Wakacje dla singli

Jesteś singlem i chcesz odkrywać świat? Wybierz jedną z wakacyjnych propozycji przygotowanych specjalnie z myślą o singlach.

Tammy Weiler wie, co to samotne wakacje. Jako młoda turystka wielokrotnie podróżowała solo, odwiedzając muzea Paryża, świątynie Tajlandii, plaże Brazylii czy zabytki Hiszpanii. Zawsze świetnie się we własnym towarzystwie bawiła - dopóki nie nadeszła pora posiłku.

W ciągu dnia było w porządku - mówi Weiler, mieszkanka Florydy, obecnie 45-latka. - Ale kolacja w pojedynkę w eleganckiej restauracji wydawała mi się trochę krępująca.

Zobacz galerie na stronach Forbes.com:

Najlepsze wakacje dla singli

Idealne miejsca na samotne posiłki

Najlepsze amerykańskie miasta dla singli

Amerykańskie miasta "nie dla singli"

Najdroższe miasta na pierwszą randkę

Wyprawy dla amatorów win

Jej własne doświadczenia stały się dla Weiler inspiracją do założenia Singles Travel International, biura organizującego ekskluzywne wyjazdy dla samotnych turystów. Co roku w ofercie pojawia się 30 wycieczek, m.in. do Paryża, na Karaiby czy do Afryki, gdzie grupy 15 - 30 osób spędzą starannie zaplanowane dni, ciesząc się także przewidzianym czasem wolnym.

W tym miesiącu chociażby w planie włoskiej wycieczki znajduje się poranne zwiedzanie Bazyliki Św. Piotra i Kaplicy Sykstyńskiej. Następnie turyści mogą rozkoszować się czasem wolnym, błądząc po Piazza Navona i Campo de Fiori czy delektując się lodami w San Crispino. Nie ma co się bać samotnych posiłków - kolacja to impreza grupowa. Dla singli, którzy wybrali się na afrykańskie safari, będzie to prawdziwa uczta na świeżym powietrzu, gdzie w otoczeniu kenijskiego buszu skosztują lokalnych potrawek ze strusia czy bawołu. Singli zainteresują jednak nie tylko wakacje stworzone z myślą o turystach bez pary.

- Jeśli podróżujemy samotnie, właściwym wyborem będzie wycieczka oferująca aktywne spędzanie czasu i szansę na poznanie nowych ludzi, która nie pozbawi nas jednak chwili samotności, o ile takiej zapragniemy - mówi Lea Lane, autorka książki "Solo Traveler: Tales and Tips for Great Trips"(Samotni podróżnicy - legendy i wskazówki). - Niektórzy turyści czują się niezręcznie podróżując na własną rękę, ale takie doświadczenie może się okazać świetnym wyborem, gdyż sami decydujemy o tym, co będziemy robić.

Jedną z możliwości jest tygodniowy relaks z jogą w hotelu Isle de France w Saint-Barthélemy. Samotni podróżnicy mają do wybory zajęcia jogi na plaży lub w sali do ćwiczeń, medytację, masaż tajski i zabiegi na kręgosłup. Popołudnia są zazwyczaj wolne, tak więc single maja czas na zwiedzanie wyspy w pojedynkę lub w towarzystwie innych uczestników turnusu. Relaksować się można także w jednym z 34 wyposażonych w marmurowe wanny pokoi hotelowych z widokiem na bujne ogrody.

Luksusowe wycieczki

Operatorzy luksusowych wycieczek także zaczynają brać singli pod uwagę. Na początku roku biuro Abercrombie&Kent wprowadziło do swojej oferty wycieczki "Signature", dające samotnym turystom wybór pomiędzy grupowym zwiedzaniem a korzystaniem z uroków otoczenia na własną rękę - za to z towarzyszeniem samochodu i kierowcy zapewnionych przez organizatorów. Posiłki spożywa się w towarzystwie innych samotników korzystających z usług biura. Podczas dwutygodniowej wyprawy do Chin nie może zabraknąć takich atrakcji turystycznych jak armia terakotowych wojowników w Xian, Świątynia Jadeitowego Buddy w Szanghaju czy Zakazane Miasto w Pekinie. Nocleg zapewnią hotele Four Seasons w Szanghaju czy The Peninsula w Pekinie, wyżywienie zaś - chociażby China Club w stolicy kraju. Wycieczka będzie idealna dla ludzi biznesu - organizatorzy mogą ich umówić na spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami.

Kolejną opcją dla singli są wakacyjne kursy. W hotelu Villa San Michele w Toskanii mieści się szkoła gotowania, gdzie uczestnicy kursu korzystają z lokalnych produktów - pomidorów i oliwy z oliwek - by przyrządzić mini-pizzę czy "jednoosobowe" dania z makaronu. Program kursu zakłada też naukę gotowania dla większej ilości osób, w tym niezapowiedzianych gości.

Z 46 pokoi hotelowych pełnych ręcznie robionych mebli z drzewa orzecha i wiśni rozciąga się widok na piękną okolicę. Bliskość Florencji sprawia, że w wolnym czasie kursanci często odwiedzają Galerię Uffizich czy Katedrę Santa Maria del Fiore zwaną Duomo.

Wycieczki w grupach wiekowych

Poznawanie nowych ludzi podczas podróży to świetny pomysł, o ile samotny czterdziestolatek nie trafi do grupy świeżo upieczonych magistrów. Na szczęście niektórzy operatorzy wycieczek mają na to sposób - organizują oddzielne wyjazdy dla singli po trzydziestce i czterdziestce, oddzielne zaś dla seniorów. Biuro podróży Contiki z Toronto oferuje letnie rejsy po wyspach greckich dla samotnych w przedziale wiekowym 18-35. Podróżni w średnim wieku znajdą coś dla siebie w ofercie brytyjskiego biura Solo Holidays - na przykład wrześniowe ośmiodniowe wycieczki do Włoch dla turystów od 45 lat wzwyż.

Przy takiej ofercie nie ma co płakać nad brakiem partnera.