Warmia zamiast Mazur? Jak najbardziej! Zaznasz ciszy i spokoju i zobaczysz, gdzie mieszkał Polak, który dokonał przełomu

Podczas gdy wiosną i latem wszyscy chętniej kierują się w stronę Mazur, my polecamy zweryfikować swoje plany i wybrać się na Warmię – do Olsztyna.

Kosmiczne doświadczenie

Planetarium to jedna z głównych atrakcji miasta. Budynek już z daleka rzuca się w oczy ze względu na swój charakterystyczny wygląd. Jego zwieńczeniem jest duża, połyskująca kopuła. Obiekt odznacza się tym, że dobrze potrafi połączyć przyjemność i rozrywkę z nauką. Organizowane są tam atrakcyjne wizualnie seanse, a także zajęcia edukacyjne pod sztucznym niebem, na których w przystępny sposób przekazywana jest wiedza na temat astronomii.

W sali projekcyjnej Planetarium poczujecie się jakbyście naprawdę podróżowali przez wszechświat. Specjalnie zaprojektowane projektory swoim obrazem pokrywają całą kopułę sali. Zdalnie sterowany obraz otacza was ze wszystkich stron, a wy możecie obserwować gwiaździste niebo i zachodzące na nim zjawiska widziane w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca na Ziemi lub w kosmosie.

Atrakcyjny jest także hall Planetarium, w którym prezentowana jest bliźniacza kopuła Sputnika 1. Jest identyczna z oryginałem, który w latach 50. XX wieku poleciał w kosmos jako pierwszy sztuczny satelita naszej planety. W hallu umieszczone zostały też zbiory ze stałej ekspozycji, m.in. narzędzia z czasów Mikołaja Kopernika.

Fot. Adobe Stock

Seanse pod kopułą Planetarium. Budynek znajduje się przy Al. Piłsudskiego.

Z kolei obserwatorium astronomiczne mieści się w zewnętrznych murach dawnej wieży. Na kilku jej piętrach umieszczono wystawy, dotyczące m.in. dawnej astronomii, promieniowania kosmicznego czy meteorytów, a wśród nich grunt księżycowy przywieziony przez załogę Apollo 11 – jedyny taki w Polsce. Dalej jest kopuła obserwacyjna z teleskopem i specjalną szczeliną rozsuwaną podczas obserwacji oraz taras widokowy na wysokości 26 metrów, z którego świetnie widać panoramę miasta.

  • Fot. gfx.archiwum.radiozet.pl

    Fot. gfx.archiwum.radiozet.pl

  • Fot. Adobe Stock

    Fot. Adobe Stock

  • Fot. Adobe Stock

    Fot. Adobe Stock

Lato w Olsztynie tylko aktywnie

Od wiosny do jesieni w mieście trwa akcja „Olsztyn aktywnie!”. W związku z tym również w czerwcu organizowane są rozmaite wydarzenia, które mają zachęcić zarówno mieszkańców, jak i turystów, do aktywnego spędzania czasu wolnego.

Jedną z atrakcji są spacery z cyklu „Przewodnik czeka”. Wycieczki z lokalnymi przewodnikami są okazją, aby zajrzeć do bardziej i mniej znanych zakątków miasta. Warto wybrać się na spacer, który odbędzie się 16 czerwca pod hasłem „Poznajemy olsztyńskie jeziora”. Poświęcony będzie Jezioru Ukiel. Wycieczka ma prowadzić brzegami akwenu od Gutkowa do Łupstychu, a uczestnicy mogą być pewni, że zajrzą również do rzadziej uczęszczanych miejsc na tej trasie.

Interesująco zapowiada się także wycieczka pod nazwą „Wieś ostoją Warmii”. Poszczególne miejsca, które znajdą się na trasie, mają przybliżyć uczestnikom historię Warmii i pozwolić lepiej zrozumieć charakter regionu. Po drodze zobaczycie więc urokliwe kapliczki, stare domostwa, świątynie, cmentarze czy miejsca, w których rozgrywały się ważne bitwy. Wycieczka odbędzie się 23 czerwca o 13, zbiórka przy pętli autobusowej Gutkowo. Osoby, które chcą wziąć w niej udział, muszą zapłacić za przejazd pociągiem na trasie Barkweda – Olsztyn Główny.

Inną ciekawą propozycją jest wycieczka rowerowa „Grądkowe koniki”, którą zaplanowano na 24 czerwca. Udział w niej jest bezpłatny, a zapisywać można się w dniu rajdu przed jego startem. Wycieczka rozpocznie się o 9.45 przy fontannie obok Starego Ratusza na Starówce. Organizatorzy zaplanowali 13-kilometrową trasę z licznymi atrakcjami - dworkiem Beliana na Tracku czy stadniną koni w Grądku.

Relaks w kajaku

Olsztyn leży nad piękną rzeką Łyną, dlatego dużym błędem byłoby, gdybyście nie wybrali się na spływ kajakowy. Można zdecydować się na trasę prowadzącą przez miasto, podczas którego zobaczycie m.in. Zamek Kapituły Warmińskiej z XIV wieku. Jego najsławniejszym mieszkańcem był Mikołaj Kopernik. Trasa spływu wiedzie od mostu przy ul. Kalinowskiego na Brzezinach, obok zamku do elektrowni Łyna i liczy 10,5 kilometra. Poziom trudności jest niski, więc poradzą sobie również początkujący kajakarze.

Spływ przez miasto to jednak nie jedyna opcja. Bez problemu można znaleźć oferty wielodniowych spływów Łyną. Szlak liczy około 130 lub 160 km i na pokonanie go w całości potrzeba od 6 do 8 dni. Choć trasa nie należy do najtrudniejszych, nie oznacza to, że nie spotkacie się na niej z drobnymi trudnościami, ale w zamian będziecie mieć gwarancję małego ruchu i spokoju.

To stosunkowo bezpieczny i łatwy szlak, dzięki czemu będziecie mogli się w pełni zrelaksować. Minusem trasy jest to, że wzdłuż niej nie ma właściwie żadnej bazy noclegowej, dlatego jeśli zdecydujecie się na tą kilkudniową wyprawę, liczcie się z tym, że będziecie musieli kilka nocy spędzić w namiotach.

Fot. Adobe Stock

Zapisy na spływ rozpoczynają się 4 czerwca o godz. 15:30. Wpisowe należy wpłacić do 13 czerwca.

Wszystkie te miejsca możesz odwiedzić razem z Partnerem serwisu Best Western Hotels & Resorts, nocując w Best Western Plus Dyplomat Hotel Olsztyn.