Berlin jest sexy

?Berlin, poor but sexy? - mówi o swoim mieście jego prezydent Klaus Wowereit. Oto przegląd najciekawszych wydarzeń zaplanowanych na ten rok

To miasto wielu kultur - ma 3,4 mln mieszkańców, z czego blisko 467 tys. to cudzoziemcy reprezentujący ponad 180 narodowości. W 2006 r. UNESCO przyznało metropolii tytuł Miasta Designu. Żyje tu ponad 6 tys. artystów, 2,7 tys. architektów, 1,3 tys. projektantów i 500 fotografów. W stolicy znajduje się też 175 muzeów i kolekcji, w tym Wyspa Muzeów - kompleks muzealny w sercu miasta w 1999 r. wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO - oraz Muzeum Żydowskie otwarte w 2001 r. - projekt Daniela Libeskinda.

Mimo kłopotów finansowych stolica Niemiec jest ważnym ośrodkiem kulturalnym. Odbywają się liczne wystawy, koncerty, festiwale, parady. Oto, co zaplanowano na 2008 r.:

7-17 lutego: Berlinale 2008 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Ponad 20 filmów z całego świata zawalczy o nagrodę Złotego Niedźwiedzia. Festiwal otworzy film "Rolling Stones w blasku świateł" Martina Scorsese, a poza konkursem pokazany zostanie "Katyń" Andrzeja Wajdy, laureata Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości w 2006 r. Pierwszy festiwal odbył się w 1951 r.

www.berlinale.de

5 kwietnia - 15 czerwca: Berlin Biennale

Festiwal Sztuki Współczesnej, który odbywa się w różnych częściach miasta. Wystawy przedstawiają najnowsze trendy w sztuce współczesnej i ponadczasowe zjawiska łączące przeszłość z przyszłością. Zobaczymy prace twórców średniego pokolenia z zakresu sztuk pięknych, architektury, muzyki, choreografii i filmu.

www.berlinbiennale.de

9-12 maja: Karnawał Kultur

Jeden z najbardziej oczekiwanych festiwali ulicznych, co roku przyciąga tysiące roztańczonych i rozśpiewanych ludzi ponad 80 narodowości. W kolorowej paradzie uczestniczy ok. 100 grup, 4 tys. tancerzy, muzyków, którzy prezentują swoją kulturę i folklor.

www.karneval-berlin.de

22-31 maja, Designmai

Międzynarodowy festiwal designu przedstawia najnowsze trendy i aktualne tematy w projektowaniu -100 imprez to przede wszystkim wystawy, dyskusje, warsztaty, prezentacje i pokazy filmów. Artyści zaprezentują swoje prace w różnych dziedzinach, obejrzymy m.in. projekty mebli, produktów, agencji, instytucji kulturalnych, komunikacji, grafik.

www.designmai.de

21 czerwca - Fete de la Musique

Święto muzyki obchodzone jest w pierwszy dzień lata w 360 miastach na całym świecie. Podczas licznych koncertów można bezpłatnie posłuchać muzyki we wszystkich jej odmianach i stylach. Artyści z Europy wystąpią na ponad 50 scenach w różnych punktach miasta.

www.fetedelamusique.de

28 czerwca - Christopher Street Day

Parada homoseksualistów już po raz 30. przemierzy ulice między Ku'damm a kolumną Zwycięstwa. W mieście odbędą się również koncerty i imprezy, wszystko w celu promowania tolerancji.

www.csd-berlin.de

1-3 sierpnia: Międzynarodowe Święto Piwa

2,2-kilometrowy odcinek Karl Marx Alle zapełni się ogródkami piwnymi, w których 250 browarów z 86 krajów zaprezentuje 1780 rodzajów piwa. Dodatkowo 20 piwnych regionów przybliży nam swoją kulturę.

www.bierfestival-berlin.de

30 sierpnia: Noc muzeów

W nocy z soboty na niedzielę między godz. 18 a 2 można zwiedzać ponad sto muzeów - dowiozą nas tam specjalnie oznakowane autobusy. Oprócz wystaw organizowane będą koncerty, spotkania literackie i przedstawienia.

Karnet 12 euro, ulgowy 8, obowiązuje na wszystkie wstępy i przejazdy autobusami.

www.lange-nacht-der-museen.de

26 września - 12 października: Oktoberfest

Festyn piwny na centralnym placu przy Kurt-Schumacher-Damm, gdzie z tej okazji stanie 50 stoisk i namiot z 1500 miejscami siedzącymi. W programie pokaz sztucznych ogni i wybory Miss Oktoberfest.

www.berliner-oktoberfest.de

8-10 października: Popkomm

Największa w Europie międzynarodowa impreza poświęcona muzyce i rozrywce, łączy wystawy i konferencje, kongres oraz festiwal muzyczny odbywający się w 30 berlińskich klubach z udziałem ok. 400 zespołów i didżejów z ponad 30 krajów.

www.popkomm.com

31 grudnia: Sylwester przy Bramie Brandenburskiej

Tysiące osób przywita Nowy Rok na ulicy 17 Czerwca, między Bramą Brandenburską a kolumną Zwycięstwa. Odbędą się występy zespołów muzycznych, znanych artystów i didżejów, a o północy - pokaz sztucznych ogni.

www.silvester-berlin.de

Więcej o: