Weekend w Campanii

Jeśli tego lata wybierasz się do Neapolu lub na Capri, koniecznie odwiedź również Campanię. Ten ogromny górski region położony wzdłuż Morza Tyrreńskiego, chlubi się mało znanymi skarbami. Należą do nich przede wszystkim wybrzeże Amalfi, osadzone na klifie maleńkie miasto Ravello, czy ukryty w ogromnym parku przyrodniczym Cilento klasztor zakonu kartuzów.

Campania składa się z czterech prowincji: Avellino, Benevento, Caserta, Neapol oraz Salerno. Rozciągają się od przybrzeżnych równin wokół Wezuwiusza, po dzikie góry w głębi lądu. Region ten, to o wiele więcej niż słynne tereny archeologiczne w Pompejach i Herculanum, czy wyspy Capri i Ischia.

Campania skolonizowana przez Greków i Etrusków w VIII w. p.n.e. przez wieki rozwijała wyjątkowo wyrafinowany styl życia, którego olśniewającym, choć efemerycznym symbolem były Pompeje. Zwyczaje starożytnych Greków i Rzymian w dużej części przetrwały do dziś, szczególnie w sztuce kulinarnej oraz w sposobie uprawy winorośli.

Dzień pierwszy: Caserta i Salerno

CASERTA: Wersal Włoch

Caserta leży zaledwie 29 km na północny-zachód od Neapolu. Oprócz średniowiecznego miasta, nad którym górują ruiny zamku z IX w., Caserta znana jest przede wszystkim dzięki Pałacowi Królewskiemu (nazywanemu "Wersalem Włoch") zbudowanemu w 1751 roku przez architekta Luigiego Vanvitelliego dla króla Neapolu, Karola III Burbona.

Miejsce to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. Jest tam pałac, teatr, wspaniały park, olbrzymi akwedukt przecinający 5 gór i 3 doliny na odcinku 40km oraz pawilony myśliwskie i kompleks przemysłowy do produkcji jedwabiu.

Pałac królewski w miejscowości Caserta stanowił w XVIII w. zalążek małej republiki, w której plebs i arystokracja żyli razem w pełnej harmonii.'

Azienda vitivinicola Terre del Principe, ukryta wśród zielonych wsi, podobnych do wsi toskańskich, produkuje cudownie aromatyczne wina. Dzięki zawziętemu uporowi, Manuela i Giuseppe Piancastelli zdołali uzyskać z 11 hektarów winnic rzadkie i wysoce specyficzne nektary, cieszące się szacunkiem w całych Włoszech (od 7 euro za butelkę)

Terre del Principe (zwiedzanie i degustacja po wcześniejszym umówieniu), Via S.P. SS Giovanni e Paolo, 30 81010 Castel Campagnano (CE), Tel. / fax: +39 0823 867126, www.terredelprincipe.com

Dzień drugi: wybrzeże Amalfi

Nawet cały dzień może zająć podziwianie krajobrazów klifów, wąwozów i mostów wiszących, dzięki którym wybrzeże Amalfi zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco w 1997 roku.

Degustacja win w Furore

W Furore mieszka wyjątkowa plantatorka winorośli Marisa Cuomo, której białe wina dwa lata z rzędu zostały wybrane najlepszymi winami we Włoszech. To nie lada osiągnięcie dla wina z południa, jako że najbardziej uznane białe wina pochodzą zwykle z Piedmontu, lub Wenecji. Najstarsze winorośle Marisy mają sto lat. Ich niezwykłość polega również na tym, iż ich korzenie przechodzą pod drogą miasteczka, a pnie poziomo przechodzą przez ścianę wybudowaną pod tą drogą. Wszystkie winorośle uprawiane są na terasach 450 do 600m n.p.m., dzięki czemu grona korzystają z wiatru i świeżego powietrza.

Wina Marisy Cuomo, produkowane z mieszanki tradycyjnych szczepów winorośli - Falanghina i Biancolella, są świeże, zmysłowe o złożonym aromacie charakterystycznym wyłącznie dla białych win Morza Śródziemnego. Niestety nie eksportuje się ich, dlatego aby ich spróbować, należy przyjechać do Campanii.

Piękne Amalfi

Wróćmy z Furore do Amalfi. To niewielkie miasteczko, którego białe domy osadzone są na zboczach małej doliny, zwrócone jest ku głębokiemu błękitowi morza. Jest ono szczególnie doceniane przez wczasowiczów i linie organizujące rejsy wycieczkowe, które w okresie letnim zarzucające nieopodal kotwicę. Obowiązkowym punktem zwiedzania powinien być spacer po historycznym centrum handlu, niedaleko Piazza Duomo oraz przechadzka wąskimi uliczkami, pod sklepionymi przejściami prowadzącymi do niewielkich placów zdobionych fontannami. Wszystko to przypomina, że plan miasta był inspirowany modelem arabskim. Duomo di S. Andrea, ufundowana w IX w. pozostaje pod oczywistym wpływem Orientu.

Oto Ravello, smak raju

Podróżując w górę przez 6,5km, dotrzemy do Ravallo, wyjątkowego celu podróży. To małe średniowieczne miasto z 2544 mieszkańcami, które zdaje się unosić między niebem a morzem, jest absolutnie wyjątkowym miejscem. Droga z Amalfi rozpoczyna się ostrym zakrętem pod górę wzdłuż wąskiej Valle del Dragone obsianej winnicami i gajami oliwnymi. Od progu Ravello pokazuje nam, jak mógłby wyglądać raj, podobnie jak czyni to gotycka Villa Rufolo (XIII w.) wspomniana przez Boccaccia w "Dekameronie". Zatrzymywali się tu arystokraci z całych Włoch, kilku papieży, jak również Wagner, który w roku 1880 odnalazł tu natchnienie do ukończenia opery Parsifal.

Kwieciste ogrody miasteczka oraz barokowe terasy tworzą szeroką panoramę nad całym wybrzeżem i Zatoką Salerno. Każdego lata w Villa Rufolo odbywa się znany w całych Włoszech festiwal muzyki klasycznej, podczas którego muzycy grają wieczorami na świeżym powietrzu.

Zbudowana w XIX w. Villa Cimbrone oraz jest ogrody i terasy zdobione marmurowymi popiersiami są kolejnym klejnotem Ravello. Przy odrobinie szczęścia znajdziesz wolny pokój w jednym z dwóch hoteli w mieście, Best Western Hotel Marmorata, lub Hotel Graal.

Jeśli masz jeszcze jeden dzień

Kierunek - w głąb regionu!

Klasztor zakonu kartuzów w Paduli

Znajdujący się 80km na południowy-wschód od Eboli klasztor zakonu kartuzów w Paduli jest największym zespołem architektonicznym południowych Włoch. Aby do niego dotrzeć należy przejechać przez ogromny park przyrodniczy Cilento, zajmujący górzysty teren prawie całkowicie opustoszały (z wyjątkiem kilku wysoko osadzonych wsi, takich jak Castel Civita, gdzie rodzina Madaio posiada piwnicę, w której dojrzewają wina), który w roku 1997 stał się rezerwatem biosfery Unesco. Początkowo park ten był ulubionym terenem łowieckim króla Neapolu. Jako że nie ma tu właściwie żadnych znaków drogowych, niezbędny jest system nawigacyjny. Założony w roku 1306 klasztor zakonu kartuzów w Paduli jest jednym z 19 domów kartuzów na całym świecie. Budowa tego ukrytego w dolinie kolosalnego budynku zajęła kilka stuleci. Oprócz przepięknego cedrowego portalu z XIV w. prowadzącego do kościoła, architektura klasztoru to czysty barok. Ogromny krużganek, potężne XVIII-wieczne schody zaprojektowane przez Vanvitelliego, gigantyczne kuchnie oraz francuskie ogrody sprawiają wrażenie przepychu.

Gdzie można zjeść

W Salerno

Pizzeria Vicolo delle Neve, Vicolo della Neve, 24, 84100 SALERNO, 39 089 225705, www.vicolodellaneve.it, 20 euro za posiłek.

W tym miejscu nie ma menu, ponieważ potrawy są codziennie takie same i przygotowuje się je w tym samym piecu palonym drewnem. Wśród potraw znajduje się suszony dorsz, nadziewane bakłażany, pasta z fasolą, kiełbasa z brokułami... Prosta, domowa kuchnia, która zachwyca stałą klientelę. Pierwszy fast food - pizza, został wynaleziony w Neapolu w XVIII w. i do tej pory to właśnie tam można dostać najlepsze pizze na świecie.

W Amalfi

La Caravella, Via Matteo Camera, 12 84011 Amalfi (SA), Tel. / fax: +39 089 871029, www.ristorantelacaravella.it, Menu z degustacją win od 58 euro.

Amalfi chlubi się jedną z pierwszych restauracji południowych Włoch, które otrzymały gwiazdkę Michelin. Założona została w 1959 roku. Znajduje się w dawnej rezydencji księcia Amalfi. Na całym świecie znana jest z wybornej kuchni opartej na owocach morza. Antonio Dipino, szef restauracji, za punkt honoru uważa wykorzystywanie wyłącznie produktów oryginalnie powstałych w Campanii: oczywiście ryb i owoców morza, ale również serów, oliwy z oliwek, owoców i warzyw (które każdego dnia dostarcza 86-letni ogrodnik!). Kuchnia Antonia Dipiny jest peanem na cześć Morza Śródziemnego. Dziewiczość i pozorna prostota jego stylu kontrastuje z wyszukaną kuchnią, która zdominowała współczesną scenę światowej gastronomii.

Noclegi

W Salerno

Hotel Cetus, Strada Statale 163 84010 Cetara - Salerno, Tel: +39 089 261388, www.hotelcetus.com, Od 70 euro/noc.

Znajdujący się w miejscowości Cetara, 8km na zachód od Salerno, Hotel Cetus wychodzi bezpośrednio na morze. Świetna lokalizacji pozwoli odkrywać piękno wybrzeża Amalfi.

Budynek jest nowoczesny. Każdy z 40 przestrzennych pokoi ma taras z widokiem na morze, na przeciwko Zatoki Salerno.