Gdzie na weekend? Top 5 nietypowych miejsc w Polsce wartych odwiedzenia jesienią

Jesienne weekendy wcale nie muszą być nudne. Zamiast spędzić ten czas przed telewizorem czy komputerem, warto wsiąść w auto i zobaczyć jedną z wielu ciekawych atrakcji w Polsce. We wrześniu, październiku i listopadzie polecamy wybrać się do mniej znanych, lecz równie intrygujących miejsc. Gdzie na weekend z rodziną lub przyjaciółmi? Podpowiadamy.

Popularne w ostatnim czasie stały się tzw. city breaki, czyli kilkudniowe - zwykle weekendowe - wyjazdy zagraniczne. Aby przeżyć niezapomnianą przygodę i zobaczyć piękne krajobrazy, nie trzeba jednak wcale opuszczać granic kraju. W poniższym zestawieniu polecamy miejsca i atrakcje godne odwiedzenia zwłaszcza jesienią. Gwarantujemy, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Kaplica Czaszek w Czermnej - tylko dla osób o mocnych nerwach

Mała kapliczka robi na zwiedzających ogromne wrażenie. Wszystko przez osobliwe zdobienia czaszkami. Wzniesiony w baroku obiekt sakralny usytuowany jest między dzwonnicą a kościołem pw. św. Bartłomieja w Kudowie-Zdroju. Ściany i sklepienia wyłożone są nie gipsem czy wapieniem, a trzema tysiącami ludzkich czaszek. W podziemiach kaplicy kryje się dodatkowe 20-30 tys. szczątek ofiar wojen i chorób zakaźnych, które zaciekle atakowały w XVIII i XIX wieku, kiedy to wybudowano budynek. Nietypowa "atrakcja" sprawia wrażenie jeszcze bardziej upiornej w okresie poprzedzającym Halloween.

Kazimierz Dolny - perła polskiego renesansu

Kazimierz Dolny położony jest w województwie lubelskim, w Małopolskim Przełomie Wisły. Swego czasu był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, stanowi też część popularnego trójkąta turystycznego, do którego zaliczają się Nałęczów i Puławy. Kazimierz Dolny jest zwany "perłą polskiego renesansu" nie bez powodu - zabytkowy układ miasta oraz stare, urokliwe kamieniczki doskonale nadają się na leniwe, weekendowe spacery.

Migracje ptaków wodnych w Dolinie Baryczy

Dolina Baryczy to istna gratka dla miłośników natury. Malownicza rzeka Barycz rozciąga się od Dolnego Śląska aż po Wielkopolskę. To właśnie tam znajduje się największy w Polsce park krajobrazowy, w którym można podziwiać wiele ciekawych gatunków ptaków. Występuje tam aż 276 różnych gatunków, w tym 166 lęgowych. Ornitolodzy mają tam okazję podziwiać w pełnej okazałości m.in. kormorany, czaple, mewy, żurawie i dzikie gęsi. Jesienią można zaobserwować zjawiskowe migracje ptaków wodnych, udających się do cieplejszych miejsc.

Szlak Orlich Gniazd

Popularny Szlak Orlich Gniazd to trasa przebiegająca przez województwo śląskie i małopolskie, rozciąga się od Krakowa po Częstochowę. Po drodze zobaczymy pozostałości jurajskich zamków i warowni, ciekawe formacje skalne, wąwozy, jary oraz wielobarwne lasy, które uosabiają wyrażenie "złota polska jesień". Warto odwiedzić ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, a także królewskich zamków w Ojcowie, Bobolicach i Olsztynie.

Upiorny Krzywy Las w okolicy Gryfina

Krzywy Las to kolejne miejsce na mapie Polski, które może jednocześnie przerazić i zachwycić. W okolicy Nowego Czarnowa, koło Gryfina w województwie zachodniopomorskim, znajduje się wyjątkowy na skalę światową las. Międzynarodową popularność zyskał dzięki kilkuset sosnom z wygiętymi pniami. Wszystkie one wyginają się w tym samym kierunku - na północ. Spacer wśród tych drzew ma w sobie coś magicznego, a podziwiając nietypowy las, można się poczuć jak w baśni. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: