Stąd jestem
-
Koszalin. "Płonące ptaki", Adam Słodowy i pionierzy na Ziemiach Odzyskanych. "Czuję się kontynuatorem ich dzieła"
Co wspólnego ma Koszalin z Dzikim Zachodem? Czy to prawda, że pierwsi koszalinianie pochodzą z Gniezna? I dlaczego o pewnych dożynkach wciąż się pamięta? Po swoim mieście oprowadzi nas Wojciech Grobelski, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina.
-
Choć leży na Górnym Śląsku, ma dostęp do morza. To tu mieszkał twórca kremu Nivea
Gdyby nie krótkowzroczność jednego z włodarzy miast, Trójmiasto mogło mieć prawdziwą konkurencję. Choć leży na Górnym Śląsku, ma dostęp do morza i największy śródlądowy port. Mimo położenia w najbardziej uprzemysłowionej części Polski, bytują tu kormorany, a w Kanale Gliwickim pływają dzikie karpie. Mieszkał tu twórca pasty do zębów i kremu Nivea, Tadeusz Różewicz stworzył swoje największe dzieła, a Włodzimierz Lubański zaczynał karierę w Klubie Sportowym Sośnica Gliwice. - Dzisiaj złamiemy stereotyp miasta, które jest kojarzone z przemysłem ciężkim - mówi Radosław Krawczyk, który oprowadzi nas po miejscach mniej oczywistych i mniej znanych.
-
Polskie Betlejem jest na Podkarpaciu. Wszystko zaczęło się od Franciszka i Cecylii
Franciszek Sieńko, podobnie jak św. Józef nosił długą brodę i był o wiele starszy od swojej żony - Cecylii. Ona cierpliwością i łagodnością zaskarbiała sobie sympatię mieszkańców. Mieli siedmioro dzieci. Przypominali Świętą Rodzinę, więc miejsce, w którym mieszkali, ochrzczono Betlejem. Zakątek istnieje do dzisiaj, mieszka tam sześć rodzin, a od 2000 r. z Betlejemskim Światełkiem Pokoju przybywają kolędnicy. W tym roku, gdyby nie pandemia, odbyłoby się huczne dwudzieste kolędowanie.
-
Mówili "Kochana, nic tu nie ma". Później sami byli zaskoczeni, ile można odkryć
To miasto ma silne marki. Kto w Polsce nie słyszał o Górniku Zabrze i pierwszej transplantacji serca przeprowadzonej przez prof. Zbigniewa Religę? A jednak, żyjące w cieniu Katowic i Gliwic i wciąż kojarzone z górniczym pyłem Zabrze nawet przez jego mieszkańców pozostaje niedocenione. - Gdy zbierałam materiały do pracy licencjackiej i przeprowadzałam ankiety na temat atrakcji turystycznych Zabrza, słyszałam: "Kochana, nic tu nie ma" - opowiada Karolina Herman.
-
Książki na łańcuchach, łazienka w szafie i tajemnice. Perełka Dolnego Śląska czeka na odkrycie
Książki na łańcuchach? Kto by w to uwierzył. Łazienka w szafie? Czy to żart? Głowa słonia na ścianie? Kto to zrobił? - Oleśnica jest miastem, które dużo daje, ale pod warunkiem, że ty też dasz dużo od siebie. Wtedy otrzymasz jeszcze więcej. Możesz odkryć coś, co jest niebywałe - mówi Tomasz Kamaszyło, rodowity oleśniczanin.
-
Katowice. Polskie Chicago. "Miasto nietuzinkowe, które może dać się poznać z zupełnie niespodziewanej strony"
- Katowice w ostatniej dekadzie przeszły ogromną metamorfozę. To miasto nietuzinkowe, które może nas zaskoczyć z zupełnie niespodziewanej strony - mówi Karolina Herman.
-
Kraina multi-kulti dla wielu niezrozumiała. "W domach mówimy po polsku, śląsku i niemiecku"
Prudniczanie mówią, że w tym samym czasie przetrzymywano w mieście prymasa Stefana Wyszyńskiego i Władysława Gomułkę. W okolicy mieszkał Dietrich von Choltitz, który podczas II wojny światowej sabotował rozkaz Hitlera, żeby wysadzić katedrę Notre-Dame, a wieżę Eiffla przetopić na armaty. Witajcie w Prudniku - magicznym mieście pogranicza, w którym nic nie wydaje się takie oczywiste.
-
Leszno. Mekka sportów alternatywnych, kraina wiatraków i słodki zapach dzieciństwa
Budzisz się rano i widzisz na niebie dziesiątki balonów, ryk motocyklów żużlowych słychać w całym mieście, a ty na pokładzie szybowca bujasz w obłokach, rozwijasz skrzydła i z dystansem patrzysz na świat. Witaj w Lesznie, mekce sportów alternatywnych.
-
Tam uczył się wizjoner lotów kosmicznych. Niespieszny klimat doceni każdy. "To najlepsze, co może być na świecie"
O wielu miejscach można powiedzieć, że hołdują zasadom tzw. życia slow. Jeziorany jednak mają na to pełne przyzwolenie. Należą bowiem do zrzeszenia miast Cittaslow, w których czas naprawdę płynie wolniej. Jeziorany więc najlepiej zwiedzać niespiesznie, bo i po co gdzieś pędzić. Grecy pewnie powiedzieliby "siga-siga". My mówimy: zrelaksuj się.
-
Radom. Żarty na bok, intrygujące miasto z ambicjami
Drugi Wąchock, który zamiast sołtysa ma "Chytrą Babę". Największe lotnisko w Polsce, które świeci pustkami i jest kolejnym pretekstem do drwin i żartów. To miasto jak z dowcipów już niebawem zamiast stolicą obciachu może stać się stolicą nowego województwa. - Lubię swoje miasto, choć kiedy przyjechałem 10 lat temu na studia do Warszawy i mówiłem, skąd pochodzę, wielu zaczynało się znacząco uśmiechać - mówi Adam Gajek.
-
"Co mam pani powiedzieć, jeśli do końca marca nie ruszymy, to będzie plajta"
-
Pościg niedźwiedzia za narciarzem. Przerażające chwile na stoku w Rumunii
-
Stewardesa podpowiada, czego lepiej nie spożywać w samolocie. "Obiecaj mi, że tego nie zrobisz"
-
Wakacje first minute - 5 miejsc, w które warto się wybrać za niewielkie pieniądze. Te kraje zachwycają widokami, kulturą i atrakcjami
-
Wybierz się w jedno z najbardziej czarujących miejsc! Chorwacja 2021 to HIT
- Koronawirus. Obostrzenia pozostają. Hotele nadal zamknięte dla turystów
- Niepokojący komunikat Polskiej Akademii Nauk. Za 100 lat historyczne centrum Gdańska może znaleźć się pod wodą
- Aż 80 proc. z was myli się w 2. pytaniu. Sprawdź, czy poradzisz sobie w lesie
- Ostatni raz byłeś w górach w podstawówce? Nie wróżymy ci kompletu punktów
- Paszporty dla zaszczepionych. Niemal połowa Polaków opowiada się za pomysłem
-
W tym mieście John Malkovich czuł się jak w domu. "Nie ma u nas tłumów, nie ma masowej turystyki"
Właściwie wszystkim kojarzy się ze stacją kolejową. To bowiem "żelazna arteria" naszego kraju. Tym, którzy żeglują, z Jeziorakiem - najdłuższym i chyba jeszcze nie do końca odkrytym jeziorem w Polsce - oraz z ekskluzywną szkołą dla kapitanów i pilotów statków ukrytą w lesie pod miastem. Zaś tym, którzy kochają Pana Samochodzika - ze skarbami. Taka jest Iława. Brama do Warmii i Mazur, miasto, które jest na wyciągnięcie ręki dla mieszkańców Warszawy, Gdańska i Poznania. Choć wydaje się, że jeszcze nie wszyscy o tym wiedzą.
-
Krzysztof Klenczon, Pofajdoki i Wyższa Szkoła Policji. "Chłopie, jak fajnie, że tutaj w tym Szczytnie żyłeś"
Nazywane jest bramą Mazur. Mieszkał tu Krzysztof Klenczon, który stworzył takie przeboje jak "Kwiaty we włosach potargał wiatr" czy "10 w skali Beauforta". Pofajdoki wciąż dokazują i robią psikusy. Rabuś wdrapuje się po ścianie banku, Obieżyświat zaczyna z kompasem w dłoni swoją wędrówkę wzdłuż południka 21, a Policjant salutuje i wypatruje przyszłych adeptów zawodu, wszak Szczytno to miasto policjantów.
-
Polska stolica humoru. "Gdy mówię, skąd pochodzę, często słyszę pytania, czy jestem córką sołtysa"
Dlaczego w nocy do Wąchocka nie można dojechać? Bo sołtys zwija asfalt na noc. Dlaczego w Wąchocku są gumowe drzewa? Bo córka sołtysa robi prawo jazdy. Dlaczego mieszkańcy Wąchocka trzymają żarówki w zębach? Żeby wyrażać się jasno. Znacie te dowcipy? To niewielkie miasteczko z nieznanych przyczyn stało się bohaterem żartów i anegdot. Jedni się śmieją, inni wzruszają ramionami. Kolejni zastanawiają się, czy takie miasto w ogóle istnieje. Otóż tak. Istnieje. I, co więcej, nadal sprawuje w nim władzę sołtys.
-
Winnice, sady pełne jabłek i księżna, która chodziła boso. Znajduje się tam perła Dolnego Śląska
Mieszkała tu księżna, która buty nosiła pod pachą. Nie bała się trędowatych, zakładała dla nich szpitale i troszczyła się o ubogich, brzydziła się za to jeży, a paniczny lęk wywoływały u niej pioruny. - Trzebnica słynie z kultu św. Jadwigi Śląskiej - mówi Andrzej Nowakowski, który oprowadzi nas po swoim rodzinnym mieście. - Kręcono tu także "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy oraz kilka scen serialu "Czterej pancerni i pies".
-
"Kiedy Polacy tu przyjeżdżają, nie spodziewają się niczego". A potem wpadają w zachwyt
Gdy w Polsce jest wciąż niedoceniana, za granicą porównuje się ją do Amsterdamu. W tym roku Bydgoszcz znalazła się na 10. miejscu konkursu "European Best Destination", jako jeden z najlepszych europejskich kierunków na urlop w 2020. Pokonała Rzym czy Minorkę. Po swoim mieście, które zawsze uważał za najpiękniejsze w Polsce, oprowadzi nas Leszek Umiński, przewodnik turystyczny.
-
Letnia stolica Warmii i Mazur. Wypiękniała i teraz jest nazywana perłą regionu
Co łączy Ostródę z Sopotem? Dlaczego w mazurskim mieście obchodzi się Dni Morza? I jak to się stało, że obraz z ostródzianami wisi w Luwrze? Po swoim rodzinnym mieście oprowadzi nas Justyna Malinowska, nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej.
-
Polskie miasto, o którym rapował Liroy. Jest tam aż pięć rezerwatów, a nawet Marilyn Monroe
Co łączy Liroya, Stefana Żeromskiego i Marilyn Monroe? Który majonez w Polsce jest najlepszy? Dlaczego dzik ma swój pomnik? I co to są trepki? Po Kielcach oprowadzi nas Jakub Juszyński, twórca bloga tymrazem.pl i pomysłodawca miejskich spacerów dla mieszkańców.
-
Polskie miasto, o którym pisał "New York Times". Niektórym się wydaje, że mogli o nim nie słyszeć
Nawet jeśli się wam wydaje, że nigdy nie słyszeliście o Włodawie, to prawdopodobnie o niej słyszeliście. Jeśli nie jesteście wychowankami jedynie podcastów i Youtube, to być może gdzieś w autobusie lub u dziadków na herbatce usłyszeliście komunikat radiowej Jedynki, która codziennie podawała informację o stanie rzek - jedną z nich jest Bug, a pomiaru dokonuje się właśnie we Włodawie.
-
Miasto, które zaskakuje nawet swoich mieszkańców. "Odkryłem tajny schron. Prawdopodobnie większość osób o nim nie wie"
Niektórzy nie wiedzą nawet, gdzie Rzeszów się znajduje. Inni uważają jego mieszkańców za górali. "Znajomy chyba myślał, że chodzę po osiedlu z ciupagą" - opowiada Kuba. Rzeczywiście w góry jest stąd niedaleko, ale zanim się tam wybierzecie (bo warto!) poświęćcie czas na bliższe zapoznanie się z miastem, które zamieszkują postacie z dobranocek, po rynku chodzi Tadeusz Nalepa, a na talerzach lądują "podkarpackie pankejki".
-
W tej wsi mieszka niespełna 40 osób. A to właśnie tam znajduje się prawdziwa perła Podkarpacia
Żeby dojechać do Gorajca wystarczy - jadąc trasą z Cieszanowa lub Lubaczowa na Narol, bądź wybierając się zobaczyć słynne szumy na Tanwi - kierować się znakiem na Szlak Architektury Drewnianej i gorajecką cerkiew. Niektórzy twierdzą, że jest najpiękniejsza w Polsce. Żeby ją zwiedzić, trzeba zadzwonić lub zapukać do rodziny Piotrowskich, którzy, choć pochodzą spod Tomaszowa Lubelskiego i Estonii, na siedzibę wybrali sobie właśnie Gorajec i opiekują się świątynią.
-
Niewielkie, a zabytków tak dużo, że można obdzielić kilka miejsc. "Szkoda, że potencjał mojego miasta wciąż nie jest wykorzystany"
- Są w Polsce miejscowości sztucznie wypromowane, do których przybywają tłumy. Patrzysz na zdjęcia i myślisz: tam musi być pięknie. A gdy już tam jesteś, odczuwasz tylko rozczarowanie. Pojawia się wtedy refleksja, dlaczego "Lato z radiem" nie może odbyć się w moim mieście? Dlaczego jego potencjał nie jest w pełni wykorzystany? - zastanawia się Przemysław Oleszkiewicz, który we Fromborku spędził pierwsze 20 lat swojego życia. - Gdy mówię, skąd pochodzę, często słyszę: "A, wiem, macie tam jakiś zamek".
-
"Kiedyś wydawało mi się takie nijakie. Teraz doceniam, że nie ma tam turystyki w kurortowym klimacie"
Gdy była młodsza, wolała góry i morze. Swoją rodzinną miejscość uważała za nudną i nijaką. Ale po latach doceniła to, co ma na miejscu. Teraz każdy wyjazd ma dla niej wymiar uzdrowiskowy. Wy też nie czekajcie za długo. Pora sprawdzić, czy Olecko i na was zadziała leczniczo.
-
Przeciętny Polak nie zna tego regionu. "To nic dziwnego wpaść do kogoś bez zapowiedzi i zostać na parę godzin"
Krajna. O tym miejscu prawdopodobnie nie każdy wcześniej słyszał. Wielką krzywdą dla regionu byłoby, gdyby tak pozostało. To tutaj mieszkają niezwykle gościnni ludzie, można zobaczyć unikatowy w skali kraju obiekt i przekonać się, jak smakuje fjut kujawski.
-
Najbardziej klimatyczne miasto na Podlasiu. Jest tu więcej atrakcji niż w wielu większych miejscowościach
Położony w sercu Puszczy Knyszyńskiej Supraśl uchodzi za jedno z najbardziej klimatycznych miejsc na Podlasiu. Czekają tam na was liczne zabytki, atrakcje, pyszne dania ziemniaczane i - jak na Zielone Płuca Polski przystało - wyjątkowo świeże powietrze.
-
Kiedyś w cieniu popularniejszego miasta. Dziś coraz więcej zagranicznych turystów zachwyca się tym zakątkiem Polski
Mówi się, że to polska Syberia, a ludzie żartobliwie pytają, czy po ulicach przechadzają się niedźwiedzie polarne. Suwałki, jak i cała Suwalszczyzna, zdecydowanie zasługują jednak na to, żeby kojarzyć je z czymś zupełne innym. Czy jeden z Siedmiu Cudów Polski wystarczy? Z pewnością, ale to dopiero początek.
-
Ojczyzna kochanej przez Amerykanów polskiej bombki choinkowej jest na Podkarpaciu. Zamawiają je najsłynniejsi
Pędząc trasą z Warszawy na południowy-wschód, kierowcy rzadko zauważają niepozorną, schowaną pośród drzew miejscowość o dendrologicznej nazwie. A szkoda, bo mogliby tu i dobrze zjeść, i zachwycić się architekturą. A do tego to jedna z tych miejscowości, w których święta trwają cały rok!
-
Wiele osób kojarzy to miasto jedynie z emigracją do USA. A to nieodkryta przez tłumy perła Podlasia
Mońki wielu osobom kojarzą się głównie z emigracją do USA. Miasto i jego okolica są jednak znacznie ciekawsze, niż pozornie mogłoby się wydawać. Zabieramy was w podróż na Podlasie.
-
Szwajcaria w Polsce? I to nawet niejedna. "Pojawia się ni stąd, ni zowąd na trasie w stronę morza"
O Szwajcarii Kaszubskiej wiele osób z pewnością słyszało. Ale czy znacie też Szwajcarię Chodzieską? Swego czasu urzekła Witkacego, który chętnie grywał tu w szachy, i niewykluczone, że urzeknie również was.
-
Jedno z najstarszych polskich miast. Ludzie kojarzą je jedynie z keczupem i przekręcają jego nazwę
Włocławek wielu osobom kojarzy się jedynie z wyrabianym tam keczupem. Miasto ma jednak do zaoferowania znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. To idealne miejsce na urozmaicony urlop wśród jezior i zabytków.
-
Krater na Marsie jak polskie miasto. Mówi się, że to "polskie Ateny"
"Po kilku intensywnych tygodniach w stolicy mam potrzebę wyciszenia się" - opowiada Mateusz. Jedzie wtedy do Puław i czas zwalnia. Park, las, wszędzie zieleń. Nie Szwajcaria, ale "tu się oddycha". A latem można wsiąść w kajak, jesienią na rower, a zimą, jeśli pojedzie się kilka kilometrów dalej, pojeździć na nartach.