Odry mają 7 tys obywateli, z czego 2 tys żyje w włączonych do miasta osadach Dobešov, Kamenka, Klokoe vek, Loueky, Poho , Tošovice, Vesel~ i V~tovka. Powierzchnia całego obszaru wynosi 7 410 ha.
W miejscu pierwotnej słowiańskiej osady Vyhnanov, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1234 r., wybudowano prawdopodobnie w II połowie XIII w. nowe, otoczone murami miasto. W XIV w. Odry stały się znaczącym ośrodkiem lokalnym.
W czasie wojen husyckich Odry stały się punktem obronnym, skąd husyci atakowali Sląsk i Polskę. Znaczenie miasta wzrosło w latach 1428-1432, gdy przebywał tu znany litewski książe i kandydat na czeski tron, Zygmunt Korybutowicz. W 1481 r. Odry stały się częścią księstwa opawskiego i Śląska.
Najwybitniejszym zabytkiem miasta jest pierwotnie gotycki kościoł farny św. Bartłomieja, przebudowany w stylu barokowym w latach 1691-1692. Na wieży znajduje się najstarszy morawski dzwon pochodzący z roku 1374, ozdobą są zrekonstruowane piękne organy.
Naturalne centrum miasta tworzył cenny barokowy zamek, który spłonął w 1964 r., a dwa lata później został niestety rozebrany. W jego miejscu stoi dom handlowy Odra.
Miejską strefę zabytkową tworzy rynek z renesansowymi kamienicami mieszczańskimi, rzeźbą Wniębowzięcia Panny Marii z 1785 r. z piękną fontanną z 1897 r. Fontanna jest dziełem urodzoenego w Odrach znaczącego wiedeńskiego rzeźbiarza Emila Zimmermana.
Częścią strefy zabytkowej są pozostałości średniowiecznych murów z basztą z XV w. na ulicy Pásové. Do pozostałych zabytków miasta znjadujących sie pod ochroną należy barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena z 1717 r. i św. Franciszka z Asyżu umieszczone w kaplicy przy szkole średniej św. Agnieszki Czeskiej, cmentarna kaplica z 1719 r. i grób rodziny Bernheier na miejskim cmentarzu.
Niedaleko miasta obok Klokoe vka znajduje się słynne miejsce pielgrzymkowe Skała Panny Marii. Według legendy źródło wody wypływa ze skały, ponieważ w ten sposób Matka Boska podczas wojny trzydziestoletniej uchroniła szwedzkiego żołnierza od śmierci z pragnienia.
W XVIII w. w Odrach i okolicach wydobywano ołów i srebro. Już w 1774 r. otwarto tu fabrykę wełny, a od połowy XIX w. rozwinął się przemysł tekstylny. Największy zakład w okolicy o blisko stopięćdziesięcioletniej tradycji produkuje gumę.
Odry są stolicą Mikroregionu Odersko. Okrąg ma wielki i obecnie wciąż się rozwijający potencjał turystyczny.
Aby rozwijać ruch turystyczny urząd miejski oferuje centrum informacyjne, basen otwarty dla turystów przez cały rok i zakwaterowanie hotelowe w D'lnickém dom'. Obszar zabytkowego młyna wodnego Wesselsky w dzielnicy Loueky oferuje tanie zakwaterowanie dla rowerzystów. W domu rodzinnym J.G. Mendla w niedalekim Vražném-Hyneicach powstało centrum dla zwiedzających wiejskiego regionu Moravskiego Krava ska wraz z ekspozycją muzealną.
Przez cały region prowadzi wiele oznaczonych tras turystycznych. Nowa trasa rowerowa łączy morawską drogę rowerową z Niskimi Jesionikami. W lecie zapraszamy na basen, gdzie jest nowy 80 metrowy tobogan i inne atrakcje. W zimie jest to idealny teren na narty biegowe. Miłośnicy narciarstwa zjazdowego mogą skorzystać z sportowego ośrodka w HEIparku w Tošovicach. W ośrodku jest otwarta cały rok trasa bobslejowa i wiele innych atrakcji.
Odersko może się pochwalić piękną przyrodą. Aby zachować przyrodnicze dziedzictwo ta część Niskich Jesioników została uznana za park przyrodniczy Oderskie Wierchy (Oderské vrchy). Bogate lasy z wieloma ciekawostkami przyrodniczymi oferują przez cały rok możliwość spacerów, a w jesieni stają się rajem dla grzybiarzy. Oderskie stawy są uznane za rezerwat przyrody, naookoło którego biegnie edukacyjna Srebrna Ścieżka.
Sportowy ośrodek HEIpark
www.heipark.cz
Na pogórzu Oderskich Wierchów, w małej miejscowości Tošovice obok miasta Odry, znajduje się sportowy ośrodek HEIpark, który oferuje gościom odpoczynek, relaks, zabawę i adrenalinę. Przez cały rok przyjmuje rodziny z dziećmi, pojedyncze osoby i grupy. W zimie ośrodek oferuje trzy sztuczne zjeżdżalnie, dwie dziecięce zjeżdżalnie, snowpark (sztuczne skocznie i przeszkody), skocznia do BigAir Bagu (nadmuchiwana poduszka) oraz snowtubing (jazda nadmuchiwanym korytarzem w śniegu).
W lecie dla gości przygotowane zostały takie atrakcje jak centrum linowe, trampolina bungy, trampoliny dziecięce, "Rodeo Byk" i trasa four-crossowa (jedna z najnowszych dyscyplin rowerowych).
Przez cały rok działa też letni tor bobslejowy Alpine Coaster o długości 1264 m (wyciąg 300 m, trasa 964 m) i 12-metrowe zjeżdzalnie, nie tylko dla dzieci. Najbliższe plany atrakcji, które będą oferowane gościom ośrodka to dokończenie ścianki wspinaczkowej i przygotowanie sztucznego zbiornika dla niedoświadczonych pływaków.
Atrakcyjność ośrodka podnosi przytulna restauracja HEIkalka, która jest do dyspozycji gości codziennie. Istnieje możliwość zorganizowania zamkniętych imprez, podczas których goście docenią spokój okolicy a także przyjemną obsługę i doskonałą kuchnię.