Majówka w górach

Do Żywca można zazwyczaj przyciąga jedno z trzech haseł: browar, papież albo Beskidy. Cokolwiek nas tam sprowadziło - warto spędzić tu kilka przyjemnych dni.

Żywiec to nie tylko górskie wędrówki. Te oczywiście kuszą ze względu na trzy świetne trasy górskie, dwie nizinne i bliskość gór słowackich. Żywiec jest bardzo popularną bazą wypadową dla wielbicieli takich wycieczek. Żywiec Żywiec  orzel1956

Przyciąga dużą ilością hoteli, moteli i kempingów i bliskością wody - leży nad Jeziorem Żywieckim. Tak wiec jeśli ktoś zmęczy się łażeniem po wzniesieniach, to zawsze może pozażywać sportów wodnych. Dodatkową atrakcją przyrodniczą jest park krajobrazowy.Spacerując po górach trudno nie zachwycać się widokami.

ŻywiecŻywiec orzel1956

Idealną wersja weekendową jest spędzenie pierwszego dnia na jednym ze szlaków - polecamy ten w kierunku Browaru, przez Grójec (612 m.n.p.m). Nie jest bardzo forsujący - w sam raz na wyprawę bez większego przygotowania. Bardziej leniwym spodoba się przejażdżka kolejką linową na Żar (761 m.n.p.m.). Korzystają z niej również amatorzy paralotni i szybowców. Pozostali chętniej podziwiają widok na Jezioro Międzybrodzkie i Beskid Mały. Drugi dzień warto spędzić na zwiedzaniu Żywca.

ŻywiecŻywiec Fot. AG

Tu do punktów obowiązkowych należy gotycki kościół św.Krzyża i klasycystyczny zamek Habsburgów. Część dnia koniecznie zarezerwuj na smakowanie regionalnych specjałów. To może być jedna z niewielu okazji do spróbowania prawdziwej kwaśnicy - np. w Restauracji Staropolskiej. Ciekawe może być zwiedzanie Muzeum Browaru Żywiec połączone oczywiście z degustacją piwa.

ŻywiecŻywiec orzel1956 Miłośnikom etnografii z pewnością wyda się interesujący specyficzny folklor ziemi żywieckiej, z którym bliżej można zapoznać się na przełomie lipca i sierpnia podczas największego i najstarszego polskiego festiwalu folklorystycznego - festiwalu Folkloru Ziem Górskich - oraz w czasie Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych.

Autor: Maria Gołoś ZDJĘCIA: użytkownik orzel1956

Znasz ciekawe miejsca, lubisz podróżować? Napisz do nas: bermudy@g.pl

ZOBACZ TEŻ: PUSTYNIA BŁĘDOWSKA

BORY TUCHOLSKIE

Więcej o: