Chcesz spróbować czegoś innego niż klasyczne sporty zimowe? To możliwe! Wybierz się tylko w odpowiednie miejsce, w którym można zrobić coś więcej niż jeździć na nartach lub snowboardzie.
Osoby, które lubią aktywność sportową, ale nie przepadają za zjazdami, szybkością i wiążącym się z tym niebezpieczeństwem, mogą wybrać przebieżkę na nartach biegowych. Nie dajcie się jednak zwieść - jest to sport dość wymagający i tylko pozornie prosty. Przydaje się tu kondycja - zwłaszcza przy różnicy poziomów oraz koncentracja przy zjazdach - narty biegowe są wąskie i długie - łatwo stracić na nich równowagę.
Za centrum narciarstwa biegowego uchodzą w Polsce Jakuszyce - to tutaj pod koniec sezonu zimowego w Izerach na Polanie Jakuszyckiej ma miejsce Bieg Piastów. Trasy w okolicy Jakuszyc mają w sumie około 100 km i są zróżnicowane pod względem trudności. Początkujący biegacze powinni wybrać się w okolice Limanowej, gdzie znajdują się proste, ale i bardzo malowniczo położone trasy. Kto szuka tras cieszących się mniejszą popularnością, powinien wybrać się w Góry Stołowe w okolice wsi Karłów.
Wybierając się w góry, warto zorientować się, czy w okolicy, w której się zatrzymaliśmy, nie ma przypadkiem niewielkiej stajni, która oferuje możliwość rajdów po lesie. W zimie można w ten sposób dostać się w bardzo malownicze miejsca. Nie ma przy tym konieczności posiadania wyjątkowych umiejętności jeździeckich - ze względu na oblodzenie jedzie się właściwie cały czas stępa, na niewielkich odległościach i wypłaszczeniach można trochę pokłusować. Przykładowa miejscówka? Jeśli będziecie w Pieninach, tuż pod Trzema Koronami przy granicy ze Słowacją znajdziecie niewielką stajnię, w której jest możliwość jazdy na… hucułach.
Z uroków spędzania czasu na świeżym powietrzu i aktywności sportowej można cieszyć się także podczas wędrówek z użyciem rakiet śnieżnych. Rakiety zapobiegają zapadaniu się śnieg, nie wymagają wprawy i kondycji jak biegówki. Nie można na nich co prawda pokonywać większych odległości tak szybko, jak na nartach, ale można wejść na wszystkie szlaki, które nie są zamknięte zimą.
Serfaus-Ladis-Fiss - kurorty położone w Tyrolu na południowych zboczach Alp - mają trasy do narciarstwa biegowego, wykorzystywane do spacerów i trasy wędrowne do pokonania na rakietach śnieżnych.
Wędrówka z rakietami śnieżnymi VSM Fotografia / Shutterstock
Snowtubing to zjazd lodowym korytem na gumowym kole. Tor może mieć spadki i wzniesienia oraz zakręty, wieczorami jest sztucznie oświetlany. Jest to sport dość ekstremalny i dający zastrzyk adrenaliny. W czeskim Pecu pod Śnieżką jest Snowtubing Park, a nad Izerą w Rokytnicach snowtubing można przetestować w ośrodku Ski areal.
Snowtubing polya_olya / Shutterstock
Tory saneczkowe znajdziecie w czeskich Karkonoszach - w Harrachovie i Szpindlerowym Młynie. Osiągniecie dużą prędkość, ale - dzięki systemowi hamulców - będziecie mogli kontrolować szybkość przejazdu.
Cztery tory saneczkowe znajdują się na terenie narciarskiego Serles w Stubaital w Austrii. Ponieważ tory są otwarte i oświetlone do drugiej nad ranem, warto zaliczyć tę atrakcję nocą.
W Tyrolu czekają na was kolejne nienarciarskie atrakcje: Fisser Flieger i Sefrauser Sauser. Pierwsza z wymienionych to kilkuosobowa lotnia podwieszona na linie. Druga atrakcja to tyrolka, na której zjedziecie z wysokości dochodzącej do 100 metrów w uprzęży z prędkością ponad 80 km/h. Obydwa zjazdy pozwolą na cieszenie się wspaniałymi widokami.
Łyżwiarstwo jest sportem popularnym w austriackiej Karyntii, a doskonale przygotowane lodowiska jak magnes przyciągają tysiące urlopowiczów. Szczególnie atrakcyjne dla łyżwiarzy jest jezioro Weissensee, które zimą staje się największym w Europie naturalnym lodowiskiem.
Równie atrakcyjne pod kątem łyżwiarstwa są jeziora: Rauschelesee w Seental Keutschach, Silbersee w regionie Villach, Brennsee w Feld am See, czy jezioro Längsee, Pressegger See, Turracher See czy Turnersee leżące w pobliżu jeziora Klopeiner. Niepokoi was kwestia bezpieczeństwa na naturalnych zbiornikach? Bez obaw - grubość tafli lodu na karynckich jeziorach, przeznaczonych do jazdy na łyżwach, sprawdza pod względem obciążenia Karyncki Związek Łyżwiarstwa i on też decyduje o udostępnieniu ich łyżwiarzom.
Łyżwiarstwo fotoliza / Shutterstock
Również w Karkonoszach jazda na łyżwach stała się popularną zabawą. Znajdziecie tu zimowe stadiony: Vrchlabí, HC Trutnov, TJ Bruslarský klub Nová Paka i sztuczne lodowiska Kuncice nad Labem, Szpindlerowy Młyn oraz naturalne ślizgawki zbiornik zaporowy na Łabie (Labská prehrada), Horní Branná - za kaplicą grobową Harrachów pw. Krzyża Św., Nová Paka - staw we Štikovie (część miasta) i staw Farský Rybník.
W południowo-wschodniej dzielnicy Innsbrucka Igls kryje się nie lada turystyczna atrakcja. Mowa o Olimpijskim Centrum. Jest to pierwsza na świecie sztuczna trasa lodowa, na której odbywają się zawody w bobslejach i skeletonie. Można tu przeżyć jazdę na sankach, gdzie wykwalifikowany pilot zabierze na
przejażdżkę 1270 metrami i 14 zakrętami. To wymarzona atrakcja dla osób, które kochają adrenalinę.
Bobsleje Andrea Izzotti / Shutterstock
Snowkiting to połączenie kitesurfingu z nartami lub snowboardem. Zainteresowani tym sportem mogą spotkać się w Zębie, gdzie pięknie widać Tatry i wiatr odpowiednio dmucha w kite'a. Fani koni mechanicznych mogą się wybrać na wyprawę skuterem śnieżnym pod opieką instruktora. Taką możliwość oferuje Białka Tatrzańska i zakopiańska Gubałówka. Chcielibyście spróbować curlingu, czyli ustawiania kamiennego "czajnika" na polu wyznaczonym na lodowym torze z pomocą specjalnych szczotek? Najbliższe kryte lodowiska znajdziecie w Czarnym Dunajcu lub w Nowym Targu.
Najprościej jednak jeszcze przed wyjazdem na zimowy urlop zorientować, jakie nietuzinkowe atrakcje oferuje dany region i jak w nieoczywisty sposób można spędzić w nim czas.