Popularne w ostatnim czasie stały się tzw. city breaki, czyli kilkudniowe - zwykle weekendowe - wyjazdy zagraniczne. Aby przeżyć niezapomnianą przygodę i zobaczyć piękne krajobrazy, nie trzeba jednak wcale opuszczać granic kraju. W poniższym zestawieniu polecamy miejsca i atrakcje godne odwiedzenia zwłaszcza jesienią. Gwarantujemy, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Mała kapliczka robi na zwiedzających ogromne wrażenie. Wszystko przez osobliwe zdobienia czaszkami. Wzniesiony w baroku obiekt sakralny usytuowany jest między dzwonnicą a kościołem pw. św. Bartłomieja w Kudowie-Zdroju. Ściany i sklepienia wyłożone są nie gipsem czy wapieniem, a trzema tysiącami ludzkich czaszek. W podziemiach kaplicy kryje się dodatkowe 20-30 tys. szczątek ofiar wojen i chorób zakaźnych, które zaciekle atakowały w XVIII i XIX wieku, kiedy to wybudowano budynek. Nietypowa "atrakcja" sprawia wrażenie jeszcze bardziej upiornej w okresie poprzedzającym Halloween.
Kazimierz Dolny położony jest w województwie lubelskim, w Małopolskim Przełomie Wisły. Swego czasu był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, stanowi też część popularnego trójkąta turystycznego, do którego zaliczają się Nałęczów i Puławy. Kazimierz Dolny jest zwany "perłą polskiego renesansu" nie bez powodu - zabytkowy układ miasta oraz stare, urokliwe kamieniczki doskonale nadają się na leniwe, weekendowe spacery.
Dolina Baryczy to istna gratka dla miłośników natury. Malownicza rzeka Barycz rozciąga się od Dolnego Śląska aż po Wielkopolskę. To właśnie tam znajduje się największy w Polsce park krajobrazowy, w którym można podziwiać wiele ciekawych gatunków ptaków. Występuje tam aż 276 różnych gatunków, w tym 166 lęgowych. Ornitolodzy mają tam okazję podziwiać w pełnej okazałości m.in. kormorany, czaple, mewy, żurawie i dzikie gęsi. Jesienią można zaobserwować zjawiskowe migracje ptaków wodnych, udających się do cieplejszych miejsc.
Popularny Szlak Orlich Gniazd to trasa przebiegająca przez województwo śląskie i małopolskie, rozciąga się od Krakowa po Częstochowę. Po drodze zobaczymy pozostałości jurajskich zamków i warowni, ciekawe formacje skalne, wąwozy, jary oraz wielobarwne lasy, które uosabiają wyrażenie "złota polska jesień". Warto odwiedzić ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, a także królewskich zamków w Ojcowie, Bobolicach i Olsztynie.
Krzywy Las to kolejne miejsce na mapie Polski, które może jednocześnie przerazić i zachwycić. W okolicy Nowego Czarnowa, koło Gryfina w województwie zachodniopomorskim, znajduje się wyjątkowy na skalę światową las. Międzynarodową popularność zyskał dzięki kilkuset sosnom z wygiętymi pniami. Wszystkie one wyginają się w tym samym kierunku - na północ. Spacer wśród tych drzew ma w sobie coś magicznego, a podziwiając nietypowy las, można się poczuć jak w baśni. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl