Czeskie ciekawostki. Od storczyków do piwa

W Białych Karpatach rośnie 35 rzadkich gatunków storczyków, Walachią rządzi król-rozbójnik i minister spraw zagranicznych, a U Sládka w Chodovej Planie można wykąpać się w... piwie

Z ekologią za pan brat

Białe Karpaty to pasmo górskie w Karpatach Zachodnich na granicy czesko-słowackiej (od 1980 r. obszar chronionego krajobrazu, od 1996 rezerwat biosfery UNESCO, od 2000 euroregion). Ich największym przyrodniczym bogactwem są bukowe bory oraz łąki, na których rośnie m.in. 35 rzadkich gatunków storczyków. Przede wszystkim jednak region słynie z ciekawych inicjatyw ekologicznych i kulturalnych, które okazały się skutecznym antidotum na jego problemy: podupadające rolnictwo, bezrobocie, migrację ludności do miast. Mieszkańcy, przy pomocy organizacji ekologicznych postawili m.in. na rolnictwo i sadownictwo (jedną czwartą pól przeznaczono pod uprawy ekologiczne) oraz ekoturystykę. Zaczęli produkować regionalne specjały, m.in.: soki, susz, konfitury i trunki (np. śliwowicę i gruszkówkę) z 250 lokalnych odmian jabłek, gruszek i śliwek, i sygnować je marką Tradycje Białych Karpat. Do ogrzewania domów i wody używają energii odnawialnej z kolektorów słonecznych i spalarni odpadów drzewnych. Wskrzesili też dawne obyczaje i święta. Modelowym przykładem wioski żyjącej w zgodzie z naturą i tradycją jest Hostetin (230 mieszkańców). Dzięki zaangażowaniu wójta i kilku lokalnych działaczy uruchomiono tu m.in. trzcinową oczyszczalnię ścieków i elektrociepłownię zasilaną biomasą. Działa też przetwórnia owoców Moštárna Hostetin i stuletnia suszarnia. Uprawia się kilkanaście tradycyjnych gatunków jabłek, z których powstaje słynny już w całych Czechach sok jabłkowy jableczny moszt. Na zwiedzanie wioski z przewodnikiem należy się wcześniej umówić.

www.bilekarpaty.cz

www.hostetin.org

Walachia - królestwo w republice

Królestwo Wołoskie (Walachia), samozwańcze państewko turystyczne na Morawach Wschodnich, proklamowano w 1997 r. Ma własną flagę, herb i walutę Juro-Valšár (JV ze stałym kursem do euro i dolara 1:1). Walachią rządzi król-rozbójnik oraz minister spraw zagranicznych. "Kiedy zbierają tarninę i gotowią śliwowicę, możesz przerwać pracę i zdezerterować z wojska" - głosi jedno z ustanowionych przez nich praw. Zgodnie z innym królewskim dekretem wszystkie samochody w regionie powinny mieć nalepkę z symbolem VK. Król przyznaje certyfikaty Wołocha i honorowego mieszkańca Walachii - otrzymał go m.in. Václav Havel. Po państwie wołoskim najlepiej poruszać się z paszportem, który uprawnia do wielu zniżek (do kupienia w punktach informacji turystycznej, księgarniach i hotelach w całym państwie). Dla turystów przygotowano też oryginalne publikacje, np. "Minileksykon duchów w Walachii". Wizy Królestwa Walachii wydają konsulaty w Republice Czeskiej i Europie.

www.valasske-kralovstvi.cz

Piwna terapia

U Czechów - smakoszy i największych konsumentów piwa na świecie - można nie tylko napić się doskonałego piwa, ale także. wykąpać się w nim. Piwne spa proponuje hotel U Sládka przy rodzinnym browarze Chodovar w Chodovej Planie w zachodnich Czechach. Woda do kąpieli (zwykła i mineralna) o temperaturze 34 stopni zawiera suszone zioła, żywe kultury drożdży piwnych oraz ciemne piwo kąpielowe, którego recepturę zna tylko główny słodownik browaru. Na życzenie "kuracjusz" dostanie też kufel niepasteryzowanego piwa Skalnego. Jak zapewniają właściciele browaru, piwna kąpiel wzmacnia serce, krwiobieg i układ odpornościowy, otwiera pory, przez które uchodzą toksyny, a wnika witamina B i inne dobroczynne substancje, oraz zamienia skórę w aksamit. Po kąpieli można zregenerować siły w restauracji Ve Skále - w menu tradycyjne czeskie specjały i. piwo prosto z browarnych piwnic.

www.chodovar.cz

Więcej o: