Wyjedź poza Split. Malownicze miejsca w Dalmacji środkowej, które musisz poznać

Nie będę oryginalna, pisząc, że zakochałam się w Splicie. Już w czasie pierwszego spaceru promenadą, poczułam wyjątkowy klimat tego miasta i zachwyciłam się tamtejszą architekturą. Jednak Dalmacja środkowa nie kończy się na Splicie.
Zobacz wideo Na wakacje samochodem czy samolotem? Pytamy eksperta

Split, najważniejsze miasto Dalmacji środkowej, słynie z tętniącej życiem promenady, klimatycznej starówki, a także z wielu ciekawych zabytków, wśród których najważniejszy to Pałac Dioklecjana z przełomu III i IV wieku, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Spacerując starówką, odnajdziemy wiele pozostałości okazałej rezydencji rzymskiego cesarza. Najlepiej zachowana część pałacu to Brązowa Brama, przez którą wyjdziemy na główny deptak miasta.

Do tego dochodzą liczne restauracje z lokalnymi przysmakami, uliczne koncerty artystów oraz doskonała pogoda, na którą możemy liczyć już na początku maja (Split uznawany jest za jedno najcieplejszych miejsc w Chorwacji). Warto więc w czasie wakacyjnego wyjazdu zarezerwować 1-2 dni na zwiedzanie miasta i znaleźć czas na delektowanie się jego atmosferą.

Poza tym Split jest doskonałą bazą wypadową. Jeśli więc preferujecie aktywny wypoczynek, będzie to świetny wybór. Oto najciekawsze propozycje z rejonu Dalmacji środkowej, które moim zdaniem warto uwzględnić w swoich podróżniczych planach.

Twierdza Klis

Dalmacja środkowa może pochwalić się nie tylko malowniczymi widokami i śródziemnomorską przyrodą, lecz także bardzo ciekawymi zabytkami. Jeden z nich to oddalona pięć kilometrów na południowych wschód od Splitu twierdza Klis. Jest to niewątpliwie jeden z najważniejszych historycznych zabytków Chorwacji. Przez wieki twierdza stanowiła najważniejszą fortecę kraju.

Twierdza KlisTwierdza Klis ninopavisic//shutterstock.com

Wizytę w tym miejscu w szczególności polecam fanom "Gry o Tron". Twierdza pojawiła się w czwartym sezonie serialu. To właśnie tutaj Khaleesi Daenerys wypowiedziała słynne słowa "injustice with justice".

W czasie zwiedzania wejdźcie jak najwyżej. Wówczas ukaże się wam widok na morze oraz okoliczne wioski.

Wyjedź poza SplitWyjedź poza Split archiwum prywatne

Trogir

Moim zdaniem, oddalony o 20 kilometrów do Splitu, Trogir może śmiało rywalizować o miano najładniejszego miasta południowej Europy. Spacerując tamtejszymi wąskimi i krętymi uliczkami, czułam się jakbym przeniosła się w czasie do średniowiecza.

Warto wspomnieć, że tamtejsze stare miasto zostało wpisane na listę UNESCO. Do najważniejszych zabytków Trogiru zaliczane są m.in. Twierdza Kamerlengo, renesansowe pałace Ćipiko (Palaca Ćipiko) i Stafilo (Palaca Stafileo), katedra św. Wawrzyńca (Sv. Lovre), kościół św. Barbary.

Wyjedź poza SplitWyjedź poza Split MARCIN TOMALKA / Agencja Wyborcza.pl

Salona

Jeśli natomiast chcecie poczuć się jak w czasach starożytnego Rzymu, musicie odwiedzić Solin - miejscowość położoną około 8 kilometrów od Splitu. To tutaj znajdują się ruiny starożytnego miasta Salona - stolicy rzymskiej prowincji Dalmacji. Obecnie możemy zwiedzać pozostałości dawnej metropolii. Najlepiej zachowane obiekty to między innymi amfiteatr, centrum diecezjalne oraz wczesnochrześcijański cmentarz.

Wyjedź poza SplitWyjedź poza Split shutterstock.com//Lev Levin

Omis

W moim zestawieniu nie mogło zabraknąć tej miejscowości. Kameralny Omis to zdaniem wielu turystów idealne miejsce do wypoczynku z dala od zgiełku dużych miast. Położone malowniczo wśród gór miasteczko może pochwalić się m.in. nielicznymi na wybrzeżu chorwackim piaszczystymi plażami i piękną starówką. Poza tym panują tu dobre warunki do uprawiania różnych sportów wodnych, a także wspinaczki skałkowej.

Na koniec muszę wspomnieć o atrakcji, która w czasie ostatniej wizyty w Chorwacji zrobiła na mnie chyba największe wrażenie. To widok z góry sv. Jure, który moim zdaniem jest jednym z najpiękniejszych krajobrazów Dalmacji. Z punktu możemy podziwiać malowniczy kanion rzeki Cetina, miasteczko oraz otaczające je góry Mosor.

Wyjedź poza SplitWyjedź poza Split archiwum prywatne

Za możliwość odwiedzenia regionu Splitu dziękuję Chorwackiej Wspólnocie Turystycznej

Więcej o: