Lake District

Lake District czyli Kraina Jezior to malowniczy obszar położony w Cumbrii w północno-zachodniej Anglii. To niesamowite połączenie gór i jezior należy do największego w Anglii parku narodowego.

Lake District - Kraina Jezior to położona w północno-zachodniej Anglii niewielka, bo zaledwie 55 km2 część Parku Narodowego ( hrabstwo Cumbria ). Znajduje się tu 16 jezior (największe to Windermere, Derwentwater, Thirlmere, Bassenthwaithe) rozsypanych jak klejnoty pośród stromych zboczy gór. Lasy, wodospady, góry, jeziora i doliny polodowcowe z przepięknymi zbudowanymi z kamienia wioskami przyciągaja rocznie niemal 18 mln turystów!

Kraina ta była natchnieniem wielu artystów - malował ją Constable, opisywali William Wordsworth, Samuel Taylor Coleridge oraz Robert Southey (zwani poetami jezior) a piękno inspirowało Beatrix Potter angielską ilustratorkę i pisarkę powieści dla dzieci, która przyczyniła się do powstania w tym miejscu Parku Narodowego.

Lake District jest zaraz za szkocką krainą Highlands najpiękniejszym miejscem na wyspie . Tu nie musimy się zastanawiać gdzie spędzić urlop, nad morzem w górach czy nad jeziorem, wszystko jest w naszym zasięgu!

Jak wszędzie w Wielkiej Brytanii tak i tu odnajdziemy kamienne kręgi, największy z nich to Castlerigg Stone Circle malowniczo położony na wzgórzu otoczonym górami Krainy Jezior ( Keswick ) . Krąg zbodowany jest z 38 ogromnych głazów o wysokości do ponad 1.5 metra i o nieregularnych ksztaltach. Jego wiek szacuje się na ponad 5.200 lat i jest prawdopodobnie starszy od słynnego Stonehenge.

Rozrywek w Lake District nie zabraknie nikomu, jest to świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych (kajakarstwo czy kitesurfging), raj dla rowerzystów z pełną skalą trudności tras tak dla zwykłych rodzinnych wypadów po extremalne zjazdy dla rowerów górskich, niezliczona ilość szlaków turystycznych dla piechurów, skałki dla lubiacych wspinaczkę tę lekką jak i wysokogórską. Można też zagrać w golfa, pójść na ryby nad jezioro lub nad morze oraz pojeździć konno.

Drogi czytelniku nie musisz zastanawiać się, która pora roku jest najodpowiedniejsza do odwiedzenia tej perły krajobrazu, odpowiedź zawsze będzie taka sama, KAŻDA !