Targi "ROWERY 2008" od 1 do 2 marca w Warszawie

Na czwartej już edycji targów rowerowych zwiedzający będą mogli zapoznać się z najnowszymi kolekcjami liderów światowego rynku rowerowego. Na imprezie pokazane zostaną tegoroczne, premierowe modele jednośladów oraz najświeższe osiągnięcia w dziedzinie akcesoriów: stroje, kaski i części. Organizatorzy zaplanowali również pokazy ekstremalnych dyscyplin rowerowych, konkursy i zaprosili wyjątkowych gości m.in. Cezarego Zamana i Przemysława Saletę.

Oferta produktów zaprezentowanych na targach będzie bardzo różnorodna, poczynając od kompletnych rowerów, a kończąc na poszczególnych elementach, z których są zbudowane.

Nowości dla wyczynowców

Przedstawiciel "Poison", z okazji pięciolecia tej firmy, zaprezentuje specjalną limitowaną serię rowerów "5th Anniversary". Modele z tej linii klienci będą mogli kupić na preferencyjnych warunkach. W ofercie "Poison" znalazły się również rowery MTB, All Mountain oraz szosowe. Do hitów sezonu można zaliczyć w pełni carbonowy rower szosowy "Speed 5th Anniversary" za 4869 zł oraz model MTB Marathon "Zyankali 5.1 5th Anniversary" w cenie 4549 zł. Z ciekawostek zostanie pokazany również topowy model do triathlonu "Speed Tri". Dodatkowo w sezonie 2008 firma przygotowała specjalną ofertę dla zawodników tj. "Poison Racing Program". Każdy aktywny rowerzysta będzie miał możliwość zakupu ramy z 20 proc. bonusem od ceny detalicznej. Akcja będzie promowana podczas targów. Amerykański "Dahon California", światowy lider produkcji rowerów składanych w 2008 roku obchodzi 25 urodziny. Z tej okazji wyprodukuje 250 jubileuszowych rowerów. Będzie to model MU XXV - ręcznie wykonany składak na 20-calowych kołach, z magnezową ramą i najwyższej klasy komponentami. Wyróżnia się białym kolorem i wagą - zaledwie 7 kg. W Polsce dostępnych będzie jedynie 5 sztuk w cenie 8900 zł.

Firma "DunCon" poza swoimi produktami prezentować będzie kolekcję "Nokian" na 2008 rok i nową kolekcję "Prodigy". W poprzednim roku prawdziwym hitem okazała się dirtowa rama Prodigy 9,81. Według importera wyprzedana została jeszcze przed dostawą. Na ten rok producent przygotował nowe modele rowerów i ich elementy: pedały, kierownice, mostki, gripy oraz zębatki. Gościom targów zaproponuje oczywiście sporo ram w atrakcyjnym przedziale cenowym od 400 do 500 zł. Wszystkie w bardzo kolorowym wykończeniu i z ciekawą grafiką.

Dla miłośników detali gratką będzie propozycja firmy "Rodex" z Radomia przedstawiciela firm "Token" oraz "RDX". "Token" specjalizuje się w produkcji komponentów łożyskowanych z elementami obrotowymi stosowanymi np. w: łożyskach sterów, wkładach suportów, piastach, gdzie stosuje m.in. technologię Tiramic (wykonane tą metodą kulki łożysk są ceramiczne, a bieżnie łożysk powlekane tytanem).

Oferta "RDX" obejmuje karbonowe ramy oraz węglowe widelce szosowe. Wszystkie te elementy podlegają rygorystycznej kontroli technicznej i objęte są 2-letnią gwarancją. Szczególnie chętnie kupują je młodzi kolarze z teamów, w których zawodnik sam może decydować o doborze sprzętu oraz byli zawodowi kolarze ścigający się obecnie amatorsko w zawodach Pucharu Polski i Pucharu Europy w grupach masters.

Propozycje dla amatorów niekonwencjonalnej jazdy

Jeżeli rowery nie są traktowane jako sprzęt wyczynowy, można przemieścić się na drugi koniec skali i wybrać coś z propozycji firmy "Schachner", czyli jednoślady napędzane elektrycznie. Utrzymane są w ostrej, młodzieżowej stylistyce. Akumulatory bardziej przypominają butlę z "nitro" niż klasyczną "skrzynkę". Będzie można też kupić do samodzielnego montażu, który przekształca dowolny rower w sprzęt o napędzie elektrycznym (szybkość ok. 25 km/h i zasięg ponad 40 km).

Zwolenników niekonwencjonalnej pozycji podczas jazdy zainteresują na pewno produkty firmy "Azub", która ma wieloletnie doświadczenie w budowie rowerów poziomych. Model "Azub 5" pozwala na dowolną regulację siedziska, dzięki czemu może z niego korzystać cała rodzina. Wbrew pozorom nadają się one także do pokonywania wymagającego terenu. Model "Hard Core" z obniżonym środkiem ciężkości i o wysokiej stabilności w trudnych warunkach, wyposażony w IPS (Ideal Position System), umożliwia szybkie dostosowanie pozycji siedziska.

Firma "Wheeler" przygotowała topowe modele wyczynowe: Eagle XTR, Eagle XT oraz Wheeler Falcon 20 (full suspension) z ramami wykonanymi w technologii hydroforming z piaskowanymi spawami, których nie widać. Rama robi wrażenie tzw. monocoque. Tym, którzy przykładają sporo uwagi do stylu, "Wheeler" proponuje model retro, przeznaczony do jazdy miejskiej, z ramą z chromomolibdenowej stali. Piękne rozwiązania mogą iść w parze z zaawansowaniem technologicznym. Z okazji targów "Wheeler" obniża też znacząco cenę niektórych modeli kasków.

Jak zadbać o transport sprzętu?

Kiedy już kupimy bądź skompletujemy rower, warto pomyśleć o wygodnych systemach jego transportu jak np.: model Discovery. Wykonany z aluminium, posiada wygodną i łatwą w zapinaniu łapę, która mocuje ramę roweru oraz unikatową profilowaną rynnę trzymającą jednoślad w pionie za przednie koło. W ten sposób swobodnie, obiema rękoma, można zapiąć go do jazdy. "Corvara DuoLift" to nowy, otwierany dwustronnie model boxa niemieckiej firmy "Kamei". Stworzony został przez projektanta współpracującego z BMW i Audi. Dzięki temu bardzo dobrze komponuje się z nowoczesnymi samochodami. Boxy z ekskluzywnej serii Corvara w nowej linii DuoLift zaopatrzone są dodatkowo w system dwustronnego otwierania. Zwiększyła się również ich ładowność do 75 kg, czyli maksymalnej na rynku wielkości. Box objęty jest 6-letnią gwarancją.

Po powrocie z wyprawy warto pomyśleć o racjonalnym przechowaniu roweru. Tu z pomocą przychodzą rozwiązania proponowane przez firmę Alberts np. podwieszanie roweru pod sufitem na łatwych w obsłudze wyciągarkach.

Targi "Rowery 2008" to nie tylko ekspozycja sprzętu, ale również dwa dni atrakcji dla zwiedzających. Należą do nich m.in. pokazy czołowych zawodników trialu, którzy pokażą co naprawdę można dokonać na rowerze. Dla odważnych istnieje możliwość czynnego uczestnictwa.

Rowery to także egzotyczne i ekstremalne rodzaje sportu jak np. bikejoring - zaprzęg składający się z roweru i psa. Szybkość takiego tandemu nawet na trawiastej łące potrafi dochodzić do 40 km/h.

Goście targów będą mieli okazję bliżej zapoznać się z dyscyplinami "fourcross" i "downhill" - obejrzeć stosowany sprzęt, porozmawiać z czołowymi zawodnikami (np. z Jerzym Górskim - zwycięzcą kultowych najtrudniejszych na świecie zawodów triathlonowych Iron Man w USA) oraz uzyskać informacje o samych konkurencjach i promujących je organizacjach.

Na tych z widzów, dla których sport rowerowy kojarzy się jednoznacznie z wyścigami szosowymi, czekać będzie Cezary Zamana i ale niech to pozostanie niespodzianką.

Pokazy, porady, konkursy

Miłośników klasyki ucieszą pokazy jazdy na autentycznym bicyklu z XIX wieku. Dla publiczności będą możliwe jazdy na współczesnych replikach, a to wszystko dzięki obecności na targach członków Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Gościem specjalnym imprezy będzie Przemysław Saleta, znakomity bokser, kick-bokser, miłośnik jazdy rowerowej wspomagający słowem i czynem idee transplantacji. Zgodnie z zasadą "czym skorupka" we współpracy z KS Policji powstał specjalny program, który promuje zasady bezpiecznego ruchu drogowego. Na targach fachowcy odpowiedzą na pytania z zakresu obowiązujących przepisów oraz przeprowadzą mini konkursy na temat znajomości prawa.

W hali Expo zaprezentowane zostanie również bezpieczny rower - prawidłowo wyposażony i oznakowany (folie odblaskowe). Swoje stanowisko będzie miało także "Alter Ego Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych. Na rzecz tego Stowarzyszenia będą przeprowadzone aukcje. Do kipienia będą min. plakaty z podpisami wybitnych kolarzy polskich (Stanisława Królaka - legendy Wyścigów Pokoju i Cezarego Zamany). Podczas imprezy odbędą się także wybory najlepszych produktów przemysłu rowerowego w poszczególnych kategoriach (BikeBoard). Bilet wstępu na targi stanowi zarazem kupon konkursowy. Organizator i wystawcy przygotowali do rozlosowania wśród zwiedzających kilka bardzo atrakcyjnych rowerów, kilkadziesiąt upominków i pięć mini rowerków ze szczerego złota! Dodatkowo wejściówka uprawnia do darmowego zabezpieczenia antykradzieżowego roweru szwajcarską metodą grawerowania. Na miejscu będzie można przejechać się pojazdem Seagway oraz zapoznać się z planami i dokonaniami "Warszawskiej Masy Krytycznej".

Informacje:

Ceny biletów: 10 zł - ulgowy ; 15 zł - normalny

Godziny otwarcia:

Sobota 9.00 - 18.00

Niedziela 9.00 -18.00

Adres: Hala EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14, Warszawa

Więcej informacji: www.rowery2008.pl

Więcej o: