Szpindlerowy Młyn

Špindleroyv Mlýn (Szpindlerowy Młyn) jest najbardziej znanym i najczęściej odwiedzaną miejscowością w Karkonoszach. Wyjątkowe warunki klimatyczne i odpowiednie położenie zadowoli gości lubiących sport, turystykę i aktywny wypoczynek.

Centrum Informacji Turystycznej Špindlerovy Mlýn

Svatopetrská 173, P.O.Box 24 543 51 Špindlerov Mlýn, Czeska Republika tel: (+420) 499 523 656 fax: (+420) 499 423 818 e-mail: info@spindlmu.info, infoc@sendme.cz

www.spindlmu.info

www.skiareal.cz tu jest i web kamera

GPS

50°43´31.67"N 15°36´23.93" E

Miejscowość położona jest na poziomie 710-850 m n.p.m., otoczona szczytami: Kozie Grzbiety (Kozie h bety, 1390 m n.p.m.), Plán' (1196 m n.p.m.), Medv'd~n (1235 m n.p.m.) Zajmuje powierzchnię 77 km2 w sercu Karkonoskiego Parku Narodowego. Położenie ośrodka jako uzdrowiska klimatycznego pomaga przy chorobach płuc i układu oddechowego.

Już w XVI w. w góry wybierali się górnicy, zbieracze cennych kamieni, drwale mieszkający w lasach. Pierwsze wzmianki o wydobyciu srebra w Svatym Petrze pochodzą z 1516 r. Pierwsza mapa pochodzi z 1569 r. Po pierwszym wydobyciu drogocennych metali w góry zaczęli przybywać pielgrzymi, zbieracze leczniczych roślin. Początkowo były tu skromne warunki, z czasem dopasowywano gospodarstwa do wynajmu dla turystów. Budowano nowe drogi dojazdowe, ruch turystyczny zwiększał się i rozwijał. 13 czerwca 1793 cesarz Franciszek II wydał edykt zezwalający budowę kościoła, który zastąpił rozpadającą się kapliczkę. Prośba z bezimiennego wówczas miasteczka była wysyłana z młyna pana Špindlera. Zgodę odesłano do Špindlerovego Mlýna..

Miejscowy ośrodek narciarski - jedyny 6-gwiazdkowy ośrodek w Republice Czeskiej - oferuje 25 km tras zjazdowych o różnej trudności. Mając jeden karnet można korzystać z 5 wyciągów linowych i 11 wyciągów orczykowych. Sztuczne dośnieżanie stoków oferuje jazdę w dobrych warunkach aż pięć miesięcy w roku. Trasy zjazdowe na Pláni w ośrodku Svaty Petr spełniają parametry Międzynarodowej Federacji FIS, co roku odbywają się tu zawody o europejskim i światowym zasięgu, m.in. zawody w ski-alpinizmie, Europejski i Światowy Puchar w Narciarstwie Zjazdowym, Puchar Snowboardowy (Snowboard Cup), Światowy Puchar Sportowców Niepełnosprawnych, zawody w narciarstwie akrobatycznym, Karkonoska "70", mistrzostwach Europy w zjeździe i slalomie na górskich rowerach i wiele innych imprez sportowych.

Czteroosobowa kolejka Medv'd~n łączy ośrodek Medv'd~n z Hornimi Miseekami. Karnety na regionalne wyciągi Davidovka, Labská można kupić po obniżonych cenach. Można jeździć wieczorami.

W Špindlerovym Mlýnie i okolicach jest 100 km znaczonych tras biegowych. Grzbietem biegnie "Magistrala Karkonoska" o długości 150 km. Dla miłośników snowboardu przygotowano snow-parki w Svatym Petrze i Hornych Miseekach (m. in. U-rampa na trasie czarnej w Svatym Petrze). Profesjonalna obsługa zapewnia szkoły narciarskie, szkółki dla dzieci, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Romantyzmu w zimie dodaje możliwość przejażdżki wozami ciągniętymi przez konie.

Inne atrakcje:

4 km trasa saneczkarska działająca w ciągu dnia i wieczorem

snow-tubing, trasa bobslejowa, paragliding

relaks zapewnia Aquapark, baseny hotelowe, tenis, squash w krytych halach, strzelnica sportowa i golf indoor

Špindler v Mlýn jest poprzecinany trasami turystycznymi, z których duża część prowadzi z miasta aż na wierzchołki gór na wycieczki grzbietem ku źródłu Łaby, po górskich szczytach aż na najwyższy szczyt Śnieżki wyjątkowymi terenami Karkonoskiego Parku Narodowego.

Oferta letnich zajęć jest różnorodna:

trasa bobslejowa, letnia kolejka, minigolf, park linowy, quady, tenis, squash, gra w boule, kolejka turystyczna, przejażdżka wozem ciągniętym przez konie, terenowe skutery, aquapark, baseny hotelowe, wielka huśtawka, przeprawy przez jezioro, paragliding, rafting, masaże, centra fitness, droga pro in-line, oznaczona trasa przystosowana dla turystów niepełnosprawnych, trasa biegowa "Bądz fit", strzelnica sportowa. Do dyspozycji gości jest także wypożyczalnia rowerów, szkoły sportów letnich z doświadczonymi instruktorami.

Najbardziej atrakcyjnym pakietem w super cenie jest Bonus Pass Špindl.

Program "Rowerowe Powitanie" dotyczący aktywnej turystyki rowerowej łączy Karkonosze, Góry Izerskie z polską stroną Karkonoszy. Połączenia tych regionów umożliwiają cykloturystyczne linie autobusowe. Przejazd kolejkami liniowymi z rowerami jest w lecie darmowy. Możecie spodziewać się długich zjazdów, oznaczonych ścieżek rowerowych, barów z przekąskami na trasach. W Svatym Petrze jest Bikepark i trasa dla MTB.

Spędźcie w Špindlerovym Mlýnie wspaniałe wakacje z dziećmi! Nauczycie je kochać górską przyrodę, odwiedzicie edukacyjny plac zabaw U Svozu przy Białej Łabie. Tematy dotyczą fauny i flory górskiej. Zwinność dzieci mogą ćwiczyć w Małpim Gaju (Monkey Park), na dziecięcej trampolinie lub ściance wspinaczkowej. Jest możliwość wodnej zabawy w toboganach, wirówkach.

W okolicy można odwiedzić końskie stadniny, pole golfowe, w zbiorniku Labska są ryby. Można też odwiedzić lokalne kino, bibliotekę, a w lecie można posłuchać orkiestry dętej.

Špindler v Mlýn oferuje centra relaksacyjne i wellness na naprawdę profesjonalnym poziomie.

Niezapomnianej atmosfery doświadczycie w restauracjach, barach, nocnych klubach. Poza tradycyjną kuchnią czeską, będziecie mieć okazję spróbować tu także dań kuchni włoskiej, meksykańskiej, japońskiej i steków. W miesiącach letnich można posiedzieć z przyjaciółmi przy kawie w ogródkach restauracji, wieczorem spróbować dań z grilla, skosztować wybornego wina oraz piwa z wszystkich regionów Czech, a także innych krajów.