Warmia i Mazury - festiwale, biesiady, imprezy

Strefa przygody

W Olsztynie do 21 sierpnia trwa Festiwal Podróżniczy "Strefa Przygody" zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury. W programie: spotkania z podróżnikami i relacje z wypraw (m.in. do Indii i na Syberię), projekcja filmu "Ekspedycja Wisła" Marka Kamińskiego, Kocioł Bałkański, czyli gotowanie i degustacja specjałów z Bałkanów, nauka tańców korowodowych o bałkańskim rodowodzie, parada Kusturicy (można przyjść w przebraniu, z instrumentami oraz białymi i czarnymi kotami), rekonstrukcje obozowisk piratów i Tatarów, jarmark. Dzieci i młodzież organizatorzy zapraszają na warsztaty bębniarskie oraz spotkanie ze zwierzętami w zoo. Grają zespoły: Acustic Acrobats, Aka Chukwu, Balkan Sevdah, Dikanda.

www.przygoda.mok.olsztyn.pl

Ryn z rycerzami

Zamek Ryn zaprasza 25 sierpnia na ostatnią tego lata biesiadę rycerską. W programie spotkanie z Krzyżakami, pokazy walk, scenki rodzajowe, konkursy, opowieści o dawnych czasach, kolacja z tradycyjnym jadłem i trunkami. Goście będą mogli włożyć średniowieczne stroje i poczuć się jak dama, rycerz czy paź. Start o godz. 18, bilet - 80 zł, dzieci od 8 do 12 lat - 40, młodsze - bezpłatnie.

www.zamekryn.pl

Święto Chleba w Elblągu

Już po raz szósty na Starym Rynku w Elblągu 3 i 4 września odbędzie się Święto Chleba organizowane przez Urząd Miejski. Motywem przewodnim jarmarku będzie chleb, oprócz wypieków spróbujemy także specjałów kuchni regionalnej. Swoje prace przedstawią twórcy ludowi: garncarze, rzeźbiarze, malarze. Wieczorami zabrzmi muzyka - 3 września zagra Zakopower, a 4 - Carrantuohill.

www.umelblag.pl

Festiwal Runa Leśnego

Piski Dom Kultury oraz Urząd Miejski w Piszu zapraszają 10 września na II Festiwal Runa Leśnego. Kulinarne umiejętności zaprezentują profesjonaliści i amatorzy - odbędą się degustacje oraz konkurs na najlepszy przysmak z lasu. W programie także występy leśnych bardów, wystawa hub, warsztaty odróżniania grzybów jadalnych od trujących.

www.pdk.pisz.pl

Wileński po żydowsku

Hotel Wileński w Olsztynie organizuje 30 września wieczerzę żydowską, czyli spotkanie z żydowskim humorem, kuchnią i muzyką. Warmia Klezmer Band wykona szlagiery ("Miasteczko Bełz", "Rebeka", "Bubliczki", "Gdybym był bogaty" i in.) przeplatane humorystycznymi monologami. Szef kuchni przygotuje dania kuchni żydowskiej, m.in. szlajmzupe (krupnik) i czulent. Początek o godz. 19, jednoosobowe zaproszenie kosztuje 90 zł.

www.hotelwilenski.pl

Zielone lato na kwaterze

W 18. odsłonie konkursu "Zielone lato" wyłoniono najlepsze gospodarstwa agroturystyczne (gospodarstwa rolne, w których dodatkowym źródłem dochodu są usługi turystyczne) oraz obiekty turystyki wiejskiej (świadczące tylko owe usługi) w województwie warmińsko-mazurskim. W pierwszej kategorii zwyciężyło gospodarstwo agroturystyczne Bobrowa Chata (Dół 1c, 14-200 Iława), na drugim miejscu znalazła się Stara Poczta (Węgielsztyn 38a, 11-600 Węgorzewo), na trzecim - gospodarstwo agroturystyczne Szuć 11 (12-122 Jedwabno). Wyróżnienie przypadło gospodarstwu agroturystycznemu Łysak 2 (12-160 Wielbark). Na Wzgórzu (ul. Mazurska 26, 19-330 Stare Juchy) uznano za najlepszy obiekt turystyki wiejskiej; drugie i trzecie miejsce zajęły Pod Szczęśliwą Podkową (Młynowo 36, 11-700 Mrągowo) oraz Siedlisko Maria (Jabłonowo 18, 19-420 Kowale Oleckie), a wyróżnienie przypadło Przystani (Matyty 8, 14-230 Zalewo).

Konkurs zorganizował Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wraz z Urzędem Marszałkowskim. Jego celem jest popularyzacja agroturystyki. Komisja premiowała standard kwater, funkcjonalne i estetyczne wyposażenie pokoi, proekologiczne rozwiązania. Wręczenie nagród nastąpi 3 i 4 września podczas wystawy rolniczej w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

www.w-modr.pl

Weekend za zdjęcie

Portal MojeMazury.pl ogłosił konkurs na najlepsze zdjęcie z wakacji na Warmii i Mazurach. Nie ma ograniczeń tematycznych - fotografować można krajobrazy, ludzi, zabawne lub groźne sytuacje. Zdjęcia w formacie JPG (najwyżej pięć) należy wysłać do 26 sierpnia na adres: redakcja@mojemazury.pl i dołączyć oświadczenie o akceptacji regulaminu oraz zgodę na publikację fotografii przez grupę medialną "Gazety Olsztyńskiej". Autor zdjęcia, które otrzyma najwięcej punktów w SMS-owym głosowaniu, wygra weekendowy pobyt z wyżywieniem i atrakcjami dla dwóch osób w gospodarstwie agroturystycznym koło Olsztyna.

http://mojemazury.pl

Nakręć film i wygraj

5 tys. zł czeka na zwycięzcę konkursu filmowego "Warmia i Mazury - nasza mała ojczyzna". W rywalizacji mogą wziąć udział tylko amatorzy. Tematyka filmów jest dowolna, liczy się pokazanie regionu w ciekawy sposób. Produkcje mogą być zrealizowane w dowolnej technice, zarejestrowane na nośnikach SVHS, MiniDV, DV, DV CAM, HDV lub DVD. Czas projekcji nie może przekroczyć 10 minut. O wynikach konkursu zadecyduje zgodność z jego tematem, wartość artystyczna i techniczna, pomysł oraz walor merytoryczny i edukacyjny. Prace należy przesyłać do 30 września na adres: Centrum Spotkań Europejskich "Światowid", plac Jagiellończyka 1, 82-300 Elbląg. Patronem medialnym przedsięwzięcia jest TVP Olsztyn. Regulamin i karta zgłoszeniowa: www.swiatowid.elblag.pl

Więcej o: