Zanim wybierzemy się do innego kraju, warto najpierw zorientować się, jakie dokumenty będą od nas wymagane na lotnisku. Jeżeli podróżujemy do państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych, które na mocy osobnych decyzji na to zezwalają, wystarczy nam zabranie ze sobą dowodu osobistego.
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku wyjazdów w odległe miejsca, takich jak Stany Zjednoczone, Australia, kraje Azji czy Afryki. Wówczas będziemy potrzebować paszportu. Podobnie sytuacja wygląda m.in. w Rosji czy Białorusi. Gdzie wyrobić paszport? Spieszymy z odpowiedzią.
Aby wyrobić paszport, należy najpierw złożyć odpowiedni wniosek w formie papierowej. Należy zrobić to osobiście w dowolnym punkcie paszportowym w kraju. Pełny wykaz punktów można znaleźć na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.
Wnioski o wydanie paszportu dostępne są we wszystkich punktach paszportowych. Nie trzeba ich zatem wcześniej drukować. Należy ze sobą przygotować:
W niektórych sytuacjach urzędnik może wymagać także innych dokumentów, takich jak poświadczenie obywatelstwa polskiego czy skrócony odpis polskiego aktu stanu cywilnego.
Jeżeli wnioskodawcy nie przysługuje prawo do zniżek, to opłata za wyrobienie paszportu wynosi 140 zł. Cena będzie niższa m.in. dla studentów, emerytów oraz rencistów, którym przysługuje aż 50 proc. ulgi. O możliwych sposobach zapłaty można dowiedzieć się w poszczególnych punktach. Warto pamiętać, że w przypadku zniszczenia lub zgubienia ważnego dokumentu z własnej winy, wyrobienie nowego będzie kosztować trzy razy więcej.
Paszport otrzymamy w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Dokument jest ważny 10 lat.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.