Dom Motyli - Wiedeń na kolorowo

Egzotyczne motyle w stolicy Austrii? A kto powiedział, że zwiedzać trzeba tylko pałace, skarbce i kościoły?

W stolicy Austrii mamy do wyboru ponad sto muzeów. Obok olbrzymich muzeów sztuki jest też muzeum tytoniu, kryminalistyki, tramwajów czy też muzeum sznapsów (alko-holi!). Każdy znajdzie coś ciekawego.

Jedną z tego typu atrakcji jest Dom Motyli (Schmetterlinghaus). Dawniej znajdował się on w parku Schoenbrunn, ale zmienił siedzibę i umieszczono go w pięknej oranżerii na terenie zamku Hofburg, czyli w centrum Wiednia, tuż przy Ringu, blisko opery.

Bajecznie kolorowe motyle latają tu wśród bujnej roślinności przypominającej dżunglę. Jak przystało na tropiki, jest gorąco i parno. Dom Motyli czynny jest codziennie, od listopada do marca w godz. 10-16, zaś od kwietnia do października - dłużej, tzn. od poniedziałku do piątku w godz. 10-17, a w soboty, niedziele i święta od 10 do 18.30.

Dom Motyli zajmuje tylko część oranżerii, obok znajduje się kawiarnia. Kiedy spojrzymy w stronę oranżerii, zobaczymy za nią duży budynek pałacu o nazwie Albertina. Wysoko na fasadzie widać dwa duże, kamienne kartusze herbowe. Wśród herbów cztery razy powtarza się orzeł polski. W pobliżu mamy też dwa interesujące pomniki. Jeden z nich, bardziej znany, stojący blisko Ringu, przedstawia Wolfganga Amadeusza Mozarta (1896 r.). Kwiaty na rabatce przed pomnikiem tworzą zarys klucza wiolinowego. Drugi ze stojących w parku pomników to pochylona postać "Najjaśniejszego Pana", czyli Franciszka Józefa. Ustawiono go nielegalnie w ciągu jednej nocy w 1957 r. i tak, nadal bez oficjalnego zezwolenia, stoi do dziś.

Więcej o: