Majówka coraz bliżej, a górale załamują ręce. "Ludzie liczą każdą złotówkę, chcą taniej"

- Kiedyś telefony się rozdzwaniały, obecnie musimy walczyć o każdego klienta. Ludzie liczą każdą złotówkę, chcą taniej. A my musimy się przecież z czegoś utrzymać - mówi w rozmowie z WP pani Małgorzata, która wynajmuje pokoje w Bukowinie Tatrzańskiej.

Majówka 2023 zbliża się wielkimi krokami. Chociaż w tym roku wystarczy wziąć trzy dni urlopu, aby cieszyć się dziewięcioma dniami wolnego, wielu Polaków zdecydowało się w tym czasie zostać w domach. Jest to zła wiadomość dla górali, dla których do tej pory długi weekend majowy oznaczał początek sezonu turystycznego. Jak wskazują, w tym roku zainteresowanie jest dużo mniejsze niż do tej pory.

Zobacz wideo Wyjedź poza Zakopane. Przystań w Czorsztynie, panorama Czorsztyna i Niedzicy, Osada w Kluszkowcach

Górale złej myśli przed majówką. "Zbliżają się ciężkie czasy"

Na 30 pokoi mamy zajęty dopiero jeden. Jest zdecydowanie mniej telefonów, ludzie pytają, czy da się taniej. W poprzednim sezonie były bony turystyczne. Już na święta mieliśmy tylko kilka rezerwacji 

- mówi w rozmowie z WP Filip Naglak, właściciel pensjonatu w Zakopanem. Jak dodaje, w jego obiekcie ceny podniesiono nieznacznie - o 10-15 zł na osobie za dobę, ze względu na wysokie koszty ogrzewania i prądu. 

W tamtym roku płaciliśmy kilka tysięcy, a teraz 20 tys. zł za sezon grzewczy. Zbliżają się ciężkie czasy.

Ile kosztuje majówka na Podhalu? Nawet kilkaset złotych za cały pobyt

Okazuje się, że mimo panującej w Polsce drożyzny, ceny noclegów na Podhalu pozytywnie zaskakują. Sprawdzając serwisy rezerwacyjne w okolicach Zakopanego, bez problemu można znaleźć noclegi za około 600 złotych za dwie osoby na pięć nocy, od 29 kwietnia do 3 maja.

noclegi w okolicach Zakopanegonoclegi w okolicach Zakopanego fot. screen/ Booking.com

W samym Zakopanem jest nieco drożej - ceny w tych samych kryteriach wyszukiwania są niewiele droższe - niecałe 800 złotych za pobyt. Zatem jeżeli ktoś jeszcze nie ma planów na majówkę, nie powinien mieć problemów z rezerwacją noclegu.

noclegi w Zakopanemnoclegi w Zakopanem fot. screen/ Booking.com

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: