Dlaczego samoloty są białe? Ten kolor to nie przypadek. Wszystko przez... słońce!

Wokół nas jest wiele ciekawostek, na które nie zwracamy uwagi, czy zwyczajnie nie zastanawiamy się po co, kiedy, jak itd. Jednak czy wiesz, dlaczego samoloty są białe? Czy widziałeś kiedyś model, który byłby cały pokryty innym kolorem? Nie? Wiemy, co stoi za tą tajemnicą.
Zobacz wideo Czy paliwo lotnicze może być ekologiczne?

Podróżowanie samolotem stało się tak naturalnym i powszednim zjawiskiem, że nikt z nas nie zagłębia się w detale tej formy transportu. Jednak po krótkiej chwili zastanowienia możemy zadać sobie pytanie dlaczego wszystkie samoloty są do siebie aż tak podobne kolorystycznie? Czy to kwestia estetyki? Odpowiadamy.

Rodzina w górach (zdjęcie ilustracyjne)Bony turystyczne - do kiedy? Zaszła ważna zmiana

Dlaczego samoloty są białe? Biała farba jest najtańsza?

Kiedy przez chwilę zastanowimy się, jakimi samolotami ostatnio lecieliśmy, lub jakie mieliśmy okazję zobaczyć w mediach, to zdecydowanie odpowiemy... Białe! Owszem, każdy z nich ma swoją dodatkową kolorystykę, która podyktowana jest rozpoznawalnością marki. Wizz Air posługuje się fioletem i różem, Ryanair korzysta z niebieskiego i żółtego, a Easy Jet wybrał barwę pomarańczową, jednak baza pozostaje ta sama. 

Jak się okazuje biel, nie jest przypadkowa. Jednym z powodów jest oczywiście koszt pomalowania danego modelu samolotu, a biała farba jest tania, jednak to nie główny powód. Kluczową kwestią jest termodynamika. Biały kolor pomaga pasywnie schładzać samolot. Dzięki temu maszyny, które narażone są na nieustanny kontakt ze słońcem, nie stają się latającym grzejnikiem.

Kolejną kwestią jest zmniejszenie ryzyka uszkodzeń. Nawierzchnia tego rodzaju ogranicza nagromadzenie ciepła oraz redukuje potencjalną ilość uszkodzeń spowodowanych działaniem promieni słonecznych.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak dzisiaj wygląda Titanic?Jak dziś wygląda Titanic, który zatonął ponad 100 lat temu? [WIDEO]

Kolorowe samoloty, czy to dozwolone?

Oczywiście zdarzają się przypadki, że dany przewoźnik decyduje się na wybór innej barwy niż biała. Przykładem mogą być choćby linie lotnicze Południowej Afryki, Mango, których samoloty są w kolorze pomarańczowym. Jeśli zobaczymy gdzieś samolot pomalowany całkiem na zielono, to prawdopodobnie będzie to syberyjski model linii lotniczych S7.

Jest to całkowicie legalne i nie ma w prawie żadnego zapisu, który wymaga, aby samoloty były białe. Jednak znaczna część przewoźników wybiera to klasyczne i tańsze w eksploatacji rozwiązanie.

 
Więcej o: