Mroźna Północ

Jest tak wiele miejsc do zobaczenia. Ale nigdzie nie jest tak, jak tutaj.

Tak daleko na północy wszystko jest inne. Noce są tak migocząco jasne, jak letnie dni. A zimą na niebie pojawia się pulsujący blask zorzy polarnej. Ta kraina nie przypomina żadnej innej. I wcale nie jesteśmy tak daleko, jak ci się wydaje!

Na 71 stopniu szerokości geograficznej północnej kontynent europejski styka się z surowym i pełnym dramaturgii Morzem Barentsa. Tu jest koniec świata, a przylądek Nordkapp stoi jak wieczny strażnik tego arktycznego morza. Ostatni skrawek stałego lądu i przypuszczalnie ostatni przystanek w pełnej wspomnień podróży przez piękną i nieznaną krainę.

A co zobaczyłeś po drodze? Tajemnicze i magiczne góry w Nordland, zabarwione tym samym słońcem, świecącym o północy, które kiedyś utworzyło je z ogromnego trolla. Spacerowałeś po krystalicznie białych plażach, spoglądając jednocześnie na zieleń oceanu? Złowiłeś dużego dorsza i gotowałeś zupę rybną w środku nocy? Wypłynąłeś łodzią, by zobaczyć bawiące się wieloryby?

Widziałeś silny prąd Saltstraumen lub zasnąłeś w miękkim łóżku w dawnej chatce rybackiej, kołysany falami i szumem wiatru? Jadłeś suszoną rybę siedząc na spokojnym nabrzeżu, nie myśląc o niczym szczególnym? A może widziałeś stado reniferów przy drodze lub dowiedziałeś się czegoś więcej o kulturze Saamów?

Jeżeli nie doświadczyłeś którejś z tych rzeczy, mamy nadzieję, że to zrobisz. Życie jest zbyt krótkie, by z niego nie korzystać.

Norwegia Północna/arktyczna

Przylądek Północny (Nordkapp) - 71 0 szerokości geograficznej północnej

Przylądek Północny jest najbardziej na północ wysuniętym miejscem w Europie i monumentalnym zjawiskiem, z fascynującym widokiem z 307 metrów na Ocean Atlantycki. Pierwszym turystą, który dotarł tak daleko na północ był włoski ksiądz i naukowiec Francesco Negri , który odwiedził płaskowyż w 1664 roku, przebywając setki mil drogą morską, pieszo i konno. Na szczęście udało mu się odnaleźć to "najbardziej ekscytujące miejsce na ziemii".

Kraina Saamów

W Norwegii Północnej znajdziesz pierwotnych mieszkańców Skandynawii, najłatwiej rozpoznawalnych po kolorowych strojach narodowych. Saamowie to naród zamieszkujący obszar czterech krajów: Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji. W języku Saamów kraina ta nazywana jest Sápmi.

Muzyka, rękodzieło i wierzenia Saamów są ściśle związane z naturą - można ich doświadczyć w wielu miejscach w Norwegii Północnej.

Ogród zoologiczny inny niż wszystkie

Polarne Zoo znajduje się w okręgu Troms, przy trasie E6 i jest najbardziej na północ położonym ogrodem zoologicznym. Tutaj ty sam musisz poszukać zwierząt. Możesz zobaczyć niedźwiedzia, woła piżmowego, rysia, łosia, wilka i renifera w ich naturalnym środowisku. Czynne cały rok.

Harstad

Ośrodek kulturalny na północy z bogatą historią i tradycjami od czasów wikingów po współczesność. Kościół Trondenes kirke i szkuner Anna Rogde są przykładami dawnej kultury.

Tromso - ciepła brama do Morza Arktycznego

Największe miasto w północnej Norwegii, tętniące życiem i pełne przyjaznych mieszkańców. Sztuka i obiekty kultury o międzynarodowym znaczeniu stykają się z historią i lokalną tradycją na nabrzeżu, w górach i w mieście. Są tu także możliwości zorganizowania wielorybiego safari.

Lofoty

Lofoty to magiczne królestwo wysp, stwarzające liczne możliwości różnorodnych atrakcji turystycznych. Zbocz z trasy, by zobaczyć te wszystkie maleńkie, malownicze osady rybackie. Koniecznie przyjedź zimą i skosztuj życia podczas największego na świecie połowu dorsza. Zamieszkaj w dawnej chatce rybackiej i zobacz, jak dorsze są wieszane na stelażach do ich suszenia, według pradawnej tradycji. W miejscowości Borg znajdziesz muzeum wikingów Lofotr i największy dom wodza z czasów wikingów, jaki znaleziono do tej pory.

Prąd Saltstraumen

Saltstraumen niedaleko Bodo jest najsilniejszym na świecie prądem pływowym, z wirami, mogącymi osiągać średnice nawet do 10 metrów i głębokość 4-5 metrów. Prąd cieszy się światową sławą jako wędkarskie eldorado na czarniaka, dorsza, zębacza i kulbaka. Tu został złowiony na wędkę największy na świecie czarniak (22,7 kg).

Svalbard - perła Arktyki

Archipelag Svalbard ma nieodpartą siłę przyciągania ludzi z całego świata. Przyroda Svalbardu jest potężna i unikatowa, z bogatym, jak na warunki arktyczne, światem zwierząt, roślin i ptaków. Arktyczne światło jest fascynujące i niezapomniane, niezależnie od tego, czy są to białe noce, czy noc polarna.

Propozycja wycieczki objazdowej

Rozpocznij, jadąc wzdłuż jednego z piękniejszych odcinków wybrzeża na świecie, ze spiczastymi niczym Alpy nadbrzeżnymi górami i osłoniętymi zatokami ze wspaniałymi piaszczystymi plażami. Kieruj się drogą Kystriksveien (Rv.17) na północ okręgu Helgeland - najbardziej obfitującej w wyspy części Norwegii. Zachęcamy do zboczenia z trasy i odwiedzenia pełnych życia społeczności na wyspach, np. Vega (na liście Światowego Dziedzictwa Kultury) lub Lovund . Następnie przekraczasz Koło Podbiegunowe i jesteś w "Królestwie Północnego Słońca". Po wizycie na lodowcu Svartisen dojeżdżasz do Saltstraumen , najsilniejszego na świecie prądu pływowego. Podróż wiedzie dalej do nowoczesnego miasta Bodo, położonego w obramowaniu fantastycznego nadmorskiego krajobrazu. Stąd udajemy się promem na Lofoty. Powoli wyłania się pełna dramaturgii ściana Lofotów (Lofotveggen), z górami, opadającymi wprost do morza. Lofoty są magicznym królestwem wysp, z bogatą historią i prężną społecznością rybacką. Jadąc dalej na północ docierasz do archipelagu Vesteralen , gdzie najdalej w paszczy oceanu położona jest wyspa Andoya , najbardziej na północ wysunięte miejsce, gdzie można spotkać kaszalota. Wybierz się na wielorybie safari, by z bliska zobaczyć ogromne młode samce wielorybów. Latem z Andoya kursuje prom na wyspę Senja . Przyroda na Senja uderza ze swych wspaniałych plaż i poszarpanych skał, opadających stromo do morza. Doskonałe warunki do wędrówek pieszych oraz wędkowania, zarówno w morzu, jak i w rzekach. Z Senja możesz popłynąć promem do Tromso . Stamtąd możesz kontynuować podróż na północ do Lyngen i podziwiać urocze góry Lyngalpene z promu przez fiord Lyngenfjorden lub też zrobić przerwę i wybrać się na pieszą wędrówkę. W Północnym Troms możesz sobie zrobić wycieczkę tradycyjnymi łodziami rzecznymi po rzece Reisaelva aż do wodospadu Mollisfossen . Droga E6 wiedzie dalej do miejscowości Alta w okręgu Finnmark. Możesz tu zajrzeć do Alta Canyon , największego kanionu w Europie Północnej. Odwiedź także Alta Museum . Znajdziesz tam unikalne ryty naskalne. Z Alta droga wiedzie na północ do jednego z najsłynniejszych na świecie celów podróży, Przylądka Północnego (Nordkapp ), najbardziej na północ wysuniętego krańca Europy - 710 10` 21" szerokości geograficznej północnej. Na Przylądku Północnym "białe noce" występują od połowy maja do końca lipca. Jeżeli dotrzesz do Karasjok, zaprasza cię Sápmi , park kultury Saamów, ukazujący ich żywą kulturę oraz historię. Trasa wiedzie dalej przez równinę Finnmarksvidda do Kautokeino . To także ośrodek tej nietypowej i egzotycznej kultury. Piękny widok na osadę rozciąga się z Juhl's Silvergallery . Duży i różnorodny obiekt, dzieło życia jednej rodziny!

A potem ponownie do Alta. Stamtąd wybieramy drogę E6, wiodącą na południe. Wzdłuż E6 znajdziesz wiele obszarów dzikiej przyrody, między innymi w dwóch parkach narodowych w Nodreisa i Malselv, z ogromną ofertą pieszych wędrówek. Wodospad Malselvfossen znany jest z bogactwa łososi i najdłuższych w Europie Północnej "schodów" dla łososi. Trochę bardziej na południe leży Polarne Zoo , najbardziej na północ położone Zoo na świecie. W drodze na południe ponownie przekraczamy Koło Podbiegunowe . Centrum Koła Podbiegunowego (Polarsirkelsenter ) położone jest przy trasie E6, w górach Saltfjellet i jest naturalnym miejscem postoju dla wszystkich tędy przejeżdżających. Miasto Mo i Rana znane jest ze swoich grot i formacji skalnych . Absolutnie nie do pominięcia jest także Mosjoen z piękną ulicą Sjogata , z malowniczą drewnianą zabudową. Udanej podróży!