Buda z lodami pod bramą Auschwitz. "Zero szacunku dla zmarłych"

250 metrów od "Bramy Śmierci" byłego obozu Auschwitz-Birkenau stanęła buda z lodami i goframi. Mieszkańcy nie kryją oburzenia. "To przecież największy cmentarz świata". Co prawda stoisko znajduje się poza terenem muzeum, ale władze powiatu zajmują się sprawą.

Auschwitz-Birkenau jest symbolem jednej z najpotworniejszych zbrodni w dziejach ludzkości. Historycy szacują, że w ciągu niespełna pięciu lat istnienia w Auschwitz zginęło tam od jednego do półtora miliona ludzi. Chociaż muzeum odwiedza każdego roku ponad milion turystów, wielu z nich nie potrafi zachować się w tym szczególnym miejscu. Tym razem jednak sprawy poszły zbyt daleko - w pobliżu "Bramy Śmierci" stanęła budka z lodami, co wzbudziło powszechne oburzenie.

"Tylko patrzeć, jak za chwilę przyjdzie inny z watą cukrową"

Budka z lodami stanęła przy skrzyżowaniu ulic Męczeństwa Narodów z Ofiar Faszyzmu, około 250 metrów do "Bramy Śmierci", przez którą przejeżdżały transporty ludzi zwożonych na zagładę w czasie II wojny światowej. 

Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]
Jak pozwolą na sprzedaż lodów, to tylko patrzeć, jak za chwilę przyjdzie inny z watą cukrową, balonikami na druciku czy innymi pierdołami. Zero szacunku dla zmarłych

- mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską" pan Andrzej, mieszkaniec Brzezinki.

Stanowisko z lodami stanęło poza terenem należącym do muzeum, które jest równie oburzone tą sytuacją. Warto wspomnieć, że na terenie dawnego obozu zabronione jest jedzenie jakichkolwiek posiłków. Rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel powiedział w rozmowie z  "Gazetą Krakowską":

Przyczepa ta jednak stoi poza wyznaczoną przez przepisy strefą ochronną Pomnika Zagłady, zatem, niestety, nie mamy na nią żadnego wpływu. Ufamy, że właściwe władze samorządowe rozwiążą ten wstydliwy problem.

"To jest zwykła samowola budowlana"

Dziennikarze "Gazety Krakowskiej" ustalili, że działka, na której postawiono budę z lodami, należy do oświęcimskiego starostwa powiatowego. Władze powiatu po telefonie od mediów natychmiast podjęły kroki w celu usunięcia problemu. Jak poinformował Paweł Kobielusz, wicestarosta oświęcimski:

To jest zwykła samowola budowlana. Pawilon handlowy został postawiony w tzw. pasie drogowym u zbiegu ulic Męczeństwa Narodów i Ofiar Faszyzmu. Przedstawiciele referatu drogowego już wszczęli postępowanie w celu usunięcia budy z lodami.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: