Tam, gdzie diabeł nie mówi dobranoc

Internetowa mapa przestępczości obala największe mity o czarnych dzielnicach Londynu. Sprawdź, czy w swoim domu możesz spać spokojnie.

Na wieczorny spacer lepiej wybrać się ulicami Brixton niż w okolice Big Bena. Westminster, dzielnica będąca wizytówką Londynu, okazała się w policyjnych statystykach najgorsza w całym mieście. Tylko w okolicach Hyde Parku i ekskluzywnej dzielnicy apartamentowców Paddington popełniono w sierpniu aż 650 przestępstw. I choć są wśród nich głównie kradzieże kieszonkowe i włamania do aut, właśnie to najbardziej doskwiera przeciętnemu człowiekowi. Reprezentacyjna część miasta przegrała nawet ze słynącymi ze złej opinii okolicami Hackney i Peckham, gdzie wielu Polaków boi się chodzić wieczorami.

Pracujesz na własny rachunek? Pilnuj sąsiadów. Możesz dużo stracić.

Biją w biały dzień

Krzysiek, 33-letni grafik komputerowy z Londynu, przeprowadził się dwa tygodnie temu do nowego domu w okolicach Acton. Kiedyś wynajmował na tej samej okolicy pokój i był przekonany, że jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie będzie mógł czuć się bezpiecznie. Szczególnie w nocy, gdyż często wraca z nocnych klubów o późnych porach. Radość z zamieszkania w bezpiecznej okolicy minęła niemal natychmiast, gdy zajrzał na stronę internetową londyńskiej policji.

- Tylko w tym roku zadźgano tutaj trzy osoby - mówi wstrząśnięty. - Co najgorsze, do przestępstw nie dochodzi wcale w ciemnych i bocznych uliczkach. To stało się przy głównej drodze - wzdycha.

Krzysiek wie, co mówi. Internetowa mapa przestępczości pozwala bowiem sprawdzić nie tylko statystyki kradzieży czy napadów w każdej dzielnicy, ale także na poszczególnych ulicach. Za pomocą jednego kliknięcia można sprawdzić, czy w ostatnim miesiącu sąsiadowi nie włamali się do samochodu lub co gorsza, czy ktoś nie padł ofiarą rozboju. Adam z okolic Ealingu zaznaczył na mapce swoją cichą i spokojną uliczkę. - Myślałem, że nic się tutaj nie dzieje, a okazuje się, że kradzieże samochodów i włamania do mieszkań zdarzają się po kilka razy w miesiącu - zauważa Polak. Pociesza go jednak fakt, że z miesiąca na miesiąc przestępczość spada. - Ostatnio nawet o pięć procent - zaznacza.

Tego typu statystyki uczulają Polaków na wydarzenia w ich własnej okolicy. Do niedawna policja podawała jedynie suche liczby, które nie odzwierciedlały tego, gdzie dzieje się najgorzej. Według Metropolitan Police, tylko w ubiegłym roku aż 4500 Polaków padło ofiarami przestępstw. Wśród nich aż 50 aktów przestępczości okazało się napadami na tle narodowościowym. Tych ostatnich mogło być znacznie więcej, lecz nie wszyscy Polacy decydowali się zgłaszać zdarzenia policji. Powód? Przede wszystkim słaba znajomość języka angielskiego.

- To błędne myślenie - uważa rzecznik londyńskiej policji. - Zapewniamy pomoc w 170 językach z całego świata, również po polsku. Telefon zostanie przełączony do tłumacza nie później niż w 30 sekund.

Od kilku tygodni przestępstwa można zgłaszać również e-mailem. Nie tylko kradzież portfela czy dokumentów, ale także donieść na sąsiada spotykającego się z podejrzanymi ludźmi, a nawet zawiadomić dzielnicowego, że za sklepem młodzież spożywa alkohol. Policjanci mają nadzieję, że dzięki temu Polacy staną się częścią społeczeństwa obywatelskiego, które zadba o bezpieczeństwo we własnej okolicy i przekona się do współpracy z mundurowymi.

Zastanów się... może warto wrócić? Jest praca!

Zła sława

Na nowej mapie przestępczości przygotowanej przez Metropolitan Police kolor czerwony i bordowy oznacza miejsca o największej ilości zgłaszanych przestępstw. Występuje jedynie w ścisłym centrum i kilku mniejszych enklawach. I wcale nie są to ciemne zakamarki na peryferiach - jedną z najniebezpieczniejszych okolic okazała się dzielnica Dulwich, ciesząca się do niedawna dobrą opinią. Co ciekawe, słynne z przestępczości Peckham, Brixton i Hackney znalazły się w strefie żółtej, oznaczającej przeciętny poziom bezpieczeństwa. Słynna "Hackney Murder Mile" pomiędzy Lower a Upper Clapton straszy tylko nazwą, bo jeśli wierzyć danym udostępnionym przez policję, dochodzi tam głównie do awantur i bijatyk. Tę samą kategorię co Hackney otrzymała także północna część miasta, wschodni Londyn (w tym chętnie zamieszkiwany przez Polaków Leyton i Barking), a także niemal cała zachodnia część metropolii. Z kolei najmniej zagrożonych miejsc jest dosłownie kilka. Są to odległe strefy Londynu, a także Richmond i Kingston, zamieszkane głównie przez bogatych Brytyjczyków.

Mieszkańców stolicy najbardziej zaskakuje chyba wyjątkowo dobra ocena dzielnicy Brixton, leżącej w południowo-zachodnim Londynie. Zła opinia ciągnęła się za nią od lat 50. ubiegłego wieku, gdy zaczęli się tam osiedlać biedni emigranci z Indii i Afryki. Górę wzięło bezrobocie i przestępczość, a rozboje i handel narkotykami były tam na porządku dziennym. Dziś można zaryzykować stwierdzenie, że Brixton przeżywa prawdziwy renesans. Wizerunek mrocznej czarnej dzielnicy został z sukcesem zamieniony w multikulturowy tygiel, gdzie dominują karaibskie klimaty. Młodzież coraz chętniej umawia się w tamtejszych pubach czy dyskotekach, a lata świetności zaczyna przeżywać słynna hala koncertowa Brixton Academy.

Warto zadać sobie pytanie, czy aktualizowana co miesiąc mapa przestępczości na nowo zacznie rysować wyobrażenia o niebezpiecznych miejscach Londynu. Niestety, raz przylepiona etykieta potrafi trzymać się latami, choćby zagrożenia miały niewiele wspólnego z rzeczywistością. Tym razem to jednak mieszkańcy wezmą udział w rysowaniu nowych stref zagrożenia, zgłaszając przez internet swoje obawy i spostrzeżenia. Może się okazać, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Ściągasz gry z internetu? Firmy rozpoczynają międzynarodową walkę z piractwem!

Tekst z serwisu

Czy tworzenie mapy przestępczości ma sens?