Więcej wiadomości przeczytasz na Gazeta.pl.
Zakażenia legionellą odnotowano już w czterech województwach: podkarpackim, wielkopolskim, małopolskim oraz lubelskim. Jak czytamy na rządowej stronie gov.pl, co roku w Europie odnotowuje się ponad 1000 przypadków legionelozowego zapalenia płuc u osób, które uległy zakażeniu w różnych obiektach zakwaterowania turystycznego, takich jak np. hotele, pensjonaty czy kempingi. Jak ustrzec się przed zakażeniem? Lekarz rezydent medycyny rodzinnej Marcin Król tłumaczy, na co należy zwrócić uwagę w czasie podróży.
- Legionella pneumophila, czyli bakteria powodująca chorobę - legionellozę jest bakterią powszechnie występującą w środowisku. Najlepiej rozwija się w wilgotnym otoczeniu w temperaturach 25-45 stopni, dlatego często wykrywa się ją w basenach, stawach, nawilżaczach powietrza, klimatyzacji. Do zakażenia dochodzi poprzez wdychanie zanieczyszczonego areozolu - mówi dr Marcin Król, lekarz z Rzeszowa.
Ekspert podkreśla, że jeszcze przed podróżą warto upewnić się, czy w miejscu, do którego się wybieramy, nie było przerw w dostawie wody. - Woda stojąca w instalacjach hydraulicznych to większe ryzyko namnożenia się bakterii. To samo dotyczy użytkowania instalacji sanitarnych: jeżeli przed naszym przyjazdem pokój nie był użytkowany przez dłuższy czas, to istnieje większe ryzyko, że w kranach czy prysznicach dojdzie do namnożenia się bakterii - podkreśla ekspert.
Ponadto każdy turysta powinien przyjrzeć się słuchawce prysznicowej. - Jeśli zaniepokoi cię czystość kranu lub słuchawki prysznicowej, albo innego miejsca, z którego wydobywa się bieżąca woda, zgłoś to właścicielowi. To samo dotyczy klimatyzacji - wskazuje dr Król. Szczególnie ryzykowne jest obecnie korzystanie z basenów oraz jacuzzi. Zanim zdecydujemy się na taką aktywność, powinniśmy upewnić się, że właściciel obiektu, dezynfekuje wodę lub regularnie ją wymienia.
Lekarz zauważa także, że zakażenie poprzez picie zanieczyszczonej wody jest bardzo mało prawdopodobne, choć na wszelki wypadek zaleca się przetrzymywanie wody w temperaturze poniżej 20 stopni Celsjusza. Ponadto urządzenia do podgrzewania wody powinny być ustawione powyżej temperatury 49 stopni Celsjusza.
Co zrobić, jeśli wystąpią objawy? - Legionelloza może przejść jako łagodna choroba gorączkowa lub dawać biegunkę. W łagodnej postaci nie wymaga leczenia, ale spakuj ze sobą leki przeciwgorączkowe i elektrolity. Dowiedz się, jak możesz skorzystać z pomocy lekarza w miejscu wypoczynku na wypadek choroby. Gorączkę przebiegającą z kaszlem skonsultuj z lekarzem - zaznacza ekspert.