Podczas gdy wiosną i latem wszyscy chętniej kierują się w stronę Mazur, my polecamy zweryfikować swoje plany i wybrać się na Warmię – do Olsztyna.
Kosmiczne doświadczenie
Planetarium to jedna z głównych atrakcji miasta. Budynek już z daleka rzuca się w oczy ze względu na swój charakterystyczny wygląd. Jego zwieńczeniem jest duża, połyskująca kopuła. Obiekt odznacza się tym, że dobrze potrafi połączyć przyjemność i rozrywkę z nauką. Organizowane są tam atrakcyjne wizualnie seanse, a także zajęcia edukacyjne pod sztucznym niebem, na których w przystępny sposób przekazywana jest wiedza na temat astronomii.
W sali projekcyjnej Planetarium poczujecie się jakbyście naprawdę podróżowali przez wszechświat. Specjalnie zaprojektowane projektory swoim obrazem pokrywają całą kopułę sali. Zdalnie sterowany obraz otacza was ze wszystkich stron, a wy możecie obserwować gwiaździste niebo i zachodzące na nim zjawiska widziane w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca na Ziemi lub w kosmosie.
Atrakcyjny jest także hall Planetarium, w którym prezentowana jest bliźniacza kopuła Sputnika 1. Jest identyczna z oryginałem, który w latach 50. XX wieku poleciał w kosmos jako pierwszy sztuczny satelita naszej planety. W hallu umieszczone zostały też zbiory ze stałej ekspozycji, m.in. narzędzia z czasów Mikołaja Kopernika.
Fot. Adobe Stock
Seanse pod kopułą Planetarium. Budynek znajduje się przy Al. Piłsudskiego.
Z kolei obserwatorium astronomiczne mieści się w zewnętrznych murach dawnej wieży. Na kilku jej piętrach umieszczono wystawy, dotyczące m.in. dawnej astronomii, promieniowania kosmicznego czy meteorytów, a wśród nich grunt księżycowy przywieziony przez załogę Apollo 11 – jedyny taki w Polsce. Dalej jest kopuła obserwacyjna z teleskopem i specjalną szczeliną rozsuwaną podczas obserwacji oraz taras widokowy na wysokości 26 metrów, z którego świetnie widać panoramę miasta.