Na tej wyspie znajdziesz najpiękniejsze plaże w Europie, malownicze wioski i gaje oliwne. Istna idylla

Greckie wyspy archipelagu Cyklad każdego roku przyciągają tysiące turystów spragnionych wypoczynku w nadmorskim klimacie. Niektóre kurorty tego regionu są wyjątkowo zatłoczone i gwarne. Jeżeli chce się spędzić spokojny urlop warto wybrać się na Naksos.

Cyklady to grecki archipelag położony na Morzu Egejskim, który liczy około 220 wysp. Największą z nich jest Naksos. Każdy, kto chce wypocząć bez tłumów turystów dookoła, będzie zadowolony z pobytu na tej malowniczej wyspie. To idealny wybór na leniwe wakacje, poznawanie greckiej kultury oraz śródziemnomorskiej kuchni tego regionu.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Wyspa słynie ze złóż marmuru oraz przepięknych, piaszczystych plaż

Na Naksos marmur był wydobywany już trzy tysiące lat przed naszą erą. Przez wyspę przebiega granitowy łańcuch górski z najwyższym szczytem Oxia znajdującym się 1001 m n.p.m. Wyspa jest znana również z gajów oliwnych, wszechobecnej zieleni i żyznych gleb. Uprawia się tam m.in. oliwki, winogrona i cytrusy. Śródziemnomorski klimat, zachwycające widoki, zatoki z krystalicznie czystą wodą oraz przepiękne piaszczyste plaże gwarantują udane, spokojne wakacje, podczas których można zregenerować siły i odzyskać energię na kolejne tygodnie.

Najlepsza pogoda panuje tam od kwietnia do listopada

Kiedy najlepiej wybrać się na Naksos? Słoneczna pogoda panuje tam od kwietnia do listopada, zimą i wczesną wiosną może być chłodno i deszczowo. W letnich miesiącach temperatury utrzymują się tam na poziomie powyżej trzydziestu stopni Celsjusza. 

Co zobaczyć na Naksos? Oprócz beztroskiego leniuchowania na plaży warto wybrać się do stolicy wyspy. Charakterystyczne białe domy, wąskie uliczki i szwendające się koty są symbolem wyspy. Jednym z ciekawych miejsc, jakie można odwiedzić, jest port oraz promenada, przy której znajduje się największy ruch ze względu na obecne tam kawiarnie i restauracje. Jednym z zabytków, których nie można pominąć podczas pobytu na Naksos jest tzw. portara oraz trzynastowieczny zamek Kastro. Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: