Wieści z polskich stoków

Karpacz

Do wyboru dwie kolejki krzesełkowe i kilkanaście orczyków, trasy dośnieżane (dwie trudne, reszta łatwa), część wyciągów nieczynna. Dzienny karnet - 60 zł, do 16. roku życia - 45 plus opłata ze wejście do Parku Narodowego (4 zł) i parking (7 zł). Do niedzieli zabawa "Na śniegu" (stadion miejski). 17 lutego Zjazd Gwiazd (stok Relaks). 25 lutego - XII Amatorskie Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Alpejskim, Biegowym i Snowboardzie (stok Kolorowa, godz. 10, opłata - 30 zł, http://www.kolorwa.pl ). Od 25 lutego do 4 marca potrwa Bergson Winter Challenge 2007 - ekstremalne zawody na trasie 150 i 400 km (bieg narciarski, jazda na rowerze, trekking oraz zadania specjalne, http://www.adventurerace.pl ).

Korbielów

Mało jest miejsc w naszym kraju, gdzie śniegu jest tyle, co na Pilsku (1557 m n.p.m.). Narciarze mają do dyspozycji ok. 20 km tras i dziesięć wyciągów orczykowych. W połowie stycznia oddano do użytku jedną z najdłuższych kolejek linowych w Polsce - 1,6 km, 226 dwuosobowych krzesełek - kursują z polany Strugi w Korbielowie Kamiennej na Halę Szczawiny. Niestety, kolejka na razie stoi - podczas jesiennego przeglądu znaleziono poważną usterkę w jednym w mechanizmów wyciągu. Do niedawna odcinek od parkingu do dolnej stacji kolejki narciarze pokonywali na piechotę - tej zimy powstał dodatkowy 200-metrowy wyciąg. Bardzo popularny wśród snowboardzistów jest dwuhektarowy snowpark ze skoczniami, boksami i poręczami.

Zanocować można w Korbielowie (prywatne kwatery, pensjonaty, hotele) lub np. w schronisku PTTK na Hali Miziowej, jednym z najnowocześniejszych w naszych górach. Jest w pełni ekologiczne (urządzenie do odprowadzania ścieków kosztowało milion złotych), wodę podgrzewają kolektory słoneczne, ogrzewane prądem i piecami na drewno. Najtańszy nocleg (na podłodze) - 15 zł, apartament - 360. W schronisku są dwie restauracje.

Korbielów jest świetną bazą wypadową do południowych sąsiadów. Podczas jednodniowych wycieczek można zwiedzić np. Zamek Orawski czy tatrzańskie jaskinie w Demanovskiej Dolinie.

http://korbielow.net

Szczyrk

Na Skrzycznem długie i urozmaicone, ale zaniedbane trasy, przestarzała infrastruktura, brak karnetów (wjazd 2-9 zł) i kolejki. Na Małym Skrzycznem (11 tras, od zielonych do czarnej), są jednak karnety: dzienny - 62 zł, 6-dniowy - 295, http://www.gat.pl/65.php .

Na innych stokach (np. Biały Krzyż, Kaimówka) oświetlone trasy, ale tylko dla początkujących (orczyki, wjazd - 1 zł), za to mniejszy tłok.

Wszędzie płatne parkingi. Do niedzieli trwa impreza "Na śniegu" (namiot przy dworcu PKS). W Bielsku-Białej (12 km) do 17 lutego karnawał w oberży Podkowa, do 26 lutego spotkania podróżników i pokazy filmów w Grawitacja Caffe.

http://www.szczyrk.com.pl

Ustroń

Jedną z największych atrakcji jest Czantoria z kolejką linową - dolna stacja w Polanie (389 m. n.p.m.), skąd krzesełkami wjeżdża się na wysokość 851 m. W tym roku zamiast prawie 40-letnimi dwuosobowymi krzesełkami wjedziemy na górę nowoczesnymi czteroosobowymi kanapami, trzy razy szybciej niż dotychczas. Nocować można np. w pięciogwiazdkowym Belwederze lub u gospodarzy. Ustroń słynie z pysznego jedzenia. Można się wybrać np. do Leśnego Parku Niespodzianek w Zawodziu, gdzie na kilkunastu hektarach biegają swobodnie sarny i daniele, inne zwierzęta zamknięte są w zagrodach. Imponująca jest kolekcja ptaków drapieżnych.

http://www.czantoria.com.pl

Wierchomla

Dobra propozycja dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy: wyciąg krzesełkowy, 7 orczyków, 8 łatwych tras (najdłuższa czynna do godz. 21). Karnet dzienny - 50 zł, 6-dniowy - 273.

Niedawno otwarto nowy budynek dolnej stacji z restauracją na 250 osób, pizzerią i pubem, a także większą przechowalnią i wypożyczalnią sprzętu, serwis narciarski i sklepy, rozbudowano system kas.

Do niedzieli trwają Mistrzostwa Polski Psich Zaprzęgów na Średnim Dystansie - start i meta każdego etapu przy schronisku Bacówka. W ten weekend także bezpłatne testy nart i snowboardów marki Rossignol.

http://www.wierchomla.com.pl

Zakopane

"Nigdzie nie dostaniesz tak mało za tak dużo, ale prawdziwy narciarz bez Kasprowego nie może żyć", "Muzealna atmosfera i ekstremalnie wyśrubowane ceny" - czytamy na forum gazeta.pl. Ceny na Kasprowym: wjazd kolejką - 20 i 15 zł, karnet 10-przejazdowy ważny 28 dni: na Gąsienicowej - 60, na Goryczkowej - 75, całodzienny na obu - 80. Wjazd kolejką na Gubałówkę - 8 i 6 zł, karnet dzienny na orczyk - 50, http://www.pkl.pl . Na Nosalu obowiązuje system punktowy (inne ceny przed i po godz. 16), całodzienna jazda - 50-70 zł. Mimo sztucznego zaśnieżania dużo muld, tłoczno, http://www.nosal.pl .

Do niedzieli trwa impreza "Na śniegu" - koncerty i kabarety w namiocie przy al. 3 Maja oraz zawody i konkursy narciarskie na Harendzie.

http://www.zywiec.com.pl

Zawoja

Dobre miejsce na weekend, bo nawet w niedzielę nie ma tłoku. Od dwóch lat działa nowa kolej krzesełkowa. Trasa (tylko jedna) o zróżnicowanym stopniu trudności, dobrze utrzymana. Drogie karnety - całodzienny - 50 zł, kaucja - 25) i drogi bufet, http://www.mosornygron.pl .

15 lutego pokaz sztuki garncarskiej, 20 lutego warsztaty bibułkarskie (obie imprezy w sali GCKPiT), 25 lutego - zawody narciarskie o puchar wójta.

http://www.zawoja.pl

Żar, Brenna, Zwardoń

Obok dolnej stacji kolejki linowo-terenowa na górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim (gmina Czernichów) będzie działać przedszkole narciarskie z 50-metrowym taśmociągiem, gdzie dzieci będą ćwiczyć pod okiem instruktorów. Warto wybrać się do na narty do Brennej choćby po to, żeby zobaczyć tynioki - deski, z których robiono beczki do kiszenia kapusty. Kiedy beczka była już niepotrzebna, rozbierano ją, do desek mocowano skórzane pasy i powstawały narty. Co roku odbywają się tu zawody na takich nartach w stylu retro. Tej zimy ośrodek w Brennej-Węgierskim uruchamia nieczynne od wielu lat wyciągi na Hyrcę ze sztucznie naśnieżaną trzykilometrową trasą.

Kto nie lubi tłoku, powinien wybrać Zwardoń. Można tu jeździć m.in. na Dużym i Małym Rachowcu, Skalance, Borze oraz Pod Mytem.

http://www.rajcza.com.pl

W sieci

http://www.gopr-beskidy.pl - strona Beskidzkiej Grupy GOPR: informacje o pogodzie, jak się zachować się na stoku, by nie ulec wypadkowi, i jak poruszać się w górach, by się nie zagubić

http://www.gat.pl - Gliwicka Agencja Turystyczna

http://www.ug.istebna.pl

Więcej o: