Czas na Ateny

Jesień daje się we znaki. Wielu z nas marzy, by znaleźć się w miejscu wciąż ciepłym i do tego wiecznie pięknym. Właśnie teraz jest najlepszy czas na zwiedzanie Aten. Linie lotnicze oferują promocyjne ceny lotów także do stolicy Grecji.

Spadek temperatury jest w tym roku szczególnie odczuwalny po afrykańskich upałach jakie mieliśmy w wakacje. Weekendowy wypad do Aten na pewno poprawi nam samopoczucie i naładuje nas energią na kilka następnych, szarych miesięcy. Temperatura w Atenach jest w październiku idealna - ok. 25 stopni Celsjusza. Zwiedzanie starożytnych zabytków to teraz czysta przyjemność, w przeciwieństwie do lata, kiedy kilka milionów turystów męczy się w upale i tłoku. Najtańsze loty do Aten oferują obecnie linie Czech Airlines. Do stolicy Grecji można polecieć w obie strony już za 681 zł.

Znajdź LOT!

Stare, nowoczesne miasto

Ateny kojarzą się głównie ze starożytnymi zabytkami, a to też miejski koktajl kultury, zakupów, znakomitych restauracji i modnych hoteli. Miasto dzielnie walczy w wyścigu popularności z greckimi wyspami. Od kilku lat może się pochwalić zmodernizowaną infrastrukturą. Nowy plan urbanistyczny połączył siecią deptaków najsłynniejsze zabytki z parkami, imprezowymi dzielnicami Plaka, Psiri i Thission oraz plażami. Nowoczesne metro pozwala na szybką podróż w trudno do niedawna dostępne rejony miasta. Turyści nie drepczą już tak jak kiedyś wyłącznie w rejonie Akropolu. Mogą odkrywać nowe dzielnice, a dzięki nadbrzeżnej linii tramwajowej mogą się dostać na plażę w zaledwie kilka minut. Co będąc w Atenach trzeba zobaczyć i zrobić?

Obowiązkowo Akropol

Pobyt w Atenach bez wizyty na Akropolu jest niepełny. Latem turystów mogą odstraszać kolejki i upał, ale teraz zwiedzanie nie powinno być już uciążliwe. Nawet ci, którzy nie lubią starożytnych ruin powinni się tu udać. Choćby dla wspaniałego widoku miasta, który rozpościera się ze szczytu wzgórza. Patrząc w dół, można sobie zaplanować, które miejsca odwiedzi się w następnej kolejności. Kompleks świątyń i zabytki starożytnej Grecji nagromadzone na Akropolu nie na wszystkich robią wrażenie. Partenon , główna świątynia poświęcona patronce miasta Atenie, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie. Może dlatego pojawiają się komentarze, że jest przereklamowana. Turyści, którzy się tu udają powinni sobie jednak uświadomić, że znajdujące się na Akropolu budowle były wznoszone rękami robotników sprzed ponad 2000 lat. Świątynię Ateny wzniesiono w najbezpieczniejszym miejscu, które w czasach wojny było schronieniem dla obywateli miasta. Uważana jest za doskonały przykład klasycznej architektury, arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej. Na Akropolu zobaczymy także Erechtejon , świątynię zbudowaną w porządku jońskim, Świątynię Nike czy Propyleje - budowlę wejściową. Warto znaleźć jeszcze czas na obejrzenie Odeonu, czyli muzycznego teatru, a także znajdujących się na zboczach Akropolu dwóch antycznych teatrów Heroda i Dionizosa . Zwiedzenie tego wszystkiego to już jeden dzień z głowy.

Co jeszcze zwiedzać?

Na dokładne zwiedzenie wszystkich zabytków Aten potrzeba kilku dni. Jeśli nie mamy tyle czasu musimy wybrać, co chcemy zobaczyć najbardziej. Warto poprosić o pomoc Ateńczyków. Mieszkańcy miasta są bardzo pomocni. To zadziwiające, że kiedy tylko stanie z mapą i zakłopotaną miną w Atenach od razu zjawia się ktoś chętny do pomocy. Ateńczycy poradzą, co zobaczyć w pierwszej kolejności, gdzie zjeść, gdzie się wybrać wieczorem. A wybór miejsc jest ogromy. Osoby mające apetyt na odkrywanie starożytności powinny zobaczyć Agorę - rynek, na którym koncentrowało się życie miejskie starożytnych Aten. Zachowała się tu dorycka świątynia Hefajstosa, a w zrekonstruowanej Stoi Attalosa znajduje muzeum, gdzie wystawiono eksponaty z wykopalisk na Agorze. Na ich drodze powinien się też znaleźć Keramikos , czyli główny cmentarz starożytnych Aten, ruiny Forum Rzymskiego, świątynia Zeusa Olimpijskiego oraz prowadzący do świątyni łuk Hadriana. Osoby lubiące zwiedzać muzea powinny się udać do Narodowego Muzeum Archeologicznego, w którym zgromadzone zostały eksponaty pochodzące głównie sprzed naszej ery. Niektórzy twierdzą, że aby zobaczyć je wszystkie potrzeba nawet dwóch dni.

Miłośnicy sztuki powinni się wybrać do Galerii Narodowej , gdzie można obejrzeć nie tylko dzieła greckich artystów, ale również Picassa, Rembrandta czy Delacroix.

Zakupy, jedzenie, zabawa

Ateny słyną z najlepszych restauracji w Grecji. Działa tu wiele pięknych kawiarenek, tawerny w ogrodach. Na południowym zachodzie, u stóp Akropolu leży Plaka , najstarsza dzielnica Aten i zarazem najczęściej po Akropolu odwiedzane przez turystów miejsce. Deptaki wśród starych domów zastawione są kawiarnianymi stolikami. Pełno tu sklepików z bardzo różnym asortymentem od skórzanych, greckich sandałów, T-shirtów ze śmiesznymi napisami po butiki znanych na całym świecie marek. Tutaj kupimy statuetkę Ateny, najmodniejsze buty lub ziarenko ryżu z wyrytym imieniem. Na północnym wschodzie Aten ciągnie się zamożna dzielnica Kolonaki . Tu także można smacznie zjeść i zrobić zakupy. Ten, kto chce kupić coś naprawdę wyjątkowego powinien się jednak wybrać na jeden z największych pchlich targów na świecie - Monastiraki . Bazar położony jest w starej części miasta, niedaleko Akropolu. Można tu kupić dosłownie wszystko - oryginalne, warte majątek starocie, jak i zupełnie bezwartościowe rupiecie. Najlepiej wybrać się tu rano, bo później tłum jest tak wielki, że trudno się przecisnąć. Życia nocnego można zasmakować w typowo ateńskiej dzielnicy Psiri , która za dnia wygląda niepozornie, ale wieczorem zmienia się w klubowy raj.

Na kieliszek Metaxy

W położonej pod Atenami Kifissii znajduje się destylarnia słynnego trunku - Metaxy . Nowożytni grecy podnieśli proces jego otrzymywania do rangi sztuki. Strzeżona od pokoleń receptura została opracowana pod koniec XIX wieku przez producenta win Spyrona Metaxa. Dziś nadal zna ją tylko kilka osób, w tym jego potomkowie. Unikalny proces destylacji sprawia, że Metaxa ma jedyny w swoim rodzaju smak i aromat. Destylat specjalnego wina z trzech rodzajów winogron przechowuje się w dębowych beczkach od trzech do trzydziestu lat, a następnie wzbogaca mieszanka ziół oraz wyciągiem z płatków róż. Można tu dojechać tramwajem lub metrem linii Pireus-Kifisia.

Czas na relaks

Po wyczerpującym zwiedzaniu odetchnąć można w Ogrodzie Narodowym , pięknym, śródmiejskim parku, rozciągającym się na 16 hektarach powierzchni. Ci, którzy mają czas i ochotę odpocząć na plaży dotrą na nią świetnie oznakowaną komunikacją miejską. W pobliżu portu Pireus można znaleźć kilka pięknych zatoczek np. wyjątkowo klimatyczną Microlimano . Z portu odpływają także statki na wyspy m.in. na najbliższą Eginę . W niespełna godzinę można się znaleźć w spokojnym i urokliwym miejscu, gdzie piękne widoki są gwarantowane. Rejs kosztuje ok. 10 euro.

Informacje praktyczne:

Komunikacja miejska w Atenach jest bardzo dobrze rozwinięta a do tego na wszystkie środki transportu obowiązuje jeden rodzaj biletów . Brak biletu wiąże się z karą rzędu kilkudziesięciu euro. Bilet jednorazowy ważny przez 90 minut od wydruku kosztuje 1 euro, całodobowy 3 euro.

Na obszarze Aten funkcjonuje sieć autobusowa, trolejbusowa jest też kilka linii nowoczesnych szybkich tramwajów oraz opasająca całą aglomerację linia kolei podmiejskiej. Miasto ma trzy linie metra. Linia niebieska łączy Egaleo z międzynarodowym portem lotniczym Athens International Airport. Linia czerwona wiedzie między Aghios Antonios a Aghios Dimitrios, a najdłuższa zielona biegnie między Pireusem a Kifissią.

Aby wypożyczyć samochód, trzeba mieć skończone 21 lat, okazać paszport (lub dowód) oraz prawo jazdy (w niektórych wypożyczalniach musi być ważne od co najmniej roku).

Miasto ma rozbudowaną bazę noclegową. W okolicach centrum ceny bywają bardzo wysokie, ale można znaleźć coś tańszego na obrzeżach. Po sezonie można trafić na okazję.

ZNAJDŹ NOCLEG!

Na lotnisku w punkcie informacji otrzymamy darmową mapę miasta i metra oraz broszurę z głównymi zabytkami. Punkty informacji turystycznej są rozsiane także gęsto po mieście.

Więcej o: