Impreza na koszt królowej

30 kwietnia Holandia zamienia się w pomarańczowe królestwo imprez. Tłumy Holendrów i turystów, tańczą, śpiewają i ... imprezują do utraty tchu.

To z radości, że królowa obchodzi urodziny. 30 kwietnia Holendrzy imprezują cały dzień. Urodziny królowej to doskonała okazja i nikomu nie przeszkadza fakt, że obecna królowa wcale nie urodziła się tego dnia. Zaczyna się "pomarańczowe szaleństwo" - cały Amsterdam wygląda jak żywa reklama Orange. Wszyscy ubierają się na pomarańczowo - pomarańczowe podkoszulki, pomarańczowe bikini, pomarańczowe korony - wszystko z miłości do królowej.

Co robić w Amstterdamie w czasie Koninginendag?

Zakupowo i rodzinnie:

Vrijmarkt

3 kwietnia to jedyny dzień w roku, kiedy można handlować na ulicach bez pozwolenia. Holendrzy chętnie korzystają z tej okazji i wystawiają na sprzedaż wszelkie możliwe starocie. Sporo z nich to straszliwe graty, ale można znaleźć prawdziwe hity - nam udało się wyszperać doskonale zachowane winyle sprzed lat. Ceny można negocjować, a w miarę upływu czasu sprzedawcy sami chętnie obniżają swoje wyceny. Tu pojawia się również element familijny. Na specjalnie wydzielonym terenie dla dzieciaków, mali Holendrzy sprzedają stare zabawki, lemoniadę i słodycze. Jeśli wybierzemy się w tę część targowiska z dziećmi, nie ma mowy, żeby obyło się bez upłynnienia sporej kwoty.

Dzielnica Jordan

Znana jako najromantyczniejsze miejsce w Amsterdamie dzielnica z XVII wieku. Pełno tu małych uliczek i uroczych kamienic. Wygląda dość bajkowo. W czasie Dnia Królowej jest oczywiście dość zatłoczona, ale i tak stosunkowo najspokojniejsza ze wszystkich. Jeśli wybierasz się z dziećmi, lepiej pójść właśnie do Jordan, bo zwyczajniej jest tam najłatwiej ich nie zgubić. Tu też posłuchasz tradycyjnych Holenderskich piosenek o pięknym Amsterdamie. Jeśli cię to znudzi, zawsze możesz iść na imprezę.

Muzycznie i imprezowo

Przez cały dzień trwają darmowe koncerty i imprezy na świeżym powietrzu.Wszystkie kawiarnie oferują darmowe atrakcje: w jednej do kawy dostaniemy darmowy koncert jazzu, w innej trochę rocka do piwa. Kanałami krążą łodzie-imprezy, w parkach pełno koncertów, drobnych muzyków i pokazów żonglerki czy mimów. Pod Homomonumentum ok. 11 zaczyna się wielka impreza gejowska , która trwa do późnego wieczora. Podobnie jak w całym Amsterdamie nie zabraknie tu muzyki i doskonałej zabawy.

Na ulicach gra muzyka i zaczyna się prawdziwa impreza, która wygląda tak:

Jak dotrzeć :

Kupione z dużym wyprzedzeniem bilety lotnicze to koszt ok. 300PLN.

Jeśli jednak się zagapimy to lepiej pojechać autem, bilety LOTu to w najlepszym wypadku ok. 700 PLN w jedną stronę, a nocny pociąg 455 PLN.

Zobacz też: Niesamowity biurowiec w Amsterdamie

Więcej o: