Region Lasská Brána Beskid

W północno-wschodniej części Czech, w pogórzu Beskidów leży urozmaicony teren, gdzie leżą miasta: Kopivnice z prawdziwym skarbem motoryzacji - marką Tatra, Štramberk uważany za morawskie Betlejem, Pibor Zygmunta Freuda, który jest jednym z najstarszych miast północno-wschodnich Moraw oraz związane z muzyką Hukvaldy.

CENTRA INFORMACYJNE

Miejskie Centrum Informacyjne Kopivnice

Obránc miru 368, 742 21 Kopivnice

tel.: + 420 556 821 600, +420 737 207 294

fax: + 420 556 821 488

e-mail: ic@kdk.cz

www.koprivnice.cz

Miejskie Centrum Informacyjne Štramberk

Zaulie~ 456, 742 66 Štramberk

tel.: +420 556 812 085

fax: +420 556 812 085

e-mail: mic@stramberk.cz

www.stramberk.cz

Miejskie Centrum Informacyjne Pibor

Nám'sti Sigmunda Freuda 19

742 58 P ~bor

tel.: +420 556 455 442

fax: +420 556 455 444

e-mail: mic@pribor-mesto.cz

www.pribor-mesto.cz

Centrum Informacyjne Hukvaldy

Hukvaldy 40, 739 46

tel.: +420 558 699 221

fax: +420 558 699 221

e-mail: infocentrum@ihukvaldy.cz

www.hukvaldy.eu

Więcej informacji na www.lasska-brana.cz

Region Lašská brána (Brama Lašská) może się pochwalić wyjątkową kombinacją atrakcji.

Odwiedźcie nas, a poznacie to, czego jeszcze nie znacie: malownicze zakątki lasu, ruiny zamków, magię cudownych widoków, dostojność zabytkowych budowli i historie sławnych postaci.

Lašská brána oferuje niewyczerpane możliwości wypoczynku. Jeśli z nich skorzystacie, odnowicie swoje siły a jednocześnie poznacie lokalną kulturę i historyczne dziedzictwo. Z aktywnego wypoczynku możecie skorzystać jeżdżąc na rowerze, konno, latając na paraglide'ach, wspinając się po skałach, jeżdżąc na nartach lub na saniach ciągniętych przez psie zaprzęgi.

Co m.in. oferuje region Lašská brána:

Szeroka oferta usług i atrakcji dla wszystkich

Unikalne samochody marki Tatra

Miejskie rezerwaty zabytków

Jaskinia Šipka - słynne miejsce odnalezienia "dziecka neandertalskiego"

Miejsce urodzenie założyciela nurtu psychoanalizy, znanego na całym świecie Zygmunta Freuda

Zamek i zwierzyniec w Hukvaldzie - miejsce, które inspirowało kompozytora Leoša Janáeka

Prehistoryczna podróż ze Zdeokem Burianem

Štramberk - "morawskie Betlejem"

Można poznać korzenie rodzinne olimpijczyka stulecia, najsłynniejszego sportowca Czechosłowacji Emila Zátopka

Piękne widoki na malowniczą krainę, które można podziwiać bez zbytniego wysiłku

Aktywny wypoczynek i przepiękna przyroda Podbeskidzia

Można spróbować kulinarnych specjalności zwanych"stramberskie uszy"

Można spróbować miejscowego piwa

Kop ivnice (Koprzywnice)

Muzeum Techniki Tatry - Wystawa samochodów osobowych, wojskowych, sportowych, wyścigowych, trofeów z międzynarodowych zawodów. Wędrówka od początków produkcji środków transportu na terenach Austro-Węgier aż do produkcji dzisiejszej. W budynku znajduje się także wystawa dotycząca olimpijczyka Emila Zatopka i jego żony Dany.

Muzeum Laszskie (w willi Szustali) - Pod jednym dachem zgromadzono dwie słynne wystawy. Jedna poświęcona jest koprzywnickiej majolice, ceramice i kaflowym piecom, produkowanym w tutejszej fabryce od 150 lat. Druga dotyczy bogatej spuścizny malarza i ilustratora Zdeoka Buriana pochodzącego z Koprzywnicy. Obok przedstawieni są i inni słynni mieszkańcy miasta.

Muzeum Fojtstv~ - Najstarszy budynek w mieście. Miesjce urodzenia Ignacego Szustali założyciela fabryki pojazdów, z której powstały zakłady Tatra. Kilka powozów jest wystawionych w oryginalnej stodole przy muzeum. W samym budynku ekspozycja dotycząca historii miast i okolic.

Wieża widokowa na Białej Górze - Wieża widokowa wyrosła na wysokość czterdziestu trzech metrów na granicy miast Kop ivnice i Štramberk. Jej kształt przypomina symbol struktury DNA, tzw. spiralę życia. Można z niej podziwiać malownicze widoki Beskidów i Jesioników.

Ruiny zamku Šostýna - Zamek został wybudowany przez pana feudalnego Jind icha z Hückeswagenu w latach 1280-1290. Wkrótce po 1420 r. został zdobyty i kolejnego remontu już się nie doczekał. Wiele lat później (1813-1844), gdy właścicielem był ród Rašków, zamek został rozebrany i użyty do budowy zakładów produkujących artykuły gliniane. Wykopaliska z Šostýna są w Muzeum Fojtstv~.

P ~bor (Miejski rezerwat zabytków)

Rynek Zygmunta Freuda, domy mieszczańskie na rynku, rzeźby Panny Marii - rynek ma kwadratowy kształt o długości boków ok. 90 m. Na środku znajdują rzeźby Panny Marii z Jezusem oraz statuy św. Rocha i Floriana. Fontanna stała tu już w II poł. XVI w., rzeźby są młodsze (1899 r). Po trzech stronach rynku są arkady, były też na czwartej stronie, ale w XIX w. je zabudowano. Ratusz stoi tu dopiero od 1938 r.

Muzeum i izba pamięci Zygmunta Freuda i muzeum regionalne jest w dawnym gimnazjum pijarów. Obok stoi kościół św. Walentyna z renesansową wieżą z 1596 r. Pierwotny drewniany kościół został przebudowany w stylu barokowym w latach 1760-66.

Dom rodzinny Zygmunta Freuda - P ~bor jest miejscem urodzenia założyciela nurtu psychoanalizy Zygmunta Freuda. W jego domu rodzinnym znajduje się ekspozycja, która przedstawia światowej sławy lekarza i naukowca jako miłośnika humoru, kolekcjonera żartów i autora wielu inspirujących opinii.

Kościół farny Narodzenia Panny Marii - Dominanta miasta z wieżą o wysokości 54 m. Kościół wybudowany w XIII w. Nawa i prezbiterium są stylu gotyckim, dwie kaplice renesansowe.

Gimnazjum Masaryka - Fasada gimnazjum jest ozdobiona rzeźbami Františka prky, przedstawiającymi chemię, architekturę, inżynierię budowlaną i mechaniczną. Przed budynkiem gimnazjum stoi pomnik T. G. Masaryka, który wielokrotnie odwiedzał miasto.

Kaplica Sarkanderka - znajduje się przy drodze z P ~bora do Skotnicy. Została zbudowana w 1866 r. nad źródełkiem, które wedle legendy wykopał sam Jan Sarkander, a jej woda była uważana za cudowną.

Štramberk (Miejski rezerwat zabytków)

Zamek Štramberk - Ruiny zamku, którego pochodzenie nie jest znane. W latach 1901-1903 wieża Tr ba w kształcie walca (wysokość 40 m) została pokryta dachem i dostosowana do pełnienia funkcji widokowych.

Jeskyn' Šipka - leży na północnym stoku wzgórza Kotoue. 26 sierpnia 1880 K. J. Maška odnalazł tu ułamek dolnej szczęki dziecka neandertalczyka - tzw. "Szczęka z Šipki".

Muzeum Zdeoka Buriana - Stary targ przy dolnej bramie to jeden z najstarszych budynków miasta. Znajduje się tu muzeum Zdeoka Buriana, światowej sławy malarza, który część życia spędził w Štramberku. W budowie jest siedziba miejskiego centrum informacji.

Ogród botaniczny i arboretum - ogród botaniczny mieści się w południowej części dawnego wapiennego kamieniołomu (Doln~ Kamenárka) i jego okolicach. Główną część ekspozycji kamiennego ogrodu tworzą społeczeństwa miejscowych roślin typowe dla ciepłych wapiennych zboczy. Ciekawy jest kamienny labirynt i nowo odkryta przepastna jaskinia. Szlaki górskie są często odwiedzane.

Muzeum Novojie~nska - Umieszczone w późno-barokowym domu pod nr 31. Można tu podziwiać zbiory paleontologiczne, m.in. skamieliny z Kotoue, archeologiczne znaleziska z jaskini Šipki, brązowe bogactwa grodziska kotouczskiego i część botaniczną. Pierwsze piętro poświęcone zostało historii zamku i miasta Štramberk i zbiorom etnograficznym.

Galeria Jarooka - Wystawa obrazów secesyjnego malarza Bohum~ra Jarooka, wielkiego miłośnika miasta Štramberk (Rynek, nr 7).

Muzeum starych druków i ludowej ceramiki - Ekspozycja poświęcona rozwojowi kultury pisemnej i piśmiennictwa od XV do XIX w. Dzieła fajansowe z epoki XVII -XIX w. (Rynek, nr 40).

Panoptikum - Wystawa figur znanych postaci ze Štramberka (Rynek, nr 40).

Pern~kovka - Replika oryginalnego domu oszalowanego zwanego "Piernikowa Chałupka". Znajduje się w niej ekspozycja tradycyjnych wyrobów cukierniczych (na skrzyżowaniu ulicy Jarookovej i Kopca).

Hukvaldy

Zamek Hukvaldy i zwierzyniec - Ruiny jednego z największych zamków na Morawach, którego początki sięgają połowy XIII w. Tworzy dominantę wsi wspólnie z sąsiadującym zwierzyńcem, gdzie żyją stada muflonów. Od 1962 r. znajaduje się tu brązowy odlew Liska Chytruska, dla upamiętnienia bohatera opery Leoša Janáeka. Lisek ma złoty ogon, który zwiedzający mogą dotknąć i pomyśleć życzenie.

Dom pamiątkowy Leoša Janáeka - W roku 1921 dom nr 79 Leoš Janáeek odkupił od swojego szwagra. W 2006 został uznany za zabytek kultury jako główna zachowana pozostałość po światowej sławy kompozytorze w jego rodzinnej miejscowości. Zwiedzający mogą podziwiać oryginalne wnętrze pracowni artysty, sypialnię i naukową ekspozycję dotyczącą związków kompozytora z krajem rodzinnym.

Dom rodzinny Leoša Janáeka - budynek dawnej szkoły, w której jako dziewiąte dziecko z trzynastu w rodzinie nauczyciela Jiri'ego Janáeka i jego żony Amalii, urodził się kompozytor. Zdobi go brązowa tablica pamiątkowa z płaskorzeźbą Janáeka. Dziś znajduje się Izba Pamiatkowa Leoša Janáeka i centrum informacyjne.

Ścieżki naukowe

Lašská ścieżka naukowa - Ścieżka prowadzi przez najbardziej atrakcyjne miejsca Koprzywnic, okolic i Stramberku. Część koprzywnicka jest długa na 17 km, stramberska na 6 km.

Ścieżka naukowa Borovecké rybn~ky (Borowiecke Stawy) - około 2 km za P ~borem znajdują się dwa mniejsze stawy, ożywione przeróżnymi gatunkami roślin i zwierząt. Są otoczone naukową ścieżką.

Ścieżka naukowa "Hradn~ vrch" (Zamkowy Szczyt) prowadzi przez część hukwaldzkiego zwierzyńca, istnieje trasa, która prowadzi z Podzamcza aż do samotnych ruin i z powrotem. Ścieżka naukowa "Janáek v chodn~eek" (Szlak Janackovy) prowadzi z hukwaldzkiego Podzamcza obok zwierzyńca do Kozlovic, wznosi się do Baeovego potoka na Podvrš~. Tam znajdują się tzw. Mysl~kovské Lurdy - sztuczna jaskinia z rzeźbą Panny Marii Lurdzkej i postaci Bernadetty. Dalej wiedzie na Kubánkov, gdzie się kończy (całkowita długość 8,5 km).

Ścieżka naukowa "H rky" łączy się z ścieżką "Janáek v chodn~eek". Z Kubánkova dalej toczy się niebieskim szlakiem aż do zapory Olešná i ma długość 12,5 km.

Trasy rowerowe (MTB)/ trasy dla narciarzy biegowych

(w kształcie okręgów)

Trasa /okrąg "Eervený kámen" (Czerwony Kamień) - mniej wymagająca trasa. Tylko w trzech miejscach trzeba pokonać wzniesienie o nachyleniu 12-14 %. Całkowita długość trasy 6,5 km różnica wysokości 112 m.

Trasa/okrąg "Holý vrch" (Łysa Góra) - Najbardziej wymagająca wysokościowo trasa z długim wznoszeniem na końcu o nachyleniu 12-14 %. Całkowita długość 5 km, różnica wysokości 163 m. Rekomendowany początek trasy od prawej strony.

Trasa/okrąg Okruh "P~skovna (Piaskownica) - wymaga dobrej kondycji. W obu kierunkach trzeba pokonać 500-metrowy kawałek o nachyleniu 11-12 %, przeważająca część z różnicą wysokości 67 m. Długość trasy 2,4 km.

Punktem startowym wszystkich tras jest Jan~kovo sedlo, które leży w dolinie pomiędzy Łysą Górą, Piaskownicą i Czerwonym Kamieniem (wejście od basenu w Koprzywnicy). Trasy "Czerwony Kamień " i "Piaskownica" w zimie używane jako trasy dla narciarzy biegowych (całkowita długość 6,8 km).