TOP 10 - Urokliwe czeskie miasta. Czechy to nie tylko Praga

Gdzie w Czechach poza Pragą wybrać się na weekend? Wakacyjne zestawienie najbardziej urokliwych czeskich miasteczek przygotowała redakcja serwisu Czechy-latem.pl

Ceský Krumlov

Prawdziwy klejnot architektury południowych Czech. Od 1992 r. na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Małe, a jednocześnie kosmopolityczne miasto z zachowaną średniowieczną zabudową, wyjątkową atmosferą, otoczone nienaruszoną, piękną przyrodą. Kręte uliczki, romantyczne zaułki i unikalny kompleks domów mieszczańskich z dominującym zamkiem (XIII w.) nad meandrami Wełtawy. Turyści nie mogą się tu nudzić. Miasto oferuje liczne atrakcje kulturalne i artystyczne (m.in. galeria Egon Schiele Art Centrum, muzeum fotografii). Czeski Krumlov tętni życiem - odbywają się w nim liczne imprezy, miejskie święta, wydarzenia artystyczne, a odpocząć i posilić się można w jednej z wielu gospód, średniowiecznych karczm lub kawiarni.

Czeska Lipa

Miasto w Czechach Północnych o bogatej historii. Jego początki sięgają XIII w., a w XVIII w. należało do najbardziej zaludnionych miast czeskich. Dziś można tu podziwiać zabytkowe centrum miasta (miejska strefa zabytków), zamek wodny Lipy (XIII w.), gotycki kościół Wywyższenia św. Krzyża, renesansowy belweder oraz założony w XIX w. Park Miejski - jeden z większych w Czechach (7 ha).

Frenštát pod Radhošt'em

Miasto na pogórzu Beskidów Morawsko-Śląskich, w malowniczej kotlinie między rzekami Lubina i Lomna. Centrum miasta jest miejską strefą zabytkową. Frenštát to idealne miejsce na aktywny wypoczynek (sąsiedztwo szczytów Pustevny, gdzie słynne zabytkowe drewniane chaty oraz Radhošt z kaplicą i rzeźbami św. Cyryla i Metodego) i uprawianie sportu (w mieście jest m.in. aquapark z podgrzewaną wodą, hipodrom, skate-park, kręgle, zawodowy tor dla gokartów, squash centrum i korty tenisowe).

Koprivnice

Miasto na Morawach. Siedziba słynnej firmy motoryzacyjnej Tatra. Atrakcją miasta jest nowoczesne Muzeum Techniki Tatry (wędrówka od początków produkcji środków transportu na terenach Austro-Węgier aż do produkcji dzisiejszej). Poza tym warto zwiedzić muzeum Fojtstv~ w najstarszym budynku miasta, ruiny zamku Šostýna (XIII w.) i wyjść na wieżę widokową na Białej Górze, skąd można podziwiać malownicze widoki Beskidów i Jesioników.

Náchod

Miasto na granicy z Polską (4 km od centrum Kudowy), pomiędzy Karkonoszami a Górami Orlickimi, w regionie Kladské pomez~. Najbardziej znanym zabytkiem miasta jest imponujący, pierwotnie gotycki zamek. Warto też zwiedzić bardzo ciekawe centrum miasta - przykład architektury funkcjonalistycznej z XIX i XX w. według projektów najlepszych czeskich architektów oraz piękny secesyjny budynek teatru. Náchod, leżący na skrzyżowaniu krajowych tras rowerowych, jest idealnym punktem wypadowym dla turystyki rowerowej, samochodowej i pieszych wycieczek po Kraju Královéhradeckim i województwie dolnośląskim.

Ostrava

Kulturalne centrum Kraju Śląsko-Morawskiego. Odbywają się tu słynne międzynarodowe imprezy kulturalne (m.in. Festiwal Muzyczny Colours of Ostrava, Festiwal Folklor Bez Granic, festiwal lalkowy) i sportowe (m.in. lekkoatletyczny meeting Złote Trampki). Warto zwiedzić m.in. zamek z XIII w., kompleks dawnych kopalni z I poł. XIX w. (na liście Europejskiego Kulturowego Dziedzictwa), park miniatur, piękne zoo i browar Ostravar.

Prerov

Miasto na Morawach, nazywane sercem Moraw. Historyczne jądro miasta tworzy miejska strefa zabytkowa - Górny Rynek, kompleks średniowiecznych murów z 10 basztami, otworami strzelniczymi i bramą. Nad miastem dominuje zamek (wybudowany w XV w. na miejscu XI-wiecznego grodu), a chlubą P erova jest rozległy zabytkowy park miejski Michalov.

Pribor

Jedno z najstarszych miast północno-wschodnich Moraw. Miejsce urodzenia Zygmunta Freuda, któremu poświęcono ekspozycję w jego domu rodzinnym. Zabytkowy rynek nosi imię ojca psychoanalizy. Nad miastem dominuje XIII-wieczny kościół farny Narodzenia Panny Marii.

Usti nad Labem

Miasto położone na skrzyżowaniu rzek Biliny i Łaby. Kiedyś przede wszystkim miasto przemysłowe, dziś uznane centrum kulturalne, sportowe i handlowe. Piękne widoki na Łabę można podziwiać z XIV-wiecznego zamku St ekov na skale lub letniego XIX-wiecznego zameczku V'truše. W centrum miasta późnogotycki kościół Wniebowzięcia Panny Marii z charakterystyczną odchyloną po bombardowaniu wojennym wieżą. W okolicy obszary chronionej przyrody: Eeské st edoho ~ i Labské p~skovce.

Zlin

Metropolia wschodnich Moraw oferuje gościom mieszankę tradycji i nowoczesności. Tu działały słynne zakłady obuwnicze Bata, co znacznie wpłynęło na funkcjonowanie i styl życia w mieście w XX w. (pozostały m.in. oryginalne kolonie Batowskich domków z czerwonych cegieł). Symbolem miasta jest jedno z wybitniejszych dzieł współczesnej architektury czeskiej XX w. - 16-pietrowy Budynek Administracyjny nr 21 z 1938 r. Warto zobaczyć ratusz z lat 30. XX w., odwiedzić miejskie łaźnie z 1946 r. lub zoo w romantycznym ogrodzie z XIX-wiecznym pałacykiem. W mieście odbywają się ciekawe imprezy kulturalne (m.in. międzynarodowy festiwal filmów dla dzieci, festiwal muzyczny Harmonia Moraviae).

http://www.czechy-latem.pl/index.php/Miasta/ > Więcej inspiracji TUTAJ

Zobacz też

Safari w Czechach

Praga pół żartem, pół serio

Praskie smaki i smaczki

Autostopem z Sopotu do Pragi

Więcej o: