To gmina Eierny Balog z bogatą, ponad 400-letnią historią, kulturą i tradycjami należąca do największych wsi na Słowacji.
Z historią gminy związana jest historia unikalnej atrakcji turystycznej, kolejki wąskotorowej Eiernohronská železnica, która używana była do transportu drewna. Leśny Skansen utworzony został przez państwowe przedsiębiorstwo Słowackie Lasy. Tę współpracę aktywnie wspiera stowarzyszenie VYDRA.
VYDRA (VIDiecka Rozvojová Aktivita ) jest organizacją obywatelską skupiającą młodych ludzi z całej Słowacji. Działa od 1997 r. w miejscowości Eierny Balog w wiejskim mikroregionie Cierny Hron. Jest kontynuacją 15-letniej walki o zachowanie zabytkowej kolejki Eiernohronská železnica(EHŽ).
Celem naszej organizacji jest ochrona tradycji, wartości kulturowych i naturalnych, wsparcie zrównoważonego rozwoju wiejskiego mikroregionu Eierny Hron. Chcemy ochraniać i rekonstruować kulturalne i techniczne zabytki oraz chronić kulturowe dziedzictwo. Organizujemy obozy, seminaria, warsztaty, realizujemy programy kulturalne i edukacyjne. Promujemy zdrowy tryb życia.
Vydra prowadzi punkty informacji turystycznej na stacji wąskotorowej kolei Eiernohronskej w Ciernym Balogu oraz na terenie leśnego skansenu w dolinie Vydra. Istnieje tam możliwość wynajęcia przewodnika, zamówienia niedrogiego noclegu oraz kupna pamiątek.
VYDRA (VIDiecka Rozvojová Aktivita)
Kolejka Eiernohronská (Eiernohronská železnica)
Historia kolejki Eiernohronskiej zaczęła się w 1908 r. kiedy wybudowano pierwszą cześć trasy od Hronca do Eiernego Baloga, o szer. torów 760 mm. Rok później rozpoczęto regularne kursy. Kolejne odcinki prowadzące do większości dolin rzeki Hron były wybudowane później. Całkowita długość osiągnęła 131,98 km. Władze planowały zniszczyć kolejkę, przetrwała dzięki entuzjazmowi i odwadze tych, którzy sprzeciwili się absurdalnym biurokratycznym decyzjom i rozpoczęli długą batalię o zachowanie kolejki. Od 1983 r. odbywają się tutaj obozy ochotników "Strom Života" (Drzewo Życia) i pozostałe 17 km trasy zostało wpisane na Słowacką Listę Dziedzictwa Kulturowego.
Kolej Ciernohronska jest atrakcją turystyczną. Działa na trasie Chvatimech - Eierny Balog - Vydrovo Skanzen codziennie w okresie od 1 maja do 15 września, zgodnie z rozkładem jazdy.
Leśny skansen (Lesn~cky skanzen)
Żywe muzeum , które opowiada o lesie i pracy leśników. Założone w 2002 r. w dolinie Vydrovo w Eiernym Balogu. Muzeum tworzy 3,3-kilometrowa ścieżka z 64 przystankami opisującymi historię i funkcje lasu oraz pracę, tych, którzy las chronią i się nim opiekują. Każdy przystanek zawiera także informacje po angielsku. Miejsce atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Oprócz funkcji edukacyjnej jest miejscem relaksu i zabawy. Częścią muzeum jest kolejka Eiernohronská, która zabiera gości do wejścia.
Leśny skansen jest unikalny w swoim rodzaju w Europie. Można dostać się do niego pieszo, samochodem lub koleją. Jest udostępniany turystom od 1 maja do 30 września. Wstęp dla dzieci kosztuje 20 SKK, a dla dorosłych 30 SKK.
Odwiedźcie miejsce, gdzie czas się nie liczy, gdzie człowiek jest tylko gościem i może oglądać pozostałości rosnącego przez stulecia lasu. Naturalny Rezerwat Przyrody - Las Dobroe został ustanowiony w 1913 r. i jest jednym z najstarszych obszarów chronionych na Słowacji. Ma chronić pozostałości pierwotnego lasu, które przetrwały w niezmienionej formie. Większa część lasów została zniszczona w okresie rozwoju przemysłu górniczego (XVI i XVII w.). Zalesianie rozpoczęto w XVIII w. Niestety podczas zalesiania nie wzięto pod uwagę oryginalnego składu gatunków drzew i dlatego dziś dominuje tu świerk, który nie jest odporny na wiatr, śnieg i szkodniki.
W lesie można zaobserwować wszystkie stadia rozwoju od wzrostu, przez dojrzałość aż do starości i degeneracji, które zazębiają się i nadają lasowi charakterystyczny wygląd dziewiczego lasu. Pełny cykl rozwoju lasu trwa 400 lat. Główne gatunki drzew w lesie to jodła (może osiągnąć wiek 450 lat), świerk (350 lat) i buk (250 lat).
Las jest położony na wys. 700-1000 m n.p.m, na pow. 100 ha na północno-zachodnich zboczach doliny Brotovo. Panuje tu klimat zimy (średnie temperatury 5,4 - 6,5 °C) i wilgotny (średni opad 760-920 mm). Występują tu także cenne gatunki zwierząt, jak jeleń, niedźwiedź, ryś, kuna leśna i wiele gatunków ptaków (np. sowa o wys. 10 cm). W 1964 wichura złamała słynną "jodłę z Dobroć" - jedno największych drzew w Europie, w wieku ok. 450-500 lat, o średnicu pienia 193 cm, wysokości 56 m i ciężarze 38 ton. Najwyższym drzewem lasu była 58-metrowa jodła, która uschła w 1984 r.
Las Dobroe został nagrodzony Europejskim Dyplomem w 1998 r., który zaświadcza o ważnej roli, jakie ten obszar pełni dla Europy.
Ważne !
Las Dobroe jest całkowicie zamknięty dla zwiedzających. Wejście tylko w czasie specjalnych wycieczek z przewodnikiem z Urzędu Leśnego Eierny Balog lub Państwowego Słowackiego Urzędu Ochrony Przyrody. Wycieczki z przewodnikiem trasą przy granicy lasu oferuje również stowarzyszenie VYDRA.
Cennik usług przewodnickich Grupa 1-7 os -> 700 Sk / grupa
Grupa 8-14 os -> 100 Sk / osoba
Grupa 15-45 os -> 1500 Sk / grupa