Ruta Mariana. Wyrusz w wędrówkę, która łączy kulturę, przyrodę, pasję i duchowość

Ruta Mariana to wyjątkowa trasa nie tylko dla pielgrzymów - wielbiciele sztuki, natury i architektury również znajdą na niej coś dla siebie.

Szlak Maryjny to podróż będąca połączeniem kultury i religijności, sztuki i duchowości, natury i medytacji. Cieszy się uznaniem zarówno pielgrzymów, jak i turystów. Trasę wyznacza pięć sanktuariów: Pilar, Torreciudad i Montserrat w Hiszpanii, Lourdes we Francji i Meritxell w Andorze.

Miejsca te odwiedza w sumie około 12 milionów osób rocznie. Szlak wiedzie przez trzy kraje i malownicze tereny położone po obu stronach Pirenejów.

Ważny początek wędrówki

Trasa rozpoczyna się na historycznej maryjnej ścieżce "Pilar – Torreciudad – Lourdes", przemierzanej przez pielgrzymów od dziesięcioleci. Wielu z nich, odwiedziwszy Pilar, kierowało się następnie do Torreciudad, a dalej do Lourdes. Zatem na przestrzeni lat bazylika Pilar w Saragossie stała się swoistą bramą rozpoczynającą wędrówkę.

Dla katolików to niewątpliwie jedno z najważniejszych miejsc i wiele wskazuje na to, że to pierwsza świątynia maryjna na świecie: zgodnie z chrześcijańskim przekazem, 2 stycznia 40 r. Maryja Panna przybyła do Saragossy w "śmiertelnym ciele". Stojąca w centrum miasta bazylika, będąca niekwestionowaną perłą baroku, kryje we wnętrzu bezcenne dzieła sztuki, takie jak płaskorzeźby na głównym ołtarzu, Kaplicę Świętą czy malowidła w kopułach namalowane przez Goyę.

Saragossa jest jednym z głównych miast Hiszpanii, a spacer po nim budzi nieustanny zachwyt - choćby nad majestatyczną katedrą San Salvador czy Pałacem Aljafería. Nie można też pominąć wątku rzymskiego (teatr, forum) i zabytków z okresu renesansu oraz obrazów namalowanych przez Francisco Goyę (w licznych muzeach w mieście), czy przykładów sztuki mudéjar (wpisanych na listę UNESCO) widocznych na wieżach i fasadach wielu kościołów.

Unikalne doświadczenia

Sanktuarium Torreciudad kończy etap szlaku na ziemiach Aragonii. Kolejne przystanki, w Montserrat, Lourdes i Meritxell, dopełniają Szlak Maryjny, czyniąc z niego unikalne doświadczenie kulturalne, przyrodnicze i historyczne.

Źródła: A PRiori Communications, Biuro Prasowe Ruta Mariana

Więcej o: