Wybory wakacyjne Polaków w czasach pandemii. Grecja numerem jeden

Grecja, Bułgaria i Hiszpania. Te kraje są najczęściej odwiedzane przez Polaków w dobie koronawirusa. Wzrasta zainteresowanie rodaków urlopowaniem w kraju. Wciąż jednak po słońce wolimy polecieć do kraju Greka Zorby.

Portal rezerwacyjny Wakacje.pl opublikował wyniki badania dotyczącego wyjazdów Polaków z biurami podróży. Przeanalizowano m.in., ile turyści wydają na wakacje, jakie kierunki i jaki wpływ na ich wybory ma pandemia koronawirusa. Raport powstał na podstawie rezerwacji z lipca z terminem wyjazdu od 1 lipca do 31 października.

COVID-19 nie zmienił lidera. Na pierwszym miejscu plasuje się Grecja. Ten kierunek obrał co trzeci klient Wakacji.pl i w porównaniu z ubiegłym rokiem udział Grecji w sprzedaży wycieczek wzrósł o 7 punktów procentowych. Na drugie miejsce wskoczyła Bułgaria. Trzecim najchętniej wybieranym krajem jest Hiszpania. Kolejne miejsca zajęły Włochy, Polska, Chorwacja, Cypr i Malta, które zanotowały kilkukrotny wzrost popularności w porównaniu z 2019 rokiem.

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol:

Autorzy raportu zauważają, że zmiana w zestawieniu jest wynikiem dość szybkiego odmrożenia lotów z Polski do tych krajów, a także braku w ofercie biur podróży wyjazdów do Egiptu, Tunezji i Turcji. Podkreślają, że za miesiąc ranking będzie wyglądał zupełnie inaczej. Pod koniec lipca dzięki odblokowaniu lotów przez polski rząd do gry wróciła Turcja, a w sierpniu wróci Egipt.

Portal Wakacje.pl przygotował infografikę, na której można zauważyć, jakiego wyboru dokonują turyści z konkretnych województw. Grecja jest pierwszym wyborem Polaków aż w 14 województwach. W województwie śląskim mieszkańcy wybierają Włochy, a mieszkańcy Wielkopolski wolą spędzać urlop w kraju.

Wydajemy mniej

Z zestawienia Wakacji.pl wynika, że Polacy na wymarzony urlop wydają ponad 1200 zł mniej niż rok temu. Średnio 1100 zł mniej kosztowały wczasy w Hiszpanii, o 760 zł mniej w Bułgarii. Ceny wyjazdów do Grecji utrzymały się na podobnym do ubiegłorocznego poziomie. Wakacje dla dwóch osób kosztowały ok. 1160 zł mniej niż w zeszłym roku, a średnia cena rezerwacji wyniosła 4266 zł. Rodzice wyjeżdżający z jednym dzieckiem płacili o 1000 zł mniej, czyli średnio 6440 zł, z kolei wydatki rodzin z dwojgiem dzieci były mniejsze o 1370 zł i wyniosły średnio 8377 zł. Różnica jest wyraźna, a jej przyczyn jest kilka.

- Z myślą o turystach, którzy nie mogli polecieć na wakacje samolotem, biura podróży rozszerzyły w tym roku ofertę krajową i z dojazdem własnym. Obie te opcje są dużo chętniej wybierane przez polskich turystów niż chociażby rok temu, co przekłada się na wielkość kwoty wydawanej na wycieczki  tłumaczy rzeczniczka prasowa Wakacji.pl Klaudyna Fudala. – Druga kwestia to dostępność wakacyjnych kierunków i zmiana standardu wybieranych obiektów noclegowych. Nie możemy również zapominać, że ze względu na sytuację epidemiczną same wycieczki są nieco tańsze niż rok temu - dodaje.

Wczasy all inclusive w czterogwiazdkowym hotelu w niedostępnych w lipcu, a bardzo popularnych wśród Polaków Egipcie i Turcji kosztują kilkaset złotych od osoby mniej niż w Hiszpanii. Dlatego najpopularniejsze rok temu cztery gwiazdki niektórzy urlopowicze zamienili na trzy gwiazdki, co znalazło odzwierciedlenie w mniejszej średniej wartości rezerwacji.

Zmiana standardu hotelu wiązała się ze zmianą formuły wyżywienia. Dwukrotnie częściej niż w poprzednim roku turyści rezerwowali noclegi z samym śniadaniem, częściej też wybierali HB, czyli śniadania i obiadokolacje. Mimo to najpopularniejszą formą wyżywienia pozostało all inclusive – wybrało ją 74 procent klientów.

Polska coraz bardziej popularna

W lipcu w zestawieniu najpopularniejszych kierunków Wakacji.pl Polska znalazła się na piątym miejscu, awansując o osiem pozycji w porównaniu z 2019 rokiem. Wpływ na rosnącą popularność naszego kraju miała bogatsza oferta. - W tym roku wiele biur podróży, w tym największe, postawiło na Polskę, włączając do swoich katalogów wyjazdy krajowe. Mimo że wzrost zainteresowania ofertą krajową jest zauważalny, nadal to zagraniczne wakacje są dla Polaków najbardziej pożądaną formą wypoczynku - mówi Klaudyna Fudala.

Polacy najchętniej wyjeżdżają nad morze. Tutaj prym wiedzie Pomorze Zachodnie. Wciąż popularnością cieszą się Tatry i Podhale. Za wakacje w kraju turyści płacili średnio 1996 zł, o prawie 700 zł mniej niż przed rokiem. Wyraźnie większe niż średnia krajowa, bo o ok. 1000-1300 zł, były wydatki mieszkańców województw pomorskiego – 6630 zł i zachodniopomorskiego – 6182 zł, za którymi uplasowali się Dolnoślązacy – 6054 zł. Najmniej na wakacje wydali mieszkańcy województw wielkopolskiego – 4026 zł, śląskiego – 4132 zł i opolskiego – 5013 zł.

Źródło: Wakacje.pl

Więcej o: