Mniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i Wisły - tu unikniesz tłumów i drożyzny

Nie każdy lubi odpoczynek w obleganych przez tłumy miejscowościach. Dlatego, jeśli szukacie bardziej ustronnych miejsc w okolicy Zakopanego i Wisły, mamy dla was kilka ciekawych propozycji.

Gdzie wyjechać, by zapewnić sobie spokój i odpoczynek? Coraz więcej osób szuka miejsc, które znajdują się w okolicy Zakopanego czy Wisły, ale nie są ściśle powiązane z tymi ośrodkami. Dokąd warto wyjechać, planując choćby długi weekend?

Zobacz wideo Himalaizm marzeniem dla bogatych? Sprawdzamy, ile to kosztuje!

Chochołów

Około 17 kilometrów od Zakopanego znajduje się zabytkowa wieś Chochołów. Co ciekawe, aż 103 chochołowskich chałup wpisano do rejestru zabytków, a tamtejsze budownictwo z XVIII i XIX wieku stanowiło inspirację dla architektury zakopiańskiej. Jeśli więc jesteście wielbicielami tego stylu, koniecznie musicie się tam wybrać.

Wypoczynek w pięknym miejscu możecie połączyć z dbaniem o siebie. Obecnie największą atrakcją miejscowości są Chochołowskie Termy. To najnowocześniejszy obiekt tego typu na Podhalu. Czekają tam na was m.in. solanki, kąpiele siarkowe, a także przeszklona sauna ze wspaniałym widokiem na góry.

Mniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i WisłyMniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i Wisły shutterstock, DarekP

Witów

Nasza kolejna propozycja to Witów. Ta położona około 13,5 kilometra od Zakopanego miejscowość przyciąga zwłaszcza fanów długich, klimatycznych wędrówek. Stąd łatwo dostaniecie się m.in. do jednego z najpiękniejszych miejsc w Tatrach, czyli na słynną Dolinę Chochołowską. Takie wyprawy polecamy szczególnie wczesną wiosną, gdy kwitną krokusy. W tym czasie dolina wygląda niesamowicie!

Mniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i WisłyMniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i Wisły shutterstock, xeuphoriax

W samej wsi czekają na was liczne restauracje, pensjonaty, a także ciekawe zabytki. To m.in. kościół pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej z początków XX wieku oraz XIX-wieczna dzwonnica.

Gliczarów Górny

Tradycyjne budownictwo podhalańskie, regionalne karczmy, szeroka baza noclegowa. Do tego dochodzi brak hałasu, tłumów i smogu. Brzmi jak przepis na idealny odpoczynek w górach? Takie warunki czekają na was w Gliczarowie Górnym.

Co ciekawe, ta malownicza podhalańska wieś, jest jedną z najwyżej położonych miejscowości w Polsce. To z kolei gwarantuje wspaniałe widoki na Tatry i Podhale. Przy dobrych warunkach pogodowych doskonale widać stąd Giewont.

Mniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i WisłyMniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i Wisły shutterstock, Landscape Nature Photo

Milówka

Z Podhala przenosimy się w Beskidy. Jedną z naszych propozycji jest Milówka - klimatyczna wieś położona nad rzeką Sołą.

Miejscowość otaczają piękne lasy, co stwarza idealne warunki do spacerów. Poza tym jest to świetna baza wypadowa w góry Beskidu Żywieckiego oraz Śląskiego. Możecie stamtąd wybrać się m.in. na Baranią Górę czy Halę Boraczą.

Mniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i WisłyMniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i Wisły shutterstock, Tupungato

W Milówce czekają na was także ciekawe atrakcje. Do najważniejszych z nich należą: chałupa konstrukcji zrębowej z 1793 roku, pałacyk z wieżyczką z 1906 roku, kaplica świętego Antoniego z 1886 roku oraz kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1834 roku.

Trójwieś Beskidzka

Kolejna propozycje to nie jedna, a aż trzy miejscowości. Mowa o Trójwsi Beskidzkiej, czyli Koniakowie, Istebnej i Jaworzynce. To idealny kierunek, jeśli szukacie miejsca w polskich górach bez tłumów. Tutaj odpoczniecie od zgiełku dużego miasta i nacieszycie malowniczymi krajobrazami.

Mniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i WisłyMniej znane zakątki w okolicy Zakopanego i Wisły shutterstock, Artur Bociarski

W czasie pobytu w Trójwsi Beskidzkiej warto odwiedzić trójstyk granic. W Jaworzynce zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby wybrać się na spacer do naszych sąsiadów. Nie zapomnijcie tylko zabrać ze sobą ważnego dowodu osobistego.

Odwiedźcie także Złoty Groń, czyli punkt widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na Beskidy. A jeśli będziecie czuli niedosyt, w okolicy czeka na was także Ochodzita. To kolejny spektakularny punkt widokowy. Z tego miejsca przy dobrej pogodzie możecie zobaczyć nawet Tatry.

Aby wypocząć w polskich górach, nie musicie koniecznie jechać do Zakopanego czy Wisły. Bo w najbliższej okolicy czeka na was wiele równie pięknych i ciekawych miejsc, w których odpoczniecie w ciszy i spokoju. A często także za o wiele mniejsze pieniądze!

Więcej o: