W tych sanatoriach podreperujesz swoje płuca. Które uzdrowiska wybrać na pobyt przy takich dolegliwościach?

Choroby dolnych dróg oddechowych są dość trudne w całkowitym wyleczeniu. W procesie tym niezwykle pomocne są zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne oferowane przez sanatoria. Nie każdy jednak może uzyskać zgodę na pobyt uzdrowisku. Jakie warunki trzeba spełniać, aby dostać się na turnus oraz jakie ośrodki w Polsce specjalizują się w tego typu schorzeniach?

Pobyt w sanatorium zwykle jest kontynuacją leczenia, które chory rozpoczął jeszcze w szpitalu. Jego głównym zadaniem jest przywrócenie pacjentowi zdrowia. W Polsce znajduje się aż 30 miejscowości z sanatoriami zajmującymi się leczeniem chorób dolnych dróg oddechowych: płuc, oskrzeli i tchawic.

Zobacz wideo Anatomia człowieka - płuca

W jaki sposób załatwić pobyt w sanatorium?

Na turnus rehabilitacyjny można się dostać na dwa sposoby: w ramach ubezpieczenia zdrowotnego lub prywatnie. Pierwsza opcja wymaga od pacjenta wizyty u lekarza pierwszego kontaktu w celu uzyskania specjalnego skierowania. NFZ odgórnie przydziela chorego do odpowiedniej placówki, nie ma on więc możliwości wyboru konkretnego sanatorium. Co więcej, czas oczekiwania na turnus w ramach ubezpieczenia wynosi nawet kilkanaście miesięcy. 

Kuracjusz, który wybiera się do sanatorium prywatnie, ma możliwość wyboru docelowej placówki. Powinien jednak się zorientować, czy dany obiekt ma w ofercie leczenie chorób płuc. Warto też wiedzieć, że spośród wszystkich miejscowości uzdrowiskowych zajmujących się dolnymi drogami oddechowymi, większość z nich znajduje się nad Bałtykiem.

Kto może skorzystać z opieki w sanatorium w ramach NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca, aby w pierwszej kolejności na turnusy w sanatoriach zapisywały się osoby chorujące na mukowiscydozę, rozedmę płuc, pylicę płuc i astmę. Pobyt w uzdrowisku pomoże także w wyleczeniu dychawicy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i przewlekłego nieżytu dróg oddechowych. Do sanatorium kierowane są również osoby po przechorowaniu gruźlicy, zapalenia oskrzeli oraz borykające się z długofalowymi efektami zachorowania na koronawirusa.

Sanatoria specjalizujące się w chorobach płuc

Najwięcej sanatoriów specjalizujących się w leczeniu płuc znajduje się w Ciechocinku. Kuracjusze mogą skorzystać z zabiegów i terapii oferowanych między innymi przez Sanatorium Uzdrowiskowe Krystynka, Sanatorium Uzdrowiskowe Promień czy Sanatorium Gracja. W Ustroniu znajduje się Mazowsze Medi-SPA oraz Sanatorium Uzdrowiskowe Elektron. Podobną ofertę znajdą pacjenci w Sanatorium Uzdrowiskowym Zgoda w Krynicy Zdrój, Sanatorium Uzdrowiskowym Dedal w Polańczyku, a także Sanatorium Uzdrowiskowym Malwa położonym w Polanicy Zdrój. Oprócz tego warto również rozważyć pobyt w Sanatorium Uzdrowiskowym Knieja w Supraślu oraz w Uzdrowisku Kamień Pomorski leżącym w Kamieniu Pomorskim.

Sanatorium na płuca - najpopularniejsze zabiegi

Każde sanatorium oferuje swoim kuracjuszom inne zabiegi. Po szczegółową rozpiskę zabiegów zalecamy odwiedzić stronę wybranego sanatorium. Spośród tych dostępnych w leczeniu dolnych dróg oddechowych, można wyróżnić kilka najpopularniejszych zabiegów. Są to między innymi: 

  • inhalacja - wdychanie par roztworów leczniczych i wód mineralnych,
  • aromaterapia - wykorzystująca olejki eteryczne z roślin,
  • fonoforeza - kuracja polegająca na wprowadzeniu leku za pomocą ultradźwięków,
  • tlenoterapia - wdychanie powietrza ze zwiększonym stężeniem tlenu, najczęściej w komorze hiperbarycznej,
  • światłolecznictwo - leczenie wykorzystujące naturalne lub sztuczne źródła światła,
  • kąpiele solankowe - przyrządzane z wody chlorkowo-sodowej.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: