Supraśl. Najbardziej klimatyczne miasto na Podlasiu. Jest tu więcej atrakcji niż w wielu większych miejscowościach

Położony w sercu Puszczy Knyszyńskiej Supraśl uchodzi za jedno z najbardziej klimatycznych miejsc na Podlasiu. Czekają tam na was liczne zabytki, atrakcje, pyszne dania ziemniaczane i - jak na Zielone Płuca Polski przystało - wyjątkowo świeże powietrze.

Polska to nie tylko duże, cieszące się popularnością miasta. To także wiele mniejszych miejscowości, które potrafią zachwycić nie mniej niż te najsłynniejsze. Poprosiliśmy ich mieszkańców i osoby, dla których są to miasta rodzinne, by wam o nich opowiedziały. Tak powstał cykl "Stąd jestem".

NAZWA: Supraśl

ISTNIEJE OD: XVI wieku

LOKALIZACJA: województwo podlaskie, powiat białostocki, około 16 kilometrów od Białegostoku

ZNAKI SZCZEGÓLNE: niewielkie miasteczko położone nad rzeką Supraśl, otoczone Puszczą Knyszyńską

Początki Supraśla sięgają około 1500 roku. Prawosławni mnisi, którzy mieli siedzibę w niedalekim Gródku, postanowili znaleźć nieco spokojniejsze miejsce. Legenda mówi, że w trakcie poszukiwań puścili na rzekę krzyż z relikwiami. W miejscu, w którym się zatrzyma, mieli założyć klasztor. W końcu okazało się, że będzie to uroczysko Suchy Hrud. 

W XVI prawosławny monaster zyskiwał na znaczeniu, a wokół niego zaczęła powstawać osada. To właśnie na ten okres datuje się początki miasta. 

Miasteczko na polanie

Obecnie Supraśl zamieszkuje około 4,5 tysiąca osób, a jego powierzchnia wynosi sześć kilometrów kwadratowych. Jednak mimo niewielkich rozmiarów, miejscowość może pochwalić się większą liczbą atrakcji i zabytków niż niejedno większe miasto.

- Gdy ludzie dowiadują się, skąd jestem, reagują bardzo sympatycznie. Zazwyczaj są pozytywnie zaskoczeni, że mieszkam w tak urokliwym miejscu. Zauważyłam, że mają wyrobione dobre zdanie o Supraślu. Dotyczy to nie tylko Podlasian, lecz także mieszkańców innych części Polski - mówi nam Tamara Korniluk z Supraśla. Według mnie największym walorem turystycznym miasta jest jego położenie geograficzne na polanie w Puszczy Knyszyńskiej nad malowniczą rzeką Supraśl.

Spływ kajakowy po rzece SupraślSpływ kajakowy po rzece Supraśl Tamara Korniluk

Dobra sława miejscowości przekłada się na jej popularność. Z roku na rok w Supraślu jest coraz więcej turystów. Dlatego nasza rozmówczyni radzi, by przyjeżdżać poza sezonem turystycznym. Wówczas nie tylko unikniemy tłumów, lecz także lepiej poczujemy klimat miasteczka. 

Aktywne zwiedzanie

Z pobytu w Supraślu powinni być zadowoleni wielbiciele aktywnego wypoczynku. Znajduje się tu siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, w której otrzymacie informacje na temat tras turystycznych i możliwości wypożyczenia sprzętu. Oznakowane szlaki piesze umożliwiają wędrówki po puszczy. Z kolei z myślą o rowerzystach przygotowano trasy rowerowe. Popularnością cieszą się także spływy kajakowe po rzece Supraśl.

W czasie tych aktywności będziecie mogli oddychać pełną piersią. Miasto leży na obszarze Zielonych Płuc Polski, który wyróżnia przede wszystkim czyste powietrze. Warto wspomnieć, że dzięki unikalnemu klimatowi miejscowość od 2001 roku ma status uzdrowiska.

Z tego powodu w trakcie pobytu w Supraślu warto wybrać się na kilka dłuższych spacerów. - Mam parę swoich ulubionych tras. Uwielbiam spacerować wzdłuż starorzecza Supraśli w kierunku bindugi, tzn. fragmentu rzeki, na którym kiedyś spławiano drzewa. Kolejne to stawy Komosa oraz Pólko nad malowniczym zakolem rzeki - zdradza nam Tamara Korniluk. - Polecam także spacer Bulwarami imienia Wołkowa z doskonałym widokiem na monaster. 

Prawosławny klasztor

Nie możemy zapominać także o licznych supraskich zabytkach. Nasza rozmówczyni radzi, by na samym początku zwiedzić zabudowania monasterskie. Kompleks tworzą głównie rekonstrukcje budowli z XVI wieku, które zostały zniszczone w czasie drugiej wojny światowej.

Waszą uwagę przykuje z pewnością główna świątynia, czyli cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Wewnątrz cerkwi znajduje się ikona Matki Bożej Supraskiej, która przez wyznawców prawosławia uznawana jest za cudotwórczą. Wiele osób przyjeżdża tu modlić się o zdrowie lub rozwiązanie problemów. 

Dlaczego warto odwiedzić Supraśl?Dlaczego warto odwiedzić Supraśl? shutterstock, Cinematographer

Jest to kopia ikony z XVI wieku, która w czasie I wojny światowej została wywieziona do Rosji. Do dzisiaj jednak nie wiadomo, co się z nią stało i gdzie się obecnie znajduje. 

Dlaczego warto odwiedzić Supraśl?Dlaczego warto odwiedzić Supraśl? Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Na terenie klasztoru mieści się także mniejsza cerkiew św. Jana Teologa. To rekonstrukcja budowli z końca XIX wieku, która została zdewastowana w trakcie II wojny światowej.

Dlaczego warto odwiedzić Supraśl?Dlaczego warto odwiedzić Supraśl? shutterstock, irena iris szewczyk

Nie możecie pominąć także jednej z największych atrakcji miasta, czyli Muzeum Ikon. Oprócz bogatej kolekcji z XVIII i XIX wieku zobaczycie tu także część fresków, które zdobiły ściany cerkwi zniszczonej w czasie wojny. A w jednej z tamtejszych sal będziecie mogli przyjrzeć się pracy mnicha, który zajmuje się pisaniem ikon.

Eklektyczny pałacyk

Kolejne miejsce, które z pewnością rzuci wam się w oczy w czasie zwiedzania miasta, to Pałac Buchholtza. Oryginalny budynek został wzniesiony na zamówienie Adolfa Buchholtza juniora, którego ojciec w pierwszej połowie XIX wieku założył w Supraślu niewielką fabrykę sukna i kortów (rodzaju wełnianej tkaniny, stosowanej do wyrobu ubrań męskich). Obecnie mieści się w nim Liceum Plastyczne. 

Pałacyk wyróżnia przede wszystkim ozdobna fasada w stylu secesyjnym i włoskiego renesansu. Z przodu możemy zobaczyć klasycystyczny portyk balkonowy, a dach pałacu ozdobiony jest facjatkami w stylu niderlandzkim. Śmiało więc można uznać, że to obecnie najpiękniejsza szkoła w Polsce. 

Dlaczego warto odwiedzić Supraśl?Dlaczego warto odwiedzić Supraśl? shutterstock, Nightman1965

Teatr Wierszalin

Supraśl jest dobrze znany wielbicielom teatru. To tutaj od 1994 roku swoją siedzibę ma grupa teatralna Wierszalin, którą stworzyli Piotr Tomaszuk, Tadeusz Słobodzianek oraz absolwenci białostockiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. 

Wierszalin w swoich sztukach nawiązuje m.in. do wierzeń, mitów, tradycji i folkloru. Do jego najbardziej znanych spektakli należą m.in. "Reportaż o końcu świata", "Bóg Niżyński" czy "Wszyscy święci. Zabłudowski cud". Zespół trzykrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Fringe First na międzynarodowym festiwalu teatralnym w Edynburgu. Jeśli więc będziecie w Supraślu w czasie sezonu teatralnego, koniecznie tu zajrzyjcie. 

Ciekawa okolica

Warto zainteresować się także najbliższą okolicą. Tamara Korniluk radzi, by odwiedzić Krynki. To kolejna niewielka miejscowość, która pod względem liczby ciekawych zabytków, może konkurować z niejednym większym miastem. - Znajdują się tam ruiny ogromnej synagogi chasydów, zachowana synagoga kaukaska, a także kirkut, czyli cmentarz żydowski - wymienia nasza rozmówczyni.

Krynki mogą pochwalić się także unikatowym rondem, które jest jednym z największych na świecie. Odchodzi od niego aż dwanaście ulic, a jego wyspa jest centralną częścią parku miejskiego. 

Wielu turystów zainteresują także atrakcje Puszczy Knyszyńskiej. Oprócz wspomnianych już tras pieszych i rowerowych warto odwiedzić rezerwaty przyrodnicze: Bahno oraz Góry Krzemienne. Ciekawym urozmaiceniem pobytu w Supraślu będzie wędrówka Dużym Szlakiem Tatarskim, na którego trasie znajdują się m.in. Bohoniki i Kruszyniany. W miejscowościach tych zwiedzicie m.in. mizary, czyli cmentarze muzułmańskie oraz dwa z pięciu czynnych w Polsce meczetów. 

Meczet w KruszynianachMeczet w Kruszynianach shutterstock, Zbigniew Dziok

Najsmaczniejsza kiszka ziemniaczana

A co w Supraślu i najbliższe okolicy warto zjeść? W większości tutejszych knajp serwowane są charakterystyczne dla Podlasia dania ziemniaczane. - Miejscowe produkty rozsławił konkurs na najsmaczniejszą kiszkę ziemniaczaną organizowany podczas Supraskich Spotkań z Naturą i Sztuką Uroczysko - mówi Tamara Korniluk. - Bardzo smaczną kiszkę można zjeść w barze Jarzębinka. Jest to bez wątpienia danie dla mięsożerców, ale jarosze też mogą spróbować wegetariańskiej babki ziemniaczanej - poleca nasza rozmówczyni.

DOJAZD DO SUPRAŚLA:

Poznaj też poprzednie odcinki naszego cyklu "Stąd jestem". Znajdziesz je tutaj >>

Uważasz, że twoja miejscowość powinna znaleźć się w naszym cyklu i chcesz o niej opowiedzieć? A może znasz kogoś, kto chętnie podzieli się z nami opowieścią o miejscu, z którego pochodzi? Napisz do nas na adres podroze@agora.pl.

Więcej o: