Pierwszy park narodowy w Polsce wprowadza limity wejść na szlaki. "Konieczność"

Park Narodowy Gór Stołowych wprowadza limity dla turystów na dwie najpopularniejsze trasy: na Błędnych Skałach i Szczelińcu Wielkim. Na szlaki na godzinę będzie mogło wejść 400 osób. Bilety już można kupować.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Wejście na teren Parku Narodowego Gór Stołowych jest bezpłatne. Turyści bez opłat mogą wędrować po 120 km pieszych tras. Wyjątek dotyczy wejścia na trasy turystyczne na Błędnych Skałach i Szczelińcu Wielkim. Dodatkowo osoby, które chcą wjechać na parking górny przy Błędnych Skałach, również powinny kupić osobny bilet wjazdu.

Będzie bardziej komfortowo

Mimo wprowadzenia biletowanego wstępu na wspomnianych trasach i tak były tam tłumy, dlatego w tym roku zarząd parku postanowił wprowadzić limity (400 osób na godzinę). Dzięki temu turyści w bardziej komfortowych warunkach będą mogli obcować z przyrodą. Za bilet normalny trzeba zapłacić 12 zł, a za ulgowy 6 zł. Dzieci do 7. roku życia wchodzą bezpłatnie.

Sprzedaż biletów już ruszyła

Park Narodowy Gór Stołowych informuje, że już można kupować bilety na rozpoczynający się 25 kwietnia sezon letni. Można je kupić za pośrednictwem strony internetowej (bilet on-line). Informację o wprowadzeniu limitów i uruchomieniu sprzedaży biletów on-line Park Narodowy Gór Stołowych opublikował na Facebooku. 

"W związku z licznymi zapytaniami, jak będzie wyglądał system sprzedaży biletów, zachęcamy Was do odwiedzenia strony Tatrzańskiego Parku Narodowego. Analogiczny system pojawi się na naszej stronie. Jest to jedyny sposób rezerwacji. Nie ma możliwości rezerwacji telefonicznej, e-mailowej lub za pośrednictwem pracowników Parku Narodowego Gór Stołowych. Rezerwacja jest równoznaczna z wykupieniem biletu wstępu" - czytamy w poście.

Dobry pomysł

Internauci popierają tę decyzję i z nostalgią wspominają dawne czasy.

Każdy, kto szedł między skałami w dzikim tłumie, zrozumie, dlaczego to konieczność. Popieram! - komentuje internautka.
Gdzie te czasy, gdy człowiek słyszał tam tylko śpiew ptaków. Godzinami siedziałam przed schroniskiem, piłam gorącą czekoladę i nikogo innego nie było – wspomina pani Iwona.
Minęły bezpowrotnie. Znak czasów. Takie wspomnienia można w szczycie sezonu znaleźć tylko w Skandynawii, ale tam góry zupełnie inne. Bardziej dzikie – odpowiada pan Bartosz.

Powstały ponad 30 mln lat temu

Góry Stołowe znajdują się w zachodniej Polsce, w łańcuchu Sudetów Środkowych. Powstały ponad 30 mln lat temu i tworzą jedne z nielicznych w Europie, tak zwane góry płytowe. Góry Stołowe nazwę zawdzięczają górnokredowym piaskowcom ciosowym, które pod wpływem procesów geologicznych zalegają dziś poziomo, a w górnych partiach są płaskie jak stół.

Park Narodowy Gór Stołowych, który powstał w 1993 roku, ma za zadanie chronić cenne obszary znajdujące się na terenie Polski i Czech. Zachodnia część tego pasma bowiem leży na terenie naszych sąsiadów i nosi nazwę Broumovská vrchovina. Na miejscu czeka na nas ponad 100 km wyznaczonych szlaków. Podczas wędrówki natrafimy na takie atrakcje jak Błędne Skały czy Szczeliniec Wielki.

Błędne Skały rezerwatem przyrody są od 1957 roku. Zajmują powierzchnię ok. 22 ha. Błędne Skały znane są również pod nazwą Dzikie Dziury lub Wilcze Doły (Wilde Löcher z języka niemieckiego). Charakterystyczne formy skalne tworzące ten wyjątkowy labirynt wznoszą się na wysokość ok. 6-12 m. Co ważne, miejscami jest bardzo wąsko, dlatego w to miejsce nie wybierajmy się z dużym plecakiem. Na trasie będziemy mogli podziwiać Skalne Siodło, Kurzą Stopkę, Labirynt czy Okręt.

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych, które znajdują się w łańcuchu Sudetów Środkowych. Wzniesienie o wysokości 919 m n.p.m. zbudowane jest z niesfałdowanego piaskowca.

Na trasie czekać na nas będą różne labirynty skalne i wąskie szczeliny. Osobliwie ukształtowane skały mają własne nazwy, często związane z miejscowymi legendami. W drodze na szczyt będziemy mijać wzniesienia, takie jak: Panna czy Murzynek. Nawiązują do opowieści o księżniczce, która zakochała się w czarnym mężczyźnie. To rozgniewało Liczyrzepę - Ducha Gór, który od dawna starał się o względy dziewczyny. Zamienił zarówno parę zakochanych, jak i kupca przejeżdżającego nieopodal ze swoją karawaną w skały, które teraz możemy podziwiać na szlaku.

Poza legendami, ze Szczelińcem Wielkim związana jest również prawdziwa historia. W 1790 roku na szczyt został wprowadzony król Fryderyk Wilhelm II, a oprowadzał go Franz Pabel - twórca tutejszej trasy zwiedzania, ogłoszony później mianem królewskiego przewodnika i kasjera Szczelińca Wielkiego. Wycieczka zorganizowana dla króla Prus przyczyniła się do późniejszej dużej popularności tego terenu (Szczeliniec Wielki wcześniej uważany był za górę nie do zdobycia).

Źródło: Park Narodowy Gór Stołowych

Więcej o: