Wakacje w Chinach? Trudne, ale możliwe

Chiny, odwiedzane dziś przez miliony turystów, ciągle są dość trudne dla podróżnika. Jednym z powodów jest język - po angielsku mówi niewielu Chińczyków. W tym ogromnym kraju wszystkiego jest za dużo: komunikacji, hoteli, restauracji, taksówek. Chiny, komunistyczne z nazwy, w rzeczywistości mają dużą i zróżnicowaną prywatną ofertę turystyczną, ale często w szarej strefie. Wachlarz cen, ulg, promocji jest ogromny - trudno się w tym połapać.

Wyjście pierwsze: zabukować wycieczkę. Wybór spory, bo Chiny są już w Polsce dosyć popularne.

Kto lubi turystykę na miarę, temu opłaca się znaleźć anglojęzycznego szerpę, np. studenta - za 10 dolarów dziennie zorganizuje bilety i noclegi, doradzi, co i gdzie zjeść - pełen komfort.

Moim szerpą był Tray Li, tel. kom. 86 -13 908 035 353, e-mail: lee@rt98.com Przedstawia się jako przewodnik kulturowy, bo rozumie i kulturę chińską, i zachodnią. Li to biuro podróży w jednej osobie: uczciwy, pomocny, znakomicie mówi po angielsku. Załatwia najtańsze bilety lotnicze i kolejowe w Chengdu, zna ciekawe miejsca, o których nie piszą przewodniki, towarzyszy w wycieczkach do zachodniego (tybetańskiego) górskiego Syczuanu i do prowincji, w których mieszkają chińskie mniejszości narodowe.

Kiedy jechać?

Klimat umiarkowany, można wybrać się już w marcu, kiedy temperatura dochodzi do 20 st. C, w części wysokogórskiej (zachodniej) jest jednak zimno.

Połączenia

Samolotem dotrzemy do Chengdu jedną z 30 chińskich wewnętrznych linii lotniczych - 60-120 dol. W Syczuanie jest dużo autostrad i połączeń autobusowych.

Pieniądze

1 dolar = 8,28 juana (płaci się tylko juanami)

W Chengdu działają liczne bankomaty, również na karty zagraniczne. Najwygodniej jest zabrać czeki podróżne i wymieniać je w bankach, których jest zatrzęsienie.

Nocleg

Noc w dwuosobowym pokoju z łazienką w popularnym wśród turystów Sam's Guesthouse w Chengdu - ok. 100 zł, obsługa mówi po angielsku, ma pod ręką rozkłady jazdy i organizuje wycieczki. Minus: przebywa się wśród turystów, bez kontaktów z Chińczykami.

Przy pomocy szerpy można nocować o połowę taniej i lepiej, np. w jednym z prywatnych pensjonatów, których jest w Chengdu sporo, w czystym i wygodnym studiu z kuchnią i łazienką. Polecam Holiday Flat (przy Heng Shan Xi Jie nr 3) i Fun Shun Guesthouse (Dong Yi Huan Lu).

Listę tanich hoteli znajdziemy w przewodniku Pascala i w polskim wydaniu "Lonely Planet": http://www.pascal.onet.pl , http://www.hostel.world , http://www.naszewczasy.pl

Zjesz tanio i smacznie

Shi Mo - specjalność: dania z tofu (adres: Yi Huan Lu); Tu Tao Chun - kuchnia ludowa (Jin Luo Lu nr 5); Zhu Zi Wu Tiao Zhuang Feng Wei - restauracja w stylu japońskim (Xiang He Li, Dong Chengdu). W każdym z tych lokali obiad z trzech dań - danie warzywne lub mięsne i ryż plus chińskie piwo Qindao - 12-18 zł.

Herbatę pije się tylko w herbaciarniach - ok. 6-7 zł.

Więcej o: