według portalu opiniotwórczego Zoover turyści coraz bardziej mają takiej sytuacji dosyć.
86% niemieckich turystów przeciwko rezerwowaniu leżaków
Ze wszystkich Europejczyków najbardziej zirytowani rezerwowaniem miejsca przy basenie ręcznikiem i korzystania z niego wiele godzin później są Niemcy. Aż 86% jest zdecydowanie przeciwko takiemu zachowaniu.
Większość turystów deklaruje, że nie chce być częścią tego irytującego procederu, mimo to biorą w nim udział, tylko dlatego, że robią to inni. Ponad 16% jest zdania, że to jedyny sposób na znalezienie dogodnego miejsca przy akwenie. Co ciekawe, według filmu to właśnie Niemcy najczęściej biorą udział w rezerwowaniu leżaków.

W wyścigu o najlepszy leżak wygrywają nieliczni...W wyścigu o najlepszy leżak wygrywają nieliczni... Fot. Shutterstock

 Polacy podchodzą do sprawy spokojnie

Polscy turyści, przyzwyczajeni do niejednego, reagują na sprawę ze stoickim spokojem. Są najmniej zirytowani rezerwowaniem leżaków ręcznikami i przyznają zarazem, że w dużej mierze przyczyniają się do takiej sytuacji. Aż 43% naszych rodaków rezerwuje leżak wczesnym rankiem, kładąc ręcznik, ponieważ chce mieć najlepsze miejsce. Robią to, ponieważ widzą innych wczasowiczów, którzy tak postępują. Mimo to, większość Polaków uważa takie postępowanie za niedopuszczalne (57%).
Europejska petycja przeciwko 'ręcznikowej rezerwacji'
Aby uczulić turystów i hotelarzy, że taki sposób rezerwowania leżaków jest niedopuszczalny, Zoover postanowił stworzyć petycję przeciwko temu zachowaniu. 'Ręcznikowej rezerwacji' mówimy stanowcze: NIE! Link do petycji znajdziecie tutaj. 
Zoover ma nadzieję, że podpisy pod petycją przekonają również hotelarzy do podjęcia pewnych działań. Ale najwięcej do powiedzenia mają w tej kwestii turyści, bez ich dobrych chęci nie da się ukrócić procederu. Zoover, w trosce o wczasowicza, chce się upewnić, że każdy turysta spędzi beztroskie wakacje, bez nerwowych sytuacji przy basenie czy na plaży.
Jak hotele mogą temu zapobiec?
Wiele hoteli, po prostu nie wie jak sobie radzić z tym problemem. Zoover przygotował kilka przydatnych wskazówek dla menadżerów hoteli. Przede wszystkim należałoby zakazać rezerwacji leżaków przed 9 rano. Jeżeli pojawią się wcześniej jakieś ręczniki, po prostu je usuńcie. Kolejnym sposobem może być konieczność korzystania z ręcznika hotelowego. Gdy ktoś zostawił ręcznik na leżaku, a nie ma go ponad godzinę, najlepiej będzie zwolnić miejsce.
A czy Wy też bierzecie udział w wakacyjnym biegu po najlepszy leżak? Byliście świadkiem takiego wyścigu? Jakie są Wasze pomysły na zlikwidowanie problemu? Czekamy na Wasze komentarze.

Więcej o: