Pola Lawendy na Warmii
Pole lawendy pod Nowym Kawkowem dodaje tej części Warmii odrobiny prowansalskiego uroku. Mimo że ta roślina uwielbia klimat śródziemnomorski, nieodłącznym elementem warmińskiego krajobrazu okolic Olsztyna stała się w 2001 roku. Najlepiej podziwiać ją w miesiącach letnich, kiedy odcienie fioletu zalewają całą plantację. Majówka idealnie nadaje się na chwilę relaksu w położonej przy plantacji przytulnej agroturystyce Lawendowe Pole.
Nowe Kawkowo - Gospodarstwo agroturystyczne "Lawendowe Pole" / Fot. Tomasz Waszczuk / AG
Zamek w Bodzentynie
Ten XIV-wieczny zamek przetrwał do naszych czasów w bardzo kiepskim stanie. Pozostały po nim tylko ruiny. XV i XVI wiek w historii zamku był okresem bujnego rozkwitu, na krótko przed bitwą pod Grunwaldem przebywał w nim sam Władysław Jagiełło. Znaczenie budowli zaczęło maleć w XVIII stuleciu, kiedy została przekształcona w spichlerz i szpital wojskowy.
Zamek w Bodzentynie / shutterstock
Wzgórze Gosań
Wzgórze nad Morzem Bałtyckim, jest najwyższym wzniesieniem na całym polskim wybrzeżu - ma 93,5 m n.p.m. Na Gosaniu znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się niesamowity widok na morze i klify. Gosań leży w granicach Wolińskiego Parku Narodowego niedaleko głównej drogi do Międzyzdrojów.
Wzgórze Gosań / Fot. Artur Kubasik / Agencja Gazeta
Polski Spisz
Polski Spisz stanowi niewielki fragment większej krainy etnograficznej zwanej po prostu Spiszem. Te wciśnięte między Dunajec, Białkę i Pieniny Spiskie tereny zamieszkuje mała grupa górali zwanych Spiszakami. Zdecydowana większość z nich mieszka po stronie słowackiej, lecz na terytorium Polski można zobaczyć kilka ciekawych miejsc związanych z tą kulturą m.in. w Jurgowie (spichrze i kościół) i Kacwinie (spichrze).
Polski Spisz - szałasy pasterskie w Jurgowie / Fot. Lukasz Zandecki / AG
Zamek Oporowskich
Zamek Oporowskich pod Kutnem to wzniesiona w stylu gotyckim budowla z XV wieku. W niektórych miejscach nadal nosi ślady wielokrotnych remontów, ma m.in. klasycystyczne sztukaterie i neogotycką bramę. Zamek jest mały i malowniczo położony - leży na otoczonej fosą wyspie, a wokół niego rozciąga się park krajobrazowy. W środku mieści muzeum (czynne codziennie od 10.00 do 16.00) z wystawą przedmiotów z czasów szlacheckich.
Zamki w Polsce. Zamek w Oporowie / shutterstock
Rezerwat przyrody Jaskinia Niedźwiedzia
Rezerwat geologiczny w Masywie Śnieżnika, chroni Jaskinię Niedźwiedzią i zlokalizowane w jej otoczeniu zjawiska krasowe. Rezerwat jest częścią Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, który swoimi granicami obejmuje najciekawsze partie masywu. Lokalna atrakcją są też nieczynne kamieniołomy marmuru.
Cerkiew w Białym Borze
Zjawiskowa Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Białym Borze na terenie województwo zachodniopomorskiego powstała w latach dziewięćdziesiątych. Parafia greckokatolicka istniała w mieście już sporo wcześniej, bo od końca lat pięćdziesiątych. Cerkiew w stylu starochrześcijańskich bazylik zaprojektował Jerzy Nowosielski, wybitny polski malarz i teolog prawosławny.
Rezerwat przyrody Góra Choina
Rezerwat chroni część gnejsowego wzgórza Choina, które wznosi się w paśmie Gór Wałbrzyskich. Został założony w latach pięćdziesiątych w celu ochrony rzadkich rodzajów roślin i lasu mieszanego, a także ruin piastowskiego zamku "Grodno". Od pobliskich Gór Sowich rezerwat oddziela zaporowe Jezioro Lubachowskie.
Ogród Bajek w Międzygórzu
Wypełniony drewnianymi rzeźbami Ogród Bajek leży na wysokości ok. 700 metrów n.p.m. na zboczach Lesieńca. Zgromadzone w nim figury przedstawiają m.in. różne postaci z baśni np. Koziołka Matołka i Krecika. Ostatnio do zacnego grona bajkowych bohaterów dołączyli Shrek i Fiona. Ogród powstał w latach 20. XX wieku z inicjatywy Izydora Kristiena, botanika i leśnika. Dojście do niego z Międzygórza bardzo łatwym szlakiem zajmuje ok. 30 minut.
Podziemny wodospad w Złotym Stoku
To najprawdopodobniej największy podziemny wodospad w Europie. Ma około 8 metrów wysokości i zlokalizowany jest w sztolni "Czarna Górna" w dawnej kopalni złota w Złotym Stoku. To jedyne tego typu zjawisko na terytorium Polski. Wodospad jest oświetlony, co jednak zwiedzającym sztolnię turystom nijak pomaga uniknąć oblania rozbryzgującą się o skały wodą.
Kopalnia złota w Złotym Stoku / shutterstock
Park Miniatur w Inwałdzie
Koloseum, Statua Wolności, Wieża Eiffla - nie trzeba rezerwować lotu za granicę, aby zobaczyć te wszystkie atrakcje. Wystarczy wsiąść w samochód albo w pociąg i udać się do Małopolski. Od 2007 roku w Inwałdzie działa Park Miniatur "Świat Marzeń", gdzie mieszczą się repliki najsłynniejszych zabytków na świecie wykonane w skali 1:25. Na liście miniatur warto wymienić jeszcze m.in. rzymską Bazylikę św. Piotra, Wielki Mur Chiński, Partenon, egipskiego Sfinksa i piramidy oraz kilka perełek architektury na terenie Polski np. Zamek w Malborku i krakowskie Sukiennice. Koszt biletu w maju wynosi 28 zł, w tym terminie park działa od poniedziałku do piątku od 9.00 do 18.00.
Park Miniatur w Inwałdzie / fot. Adam Golec / AG
Rezerwat geologiczny Fuledzki Róg
Rezerwat Fuledzki Róg wchodzi w skład innego obszaru chronionego, a mianowicie rezerwatu Jeziora Dobskiego. Chroni on głazowisko z sześcioma tysiącami porośniętych rzadkimi roślinami głazów, które stanowią pozostałości po lodowcu. Największy z kamieni ma ponad dziewięć metrów w obwodzie i dwa metry wysokości.
Ślęża
Z wysokością 718 metrów n.p.m. Monte Silentii, czyli Ślęża stanowi najwyższy szczyt Przedgórza Sudeckiego. Góra leży zaledwie 30 kilometrów od Wrocławia, skąd łatwo dojechać do Sobótki - mieściny, z której najlepiej rozpocząć spacer na szczyt. Ze Ślężą wiąże się fascynująca historia, a mianowicie góra stanowiła niegdyś ośrodek pogańskiego kultu lokalnych plemion. Po celtyckich Bojach pozostały tutaj m.in. kamienne figury niedźwiedzi, które można spotkać w drodze na szczyt, jak i na samej górze. Ślęża jest objęta granicami rezerwatu krajobrazowo-geologicznego i historycznego.
Ślęża / shutterstock
Podziemne miasto w Głuszycy
Podziemny Kompleks Osówka w Głuszycy niedaleko Wałbrzycha stanowi jedną z najciekawszych atrakcji Gór Sowich. Tajemnicze podziemne miasto powstało w 1943 roku za sprawą Niemców, którzy do jego budowy wykorzystali więźniów z niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Osówkę tworzy sieć korytarzy, umocnień i hal, których przeznaczenie jest nieznane. Przypuszcza się, że miała tu znajdować się tajna kwatera Hitlera lub fabryki zbrojeniowe. Najciekawsze obiekty Podziemnego Miasta to długa na 50 metrów niecka zwana "Kasynem" oraz blok betonowy złożony ze zbiorników i pomieszczeń znany jako "Siłownia".
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
Tarnogórska kopalnia srebra stanowi dziś relikt przeszłości, jednak została zachowana w na tyle dobrym stanie, iż postanowiono zaadaptować ją na muzeum. 90-minutowy spacer podziemiami na głębokości ok. 40 metrów dostarcza turystom nie mniejszych wrażeń niż zwiedzanie kultowej kopalni soli w Wieliczce. Miłośnicy kopalni srebra od wielu lat starają się o wpisanie jej na listę zabytków światowego dziedzictwa UNESCO. Do tej pory udało się zwrócić na nią uwagę Ministerstwa Kultury, które na przełomie stycznia i lutego pozytywnie rozpatrzyło jej kandydaturę do zespołu zabytków UNESCO.
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach / Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Gazeta
Sejny
Jak na liczące tylko 5,5 tysiąca mieszkańców miasteczko, położone na granicy polsko-litewskiej Sejny mają naprawdę sporo do zaoferowania. Na terenie Sejn mieści się kilka świątyń w tym Biała Synagoga i niesamowita Bazylika Nawiedzenia NMP. Na terenie miasteczka zamieszkują nie tylko Polacy, jest ono prężnie działającym ośrodkiem kultury litewskiej. Obok Litwinów i Polaków w Sejnach mieszkają też Rosjanie i Białorusini. W ciągu roku odbywają się tutaj międzynarodowe festiwale kultur.
Sejny - Biała Synagoga / fot. flickr.com Emmanuel Dyan
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach
Ciężkowicki rezerwat geologiczny Skamieniałe Miasto ma powierzchnię 15 hektarów, a więc jest ponad stokrotnie mniejszy od czeskiego Skalnego Miasta. Mimo nieporównywalnych rozmiarów, w Polsce należy on do najciekawszych rezerwatów przyrody nieożywionej. Chroni potężne piaskowce o najróżniejszych kształtach, które zajmują lesiste tereny wschodniej Małopolski. Skały powstały z osadów prehistorycznego morza, choć na ich temat krąży mnóstwo miejskich legend. Jedna z nich mówi o zamienionych w kamienie chciwych mieszkańcach miasta. Między skałami prowadzą ścieżki turystyczne, których przejście zajmuje od 2 do 4 godzin.
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach / Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Gazeta
Cerkiew w Tyliczu
Chyba najpopularniejsza spośród dawnych cerkwi w Tyliczu świątynia św. św. Kosmy i Damiana pełni dziś funkcje katolickiej kaplicy cmentarnej. Budowla została wzniesiona w XVI wieku przez zamieszkujących wtedy Beskid Sądecki Łemków. Warto wejść do środka, aby zobaczyć m.in. niesamowitą polichromię z lat trzydziestych XX wieku. Weekend majowy sprzyja wycieczkom całym szlakiem zabytkowych cerkwi, których w tej części Beskidów jest przynajmniej kilkadziesiąt.
Góry Opawskie
Niewysokie pasmo Gór Opawskich stanowi najbardziej na wschód wysuniętą część Sudetów. Większa część gór leży w granicach Czech, aby powłóczyć się po nich, pozostając po stronie polskiej najlepiej udać się w kierunku Głuchołazów.
Centrum Słowian i Wikingów
Wycieczka po skansenie w Wolinie przypomina prawdziwą podróż w czasie. Na jego terenie znajdują się rekonstrukcje wczesnośredniowiecznych chat, które często zamieszkują członkowie bractw słowiańskich. Wokół głównej części muzeum prowadzi drewniana kładka, z której warto zboczyć, aby zajrzeć do środka drewnianych domów. Znajdują się w nich plecione prycze i kotły, w których przyrządzane są posiłki. Wszystko utrzymane jest w klimacie średniowiecznych czasów i wygląda naprawdę realistycznie, zwłaszcza podczas Festiwalu Słowian i Wikingów, który gromadzi turystów z Polski i Europy. Turyści mogą dotykać replik przedmiotów i brać udział w warsztatach rzemieślniczych prowadzonych przez mieszkańców skansenu.
Centrum Słowian i Wikingów podczas Festiwalu, Wolin / Fot. Łukasz Włdołowski / Agencja Gazeta