Wyburzono legendę Zakopanego. Na jej miejscu powstaną luksusy

Kiedyś był jednym z najbardziej luksusowych hoteli w okolicy, później straszył przechodniów, teraz został wyburzony. Już za półtora roku stanie w tym miejscu luksusowy 5-gwiazdkowy Mövenpick Zakopane Imperial Hotel.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Policja pokazała weekendowe obrazki spod Tatr. Tłumy na ulicach i stokach

Hotel Imperial na stałe wrósł w pejzaż Zakopanego. Powstał w czasach międzywojennych, a pierwszymi właścicielami byli Jan Jacina i żona Maria z Gąsieniców Harendzkich Jacina. Szybko wydzierżawili go Stowarzyszeniu Urzędników Państwowych, które do wybuchu II wojny światowej prowadziło w nim tzw. Dom Zdrowia.

W 1932 roku w "Gazecie Lwowskiej" pisano, że "sanatorium w Zakopanem cieszyło się dużym uznaniem wśród urzędników". Kuracjusze mogli korzystać z wyjątkowego położenia w najzdrowszej dzielnicy Zakopanego, ale również z "nowoczesnych urządzeń wewnętrznych", w tym z bieżącej i ciepłej wody. Ile trzeba było zapłacić za pobyt? "Opłata dla członków S.U.P., skierowanych przez lekarzy urzędowych wynosi tylko 4 zł dziennie, dla nieczłonków 5 zł, 50 gr, w co wchodzi mieszkanie, utrzymanie 5-krotne, usługa, pościel, światło, opał, opieka lekarska i pielęgniarska oraz wszelkie koszta leczenia. Pewna liczba miejsc jest zarezerwowana dla osób zdrowych, niewymagających leczenia za opłatą 8 i 10 zł" - czytamy w "Gazecie Lwowskiej".

Warto dodać, że w II RP w latach trzydziestych przeciętnie zarabiano ok. 250 zł. Robotnik za miesiąc pracy otrzymywał ok. 100 zł, a robotnica już połowę mniej. Z Małego Rocznika Statystycznego 1939 dowiadujemy się, że pracownik umysłowy zarabiał 280,50 zł, a kobieta na tym samym stanowisku 170,80 zł. W administracji publicznej oraz w szkolnictwie przeciętne wynagrodzenie oscylowało w granicach 200 zł. Jakie panowały wówczas ceny? Przykładowo, za kilogram chleba żytniego trzeba było zapłacić 0,30 zł, za litr mleka 0,26 zł, za kilogram cukru 1 zł, a za kilogram masła 3,98 zł.

W Imperialu nocowali skoczkowie

Później nocowali tu przez lata najlepsi sportowcy naszego kraju, m.in. skoczkowie polskiej kadry, ponieważ mieścił się tutaj internat sportowy Centralnego Ośrodka Sportu. Kilka lat temu COS przebudował swoją główną siedzibę, a Imperial zaczął popadać w ruinę. Wkrótce ośrodek zamknięto. I po latach poszukiwania kupca we wrześniu 2019 roku budynek został sprzedany za kwotę 14,1 miliona złotych.

 

Luksusowy obiekt 

Nowy inwestor w końcu przystąpił do pracy i wyburzył stary obiekt. W tym miejscu powstanie Mövenpick Zakopane Imperial Hotel. Będzie to luksusowy hotel z dobudowanym nowym skrzydłem oraz budynkiem z sześcioma apartamentami. Hotel zaoferuje 142 przestronne, luksusowe pokoje, restaurację, bar i sale konferencyjne. Obiekt będzie również wyposażony w centrum fitness z basenem wewnętrznym, centrum SPA z gabinetami kosmetycznymi, a także podziemny parking. Otwarcie planowane jest na pierwszą połowę 2023 roku.

"Imperial" kupiła spółka Wrocław Hotel Invest 2. Inwestor zapewnia, że zabytkowa część obiektu zostanie odrestaurowana. "Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego stworzymy luksusowy hotel. Istniejąca, zabytkowa cześć obiektu będzie pieczołowicie i z należytą starannością odrestaurowana, tak aby stała się w szybkim czasie wizytówką regionu i dumą jego mieszkańców oraz włodarzy" – informowała firma na łamach "Tygodnika Podhalańskiego".

Do zabytkowej części hotelu ma zostać dobudowane nowe skrzydło, obok stanie z kolei niezależny budynek, który będzie połączony z budynkiem głównym podziemnym łącznikiem.

Niezmiennie atutem jest świetne położenie. Hotel mieścić się będzie nieopodal szlaku do Morskiego Oka, drogi do Kuźnic oraz trasy prowadzącej w stronę Krupówek i centrum Zakopanego. To bardzo dogodna lokalizacja zapewniająca jednocześnie bezpośredni widok na Tatry i Giewont.

Źródło: "Tygodnik Podhalański", "Gazeta Krakowska", hotelimperial.pl

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: podroze@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: